BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – który monitor wybrać?

image
W tym poradniku porównujemy dwa monitory marki BenQ. Sprawdź, czy któryś z nich spełni Twoje oczekiwania.

Polecane monitory komputerowe

Monitory komputerowe

Monitory BenQ – modele

W naszym zestawieniu znalazły się monitory z nieco wyższej półki cenowej. Mowa o BenQ EW3270U oraz BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport. Dokładnie porównamy wszystkie ich możliwości techniczne, a także omówimy kwestie związane z designem. Zastanowimy się również nad zastosowaniem sprzętów oraz stosunkiem jakości do ceny. W poradniku znajdziesz wszystkie podobieństwa i różnice, które zdecydowanie pomogą Ci dokonać rozsądnego zakupu.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – technikalia

Klienci bardzo często przy wyborze monitorów kierują się głównie długością przekątnej ekranu. Tymczasem istnieje wiele bardzo ważnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę. Dla wielu użytkowników kluczowa będzie rozdzielczość ekranu, a także czas reakcji. Wszystkie najważniejsze dane techniczne przedstawiliśmy w poniższej tabeli. Warto się z nią zapoznać, aby wybrać sprzęt zgodny z oczekiwaniami.
Parametry i technologie  BenQ EW3270U BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport
Przekątna ekranu 31,5 cala 24 cale
Rodzaj podświetlenia LED LED
Częstotliwość odświeżania 60 Hz 144 Hz
Czas reakcji 4 ms 1 ms
Waga 7,5 kg 7 kg
Funkcja Pivot Nie Tak
Typ matrycy VA TN
Format 16:9 16:9
Rozdzielczość ekranu 3840 × 2160 (UHD 4K) 1920 x 1080 (FullHD)
Główne zastosowanie Dla graczy Dla graczy
Najważniejsze zalety
  • AMD Free-sync
  • Low Blue Light
  • Eye Care
  • Black eQualizer
  • Motion Blur Reduction
  • Senseye 3
  • Low Blue Light
  • Flicker Free
Monitor BenQ EW3270U jest wyposażony w bardzo duży ekran o długości przekątnej 31,5 cala. Rozdzielczość 3840 × 2160 (UHD 4K) umożliwi możliwość oglądania nawet najmniejszych szczegółów na ekranie. Czas reakcji monitora to 4 ms, a częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz. BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport charakteryzuje się mniejszym ekranem o przekątnej 24 cali. Niższa jest rozdzielczość – 1920 x 1080 (FullHD). Nadal jednak możemy obserwować satysfakcjonujący obraz. To co wyróżnia monitor to znakomita częstotliwość odświeżania. Ekran może wyświetlić aż 144 klatki obrazu w ciągu jednej sekundy. Na dużą uwagę zasługuje również błyskawiczny czas reakcji, który wynosi 1 ms. Sprzęty różni również rodzaj zastosowanej matrycy. W pierwszym z monitorów jest to typ VA, który zapewnia szerokie kąty widzenia i wysoki kontrast. Natomiast matryca TN w BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport oznacza brak efektu smużenia i wysoką jakość przy dynamicznych scenach filmowych. Na pokładzie urządzeń zainstalowano wiele dodatkowych funkcji. Warto zwrócić uwagę na technologię AMD Free-sync, która synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z możliwościami karty graficznej. Z kolei Low Blue Light umożliwia redukcję szkodliwego światła niebieskiego. Z kolei technologia Flicker Free gwarantuje brak efektu migotania.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – design

Monitor BenQ EW3270U charakteryzuje się bardzo cienkimi ramkami oraz prostokątną podstawą. Dostęp do przycisków funkcyjnych jest bardzo wygodny. Wszystkie elementy urządzenia bardzo dobrze się ze sobą komponują. To nowatorski nieco futurystyczny projekt. BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport to monitor, który również został usytuowany na prostokątnej podstawie. Czerwone akcenty konstrukcji nadają mu gamingowego charakteru. Wyróżniającym się elementem jest funkcja pivot, która pozwala na dowolny obrót ekranu. Do monitora dołączony jest specjalny pilot, który pozwoli dokonać ustawień ekranu do różnych zastosowań sprzętu.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 – czy warto?

Czas odpowiedzieć na pytanie – czy warto kupić jeden z tych monitorów? Każdy z tych sprzętów to urządzenia gamingowe, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełniły zadania biurowe. Różnice w parametrach są widoczne, jednak trudno jednoznacznie wskazać faworyta. Wybór zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. W przypadku BenQ EW3270U możemy liczyć na bardzo duży ekran i rozdzielczość 4K. Jednak BenQ ZOWIE XL2430 oferuje dużo lepszą częstotliwość odświeżania ekranu oraz szybszy czas reakcji. W tym przypadku każdy wybór będzie trafiony.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – cena

Koszt zakupu monitora BenQ EW3270U wynosi 1929 zł. Z kolei za BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport zapłacimy 1499 zł. Biorąc pod uwagę najważniejsze dane techniczne, zastosowane funkcje oraz design urządzeń, możemy mówić o rewelacyjnym stosunku jakości do ceny. To zdecydowanie monitory warte uwagi.