Basen ogrodowy – który wybrać? Jak się przygotować?

image

Jeszcze do niedawna baseny ogrodowe kojarzone były wyłącznie z luksusowymi i drogimi w utrzymaniu konstrukcjami. Poszerzająca się oferta basenów ogrodowych w dobrych cenach spowodowała jednak, że na przydomowy basen może sobie dziś pozwolić niemal każdy, kto dysponuje odrobiną wolnego miejsca w ogrodzie. Jak dobrać basen ogrodowy? Na co zwrócić uwagę i jak go użytkować?

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Oferta basenów ogrodowych jest bardzo szeroka. Znajdziemy wśród nich:

  • Baseny trwale montowane w podłożu – konstrukcje typowo stacjonarne, które umieszcza się w gruncie. Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, co przekłada się na spore różnice cenowe. Baseny stacjonarne są kosztowne, zajmują sporo miejsca i wymagają największego nakładu pracy – montaż najlepiej powierzyć specjalistom, trzeba zadbać też o przygotowanie terenu i wykończenie nawierzchni wokół basenu.
  • Baseny mobilne, stawiane na gruncie – konstrukcje, które można rozłożyć samodzielnie lub zlecić ich ustawienie profesjonalistom. Baseny tego typu są dostępne w wielu rozmiarach i wariantach. Najtańsze opcje to: basen dmuchany, ale nadaje się on głównie dla dzieci. Większe i bardziej funkcjonalne są baseny rozporowe i stelażowe.

Jeśli poszukujemy basenu dla dzieci, możemy zdecydować się na niedrogi, lekki i nieduży basen dmuchany. W sytuacji, gdy ma to być basen dla całej rodziny, to najlepszym wyborem wydaje się basen stelażowy. Duże baseny tego typu stwarzają naprawdę spore możliwości – można w nich swobodnie pływać. Nieco tańszą, ale też mniejszą alternatywą dla basenu stelażowego jest konstrukcja rozporowa. Baseny rozporowe są tanie (w porównaniu ze stelażowymi), bardzo łatwe w montażu i demontażu.

Jak podgrzać wodę w basenie?

W zależności od tego, na jaki rodzaj basenu się zdecydowaliśmy, musimy jeszcze zadbać o wodę i jej optymalną temperaturę.

  • Do basenu nadmuchiwanego możemy nalać wodę niemal bezpośrednio z kranu i pozostawić na słońcu, by lekko się ogrzała.
  • Baseny rozporowe, stelażowe i stacjonarne są przystosowane do współpracy z pompą oraz systemem filtracji wody – spora część z nich posiada dyskretne otwory na wprowadzenie instalacji.

Podgrzewanie wody w basenie można zaplanować na wiele sposobów, ale najpopularniejsze warianty ogrzewania wody to:

  • Podgrzewanie wody w elektrycznym podgrzewaczu przepływowym.
  • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (na przykład kolektorów słonecznych).
  • Wykorzystanie wymiennika ciepła i podgrzewanie wody w obrębie odpowiednio zmodyfikowanej instalacji C.O.

Warto pamiętać o tym, że jeśli woda w basenie jest dodatkowo chlorowana, należy odpowiednio dobrać elementy instalacji, a konkretniej sięgnąć po rozwiązania odporne na działanie chloru (na przykład zdecydować się na wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej lub tytanu).

Ile chloru do basenu?

Jeśli posiadaczowi basenu ogrodowego zależy na tym, by napełniać go wodą wyłącznie raz na sezon, to musi zadbać o jej dobry stan. Kluczowe działania, jakie należy wykonywać:

  • Sprawdzanie odczynu pH wody – najlepiej raz na tydzień. Optymalne pH wody w basenie powinno mieścić się w przedziale od 7.0 do 7.4. Jeśli odczyn jest nieprawidłowy, należy zastosować substancje podnoszące lub obniżające go.
  • Filtrowanie wody – pomaga w wyłapywaniu wszelkich drobinek i cząsteczek, które zanieczyszczają wodę.
  • Regularna dezynfekcja – w wodzie basenowej mogą rozwijać się mikroorganizmy. Jeśli nie będą usuwane, nastąpi mętnienie wody, zaczną tworzyć się śliskie osady, a użytkownicy basenu będą narażeni na choroby grzybowe.

Oczyszczanie wody w przydomowym basenie można szybko i łatwo przeprowadzić właśnie przy pomocy chloru, a raczej gotowego preparatu do czyszczenia basenów. Preparat tego typu ma najczęściej postać tabletek lub granulek, które dozuje się do wody w zależności od pojemności basenu i od zaleceń producenta. Alternatywą dla chlorowania wody w basenie jest jej oczyszczanie tlenem – w sprzedaży znajdziemy także tabletki i granulki z aktywnym tlenem.

Decydując się na zakup basenu ogrodowego, należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o wodę, a także o sam zbiornik. Pomocne w tym zadaniu będą różnego typu akcesoria i specyfiki chemiczne. Wyjątkiem mogą być malutkie baseny dziecięce, które można napełniać przed każdym użyciem i opróżniać po zakończonej kąpieli, a szczególnie w sytuacji, gdy wodę możemy zużyć na przykład do podlania roślin ogrodowych.

Co wziąć na basen?

Bez względu na to, czy wybieramy się na pływalnię, czy też na basen do ogrodu sąsiadów, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Kluczowe elementy to:

  • Strój kąpielowy lub kąpielówki – to podstawa na basenie każdego typu. Warto wybrać fason sportowy, który najlepiej przylega do ciała i nie przesuwa się podczas pływania.
  • Klapki – po wyjściu z basenu lub przed wejściem do wody warto korzystać z obuwia o antypoślizgowej podeszwie i wykonanego z nieprzemakalnego materiału. Najlepszym wyborem będą klapki basenowe.
  • Ręcznik – można zabrać nawet dwa: jeden do osuszenia ciała, a drugi do włosów.
  • Odzież na zmianę – po kąpieli warto szybko przebrać się w suche ubranie.
  • Czepek – w basenie ogrodowym nie jest konieczny, ale na pływalni może być wymagany.

Jeśli nie potrafimy zbyt dobrze pływać lub na basen wybieramy się z dziećmi, możemy zabrać również:

Zakup basenu ogrodowego to świetna inwestycja w rozrywkę, rekreację i zdrową dawkę ruchu. Zabawa i pływanie w wodzie to aktywność dla osób w każdym wieku i o bardzo różnorodnej sprawności ruchowej. Niektóre konstrukcje basenowe są dość kosztowne, a wówczas warto rozważyć zakup na raty i zorientować się, jak wygląda kwestia montażu i czy cena dotyczy basenu z dostawą.