Basen dla dzieci – który najlepszy?

image

Na własny basen mogą pozwolić sobie nie tylko posiadacze domów z dużym ogrodem, ale także mieszkańcy mniejszych domów oraz mieszkań. Dziecięcy basen nie zajmuje wcale zbyt wiele miejsca, często bywa składany, a dostarcza naprawdę ciekawej i atrakcyjnej rozrywki. Jaki basen dla dziecka wybrać? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Polecane baseny dla dzieci

Baseny ogrodowe dla dzieci

Zabawa w basenie dziecięcym to, przede wszystkim, zabawa w wodzie, a trudno o lepsze warunki ku temu niż te, które stwarza, basen ogrodowy dla dzieci. W sprzedaży znajdziemy nie tylko duże i głębokie konstrukcje na stelażach, ale też małe baseniki dla dzieci i niemowląt, które mogą być użytkowane zarówno w ogrodzie, jak również na balkonie lub nawet w domowej łazience. Wśród rozwiązań tego typu wyróżniają się:

  • Baseny dmuchane – są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Gdy nie są potrzebne, wystarczy wypuścić z nich powietrze i schować. Baseny do nadmuchiwania są tanie, lekkie i idealnie sprawdzą się dla dzieci i niemowląt. W sprzedaży znajdziemy baseny dmuchane inspirowane popularnymi bajkami i filmami, jak również egzemplarze o bardziej uniwersalnym charakterze. Wybierając basen dmuchany, warto zwrócić uwagę na jego głębokość, a szczególnie wówczas, gdy dobieramy go dla najmłodszych dzieci.
  • Baseny plastikowe – często są to nieco większe konstrukcje, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie lub na tarasie. Niektóre modele można obudować lub wpuścić w grunt, by zyskać estetyczny i funkcjonalny basen ogrodowy. Konstrukcje tego typu polecane są dla dzieci i dorosłych. Jeśli jest to konstrukcja wolnostojąca i niewielka, nic nie stoi na przeszkodzie, by demontować ją na okres jesienno-zimowy. W sprzedaży znajdziemy także baseny z pokrywami, które zabezpieczają wodę przed opadającymi liśćmi i zanieczyszczeniami.
  • Baseny ogrodowe stelażowe i rozporowe – jeszcze jednym z popularnych rozwiązań są baseny rozporowe oraz stelażowe do ogrodu. Ze względu na swe rozmiary, głębokość i specyfikę dedykowane są właśnie do użytku w ogrodzie, a nie na balkonie lub tarasie. To baseny o większej głębokości (niektóre są naprawdę duże), dlatego polecane są dla dzieci umiejących dobrze pływać oraz dla dorosłych.

Oferta basenów wodnych dla dzieci jest naprawdę szeroka. Rodzaj konstrukcji warto dobrać zarówno do wieku dziecka (im młodsze, tym płytszy, bardziej bezpieczny basen), jak również do indywidualnych warunków mieszkaniowych (do mieszkań polecane są małe baseny plastikowe oraz baseny dmuchane, a do domu z ogrodem można wybrać dowolną konstrukcję).

Basen z kulkami dla dzieci

Całoroczną, bezpieczną i atrakcyjną alternatywą dla basenu wodnego jest basen z kulkami dla dzieci. Zabawa w plastikowych kulkach dostarcza wielu wrażeń i pozytywnych emocji, stymuluje rozwój dziecka i jego kreatywność. By skorzystać z rozrywki tego typu nie musimy udawać się do placówek z atrakcjami tego typu, gdyż niewielki basen z kulkami możemy rozstawić nawet w dziecięcym pokoju.

W sprzedaży znajdziemy gotowe, przemyślane i świetnie zaprojektowane baseny z kulkami – niektóre z nich są wykonane z miękkiego i sprężystego materiału, inne są rodzajem kojca dla dziecka. Baseny tego typu bywają określane mianem suchego basenu i nie nadają się do użytkowania w zestawie z wodą.

Jeśli z jakiegoś względu nie chcemy kupować gotowej konstrukcji z kulkami, możemy zrobić własny basen tego typu z dziecięcego kojca lub dmuchanego baseniku i kulek, którbase można dokupić oddzielnie, ale nieco estetyczniejszym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego zestawu.

Wybierając jakikolwiek basen dla dziecka, czy to suchy, czy też basen wodny, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary, ale też:

  • Materiał wykonania – basen dla dzieci i niemowląt powinien być wykonany z gładkich i bezpiecznych materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji, nie posiadają żadnych ostrych i wystających elementów albo ozdób, które łatwo oderwać. By mieć pewność, że wybrany basen spełnia te kryteria, najlepiej kupić go w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a nie na bazarku lub z niepewnego źródła.
  • Odpowiednie atesty i certyfikaty – to ważne szczególnie w przypadku przedmiotów kupowanych dla dzieci. Basen, jak i każda inna dziecięca zabawka, powinny spełniać europejskie normy. Wiele produktów tego typu posiada także atesty i certyfikaty dziecięcych organizacji i instytucji, które sygnują swym znakiem jakości wyłącznie wysokiej klasy wyroby dla dzieci – jeśli produkt je posiada, to dobry znak.
  • Staranne wykończenie krawędzi – to niezwykle ważne, by żaden element nie stanowił zagrożenia dla dziecka. Ostre krawędzie, chropowate niedoskonałości, odstające szwy lub innego typu defekty są niedopuszczalne.
  • Adekwatność do wieku, ruchliwości i aktywności dziecka – basen warto dobrać do wieku, aktywności i zdolności dziecka. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę przy zakupie basenu.

Zabawa w basenie suchym lub wodnym to świetna rozrywka i spora dawka ruchu, którą warto zapewniać dziecku już od najmłodszych lat. Niewielki basenik zmieści się nawet w mieszkaniu, a mobilne i nieduże konstrukcje nie kosztują wiele, dlatego warto zainteresować się tym tematem i wybrać dla dziecka odpowiedni basen.