Asus PG279Q vs Asus VG248QE – który gamingowy monitor wybrać?

image
W poradniku zostało przedstawione porównanie dwóch monitorów marki Asus, które zostały stworzone z myślą o graczach.

Monitory Asus – modele

Asus to znany producent sprzętu elektronicznego. Na rynku pojawiło się wiele monitorów tej marki o różnych zastosowaniach. Tym razem przyjrzymy się modelowi Asus PG279Q oraz Asus VG248Q. Czy za renomą pójdzie wysoka jakość? Aby się o tym przekonać, dokładnie przeanalizowaliśmy dane techczniczne obydwu sprzętów oraz sprawdziliśmy, jak prezentuje się design monitorów. Przekonaj się, czym mogą nas zaskoczyć. Wszystkie przedstawione w tym poradniku szczegóły pozwolą Ci na dokonanie właściwego wyboru.

Polecane monitory komputerowe

Monitory komputerowe

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – technikalia

Praktycznie każdy szczegół techniczny monitora do gier powinien stać na bardzo wysokim poziomie. Im wyższa rozdzielczość obrazu, tym więcej drobnych szczegółów pokaże ekran. Bardzo istotna jest również częstotliwość odświeżania. Jej wartość mówi o tym, jak wiele klatek animacji możemy zobaczyć w ciągu jednej sekundy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest szybkość reakcji. Szczegółową specyfikację obydwu sprzętów zamieściliśmy w poniższej tabeli. Warto się z nią zapoznać, aby dokonać udanego rozsądnego zakupu.
Parametry i technologie  Asus PG279Q Asus VG248QE 
Przekątna ekranu 27 cali 24 cali
Rodzaj podświetlenia LED LED
Częstotliwość odświeżania 165 Hz 144 Hz
Czas reakcji 4 ms 1 ms
Konstrukcja Regulacja kąta pochylenia
  • Kensington Lock
  • Regulacja kąta obrotu
  • Regulacja kąta pochylenia
  • Regulacja wysokości
Waga 7 kg 5,5 kg
Wbudowane głośniki Tak Tak
Funkcja Pivot Tak Tak
Typ matrycy IPS TN
Format 16:9 16:9
Rozdzielczość ekranu 2560 x 1440 (WQHD) 1920 x 1080 (FullHD)
Główne zastosowanie Dla graczy Dla graczy
Dodatkowe zalety
  • Nvidia G-Sync
  • Flicker Free
  • Low Blue Light
  • ACSR
  • HDCP
  • Splendid Video Intelligence
Monitor Asus PG279Q charakteryzuje się ekranem o przekątnej długości 27 cali, który podświetlany jest diodami LED. Na dużą uwagę zasługuje znakomita rozdzielczość WQHD na poziomie 2560 x 1440 pikseli. Obraz będzie niezwykle wyraźny i pełen detali. Bardzo dobrze prezentuje się także częstotliwość odświeżania, która wynosi 165 Hz. Czas reakcji to 4 ms. Na pokładzie monitora zainstalowano matrycę typu IPS, która gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów. Model Asus VG248QE wyposażono w 24-calowy ekran. Ponownie mamy do czynienia z technologią LED. Niższa jest rozdzielczość, lecz nadal możemy dostrzec wiele drobnych szczegółów. Jednym z najmocniejszych punktów tego urządzenia jest błyskawiczny czas reakcji. Natomiast częstotliwość odświeżania to 144 Hz. Monitor odznacza się matrycą typu TN, która bardzo dobrze sprawdzi się w dynamicznych scenach. Przyjrzyjmy się dodatkowym technologiom, jakie z pewnością ucieszą posiadaczy Asusa PG279Q. Za płynność animacji odpowiada Nvidia G Sync. Z kolei funkcją, która niweluje efekt migotania obrazu jest Flicker Free. Dzięki Low Blue Light możemy liczyć na redukcję emisji nieprzyjaznego dla wzroku światła niebieskiego. Do najbardziej atrakcyjnych funkcji monitora Asus VG248QE możemy zaliczyć ACSR, dzięki czemu uzyskamy realistyczny obraz nawet podczas nocnych scen. Za energooszczędność zadba Splendid Video Intelligence.

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – design

Monitor Asus PG279Q charakteryzuje się ekranem o niemal bezramkowej konstrukcji, który został usytuowany na bardzo stabilnej podstawie. Design podkreśla gamingowy charakter sprzętu i pełen jest nowoczesnych elementów. Monitor Asus VG248QE cechuje klasyczna konstrukcja o nieco grubszych ramkach. Za stabilność odpowiada okrągła podstawa. Sprzęt prezentuje się bardzo elegancko i cechuje się wysoką ergonomią. Każdy z monitorów wyposażony został w funkcję Pivot, która umożliwia obrót ekranu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić pozycję pionową.  

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – czy warto?

Czas zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup jednego z tych sprzętów. Monitory różnią się wieloma parametrami. Asus PG279Q oferuje szerszy ekran, wyższą rozdzielczość i większą częstotliwość odświeżania. Wyróżnia się również niezwykle nowoczesnym designem. Model Asus VG248QE jest tańszy, lecz jego największy atut stanowi błyskawiczny czas reakcji. Każdy z nich jest warty uwagi i sprawdzi się znakomicie podczas zabawy w grach.

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – cena

Za monitor Asus PG279Q zapłacimy 2 963,21 zł. Koszt modelu Asus VG248QE to 1 099 zł. W obydwu przypadkach stosunek jakości do ceny prezentuje się wręcz rewelacyjnie.