Zmiany w opodatkowaniu elektroniki już wkrótce

image

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z podatkiem VAT. Mechanizm odwróconego VAT-u ma zapobiegać oszustwom i próbom wyłudzenia.

Nowelizacja ustawy podatku VAT jest głównie zasługą Związku Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) działającego we współpracy z kancelarią DLA Piper. Wprowadzony mechanizm odwróconego podatku ma objąć kolejne towary: telefony, komputery przenośne czyli laptopy i noteboki, a także tablety oraz konsole do gier. Według producentów tych produktów, poprzez nadużycia ze strony części konkurencji, państwo ponosi ogromne straty w budżecie. Resort finansów szacuje, że suma wyłudzeń VAT w roku 2014 wyniosła 9 miliardów złotych.

Procedura jest następująca: obowiązek rozliczenia podatku zostaje przeniesiony ze sprzedawcy na nabywcę towaru. Ma to zapobiec sytuacji, gdzie sprzedawca nie odprowadza podatku od towaru, natomiast nabywca otrzymuje jego zwrot, przez co budżet państwa traci odliczoną kwotę. Zmiana jest prosta: to nabywca wystawia tzw. fakturę wewnętrzną, zawierającą kwotę VAT dla konkretnej, pojedynczej transkacji. Ma on ciągle prawo do odliczenia tejże kwoty, a zatem podatek tak naprawdę nie opuszcza nabywcy. Dzięki temu zabiegowi, państwo nie musi zwracać podatku, którego nigdy nie otrzymało.

W przypadku urządzeń elektronicznych, limitem transakcyjnym, powyżej którego podatek odwrócony będzie stosowany, jest 20 tys. złotych dla pojedynczej transakcji. W przypadku standardowej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej, gdzie cena nie sięga zwykle powyżej kilku tysięcy złotych, rozwiązanie to nie ma zastosowania. W takiej sytuacji podatek odprowadzany będzie tradycyjnie przez sprzedawcę, a klient zapłaci pełną stawkę brutto.

Mechanizm odwróceonego VAT już funkcjonuje i dotyczy m.in. sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, a także obrotem niekótrymi surowcami wtórnymi oraz wyrobami stalowymi. Nowelizacja została już podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie 1 lipca tego roku.

[Źródło:zipsee.pl, gazetaprawna.pl]