Farba przeciwko oznaczaniu terenu

image

Manchester wypowiada wojnę pijakom! Władze miasta rozważają wprowadzenie specjalnej farby, która ma zapobiegać myleniu ścian budynków z publiczną toaletą.

,,Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe”. Wygląda na to, że to powiedzenie znajdzie zastosowanie nie tylko wśród ludzi. Być może ściany budynków nie wyrażają zbytnio swoich uczuć i raczej nie prychają z niezadowolenia, gdy jakiś bliżej niezidentyfikowany osobnik postanawia potraktować je wspomnieniem wypitych wcześniej trunków, jednak na pewno nie wpływa to pozytywnie na ich wygląd. Ponadto nie budzi to raczej pochwały władz miasta, które nieustannie próbują walczyć z takim zachowaniem. A gdy nie pomagają tabliczki, straż miejska i mandaty, trzeba sięgnąć po rozwiązania bardziej innowacyjne…

Farba Ultra-Ever Dry wykorzystuję nanotechnologię; pokrywając daną powierzchnie tworzy barierę powietrza, która odbija niemal każdą ciecz. Dzięki temu, każdy, kto nie zdąży do toalety... zostanie potraktowany swoją własną bronią.

Rozwiązanie ma z pewnością bardzo duży potencjał, ale jak dobrze sprawdzi się „w terenie” tego jeszcze nie wiadomo. Jak na razie farba została zastosowana w jednej z dzielnic Hamburga, St Pauli. Miejsce słynie z wielu klubów, restauracji i innych rozrywek, które corocznie przyciągają do siebie około 20 milionów turystów. Dlatego Ultra-Ever Dry ma chronić budynki nie tylko przed rodzimymi pijaczkami, ale także przyjezdnymi, którym nie chciało się szukać toalety.

Pomysł najwyraźniej się spodobał, gdyż wprowadzić go chcą również władzę Manchesteru. Rada miasta już zaczęła rozmowy z firmą produkującą farbę. Być może, jeśli rozwiązanie okaże się efektywne, będzie sukcesywnie wprowadzane w kolejnych miastach. Swoją drogą, ciekawe jak sprawdziłoby się w Polsce?

Warto też wspomnieć, że ochrona budynków, to nie jedyne zastosowanie do jakiego nadaję się Ultra-Ever Dry. Ze względu na swoje unikalne właściwości, farba świetnie sprawdza się w przemyśle, a także z powodzeniem stosowana jest na statkach i samolotach. Obejrzyjcie filmik, by przekonać się jak działa.

[Źródło:bbc.co.uk, spillcontainment.com ]