Jaki zasilacz do komputera? Jaka moc zasilacza? Jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5

Każdy komputer stacjonarny zasilany jest z sieci elektrycznej. W związku z tym, że elementy komputera potrzebują napięć na poziomie 5V, 12V lub 24V a nie 230V (napięcie w sieci) niezbędne jest wyposażenie komputera w zasilacz, który będzie w stanie przetworzyć i dostosować napięcia do konkretnych podzespołów. Jaki zasilacz wybrać i czym się kierować?

Ranking top 5 zasilaczy do komputera

Moc zasilacza

Moc jest najważniejszym parametrem wpływającym na wybór odpowiedniego zasilacza. Jest to ilość energii, jaką jest w stanie dostarczyć zasilacz do wszystkich podłączonych urządzeń. Warto zaznaczyć jedną rzecz. Moc nie określa zużycia energii elektrycznej. Przykładowo, mając zasilacz o mocy 500W, do którego podłączymy komponenty pobierające 300W energii, to tylko te 300W będzie podbierane. Nie musimy zatem się martwić o koszty eksploatacji. Chcąc wyliczyć ile energii będzie potrzebował nasz komputer, należy zsumować zapotrzebowanie na energię wszystkich podłączonych elementów, począwszy od wentylatorów zamontowanych na obudowie komputera, przez procesor i pamięć RAM, na kartach graficznych kończąc. Do sumy potrzebnej energii warto dodać 25-30 procent w razie konieczności rozbudowy komputera oraz żeby nie obciążać zasilacza w 100 procentach.

Warto wiedzieć!

Producenci najtańszych modeli często podają moc maksymalną urządzenia. Nie należy się nią sugerować ponieważ określa ona możliwość dostarczenia przez zasilacz maksymalną ilość energii przez kilka sekund. Jeżeli taka energia wykorzystywana byłaby dłużej – zasilacz się spali. Droższe modele podają moc biorąc pod uwagę stałe obciążenie zasilacza.

Dodatkowe zabezpieczenia

Sieci elektryczne w Polsce nie należą do stabilnych i zdarzają się sytuacje, w których napięcie spada lub zwiększa się. W takich sytuacjach urządzenia elektroniczne mogą zostać uszkodzone. Z tego powodu powinno używać się listw zabezpieczających (przedłużaczy z zabezpieczeniami). Dzięki nim możemy uniknąć przykrych niespodzianek. Większość użytkowników zapomina o tym lub nie chce się narażać na dodatkowe koszty i wykorzystuje zwykłe przedłużacze. Producenci zasilaczy wyszli naprzeciw temu i montują zabezpieczenia w urządzeniach. Wśród najczęściej spotykanych wyróżniamy zabezpieczenia:

  • Przed za wysokim napięciem (OVP)
  • Przed za niskim napięciem (UVP)
  • Przed przegrzaniem – termiczne (OTP)
  • Przed zwarciem (SCP)
  • Przed przeciążeniem zasilacza (OPP)

Inne funkcje

Najnowsze zasilacze cechują się oprócz dużego stopnia zabezpieczeń, dodatkowymi funkcjami. Pierwszą z nich jest bez wątpienia układ chłodzenia. Im większy wentylator zamontowany w urządzeniu tym cichsza jego praca. Warto wybierać modele z wentylatorami o średnicy 130mm lub większej. Zapewni to komfort pracy nawet w upalne dni.

Kable zawsze się plączą i wie to każdy nie od dziś. Producenci lepszych modeli wyszli naprzeciw tym problemom i oferują możliwość odłączania zbędnego okablowania (poszczególnych wiązek). Ponadto coraz częściej spotykamy wiązki uporządkowane i osłonięte tak zwanym oplotem czyli siateczką. Umożliwia to estetyczniejsze i bardziej funkcjonalne ułożenie przewodów wewnątrz obudowy.

Ranking top 5 zasilaczy do komputera

Jaki zasilacz do komputera? Jaka moc zasilacza? Jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5
3 (60%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *