Jaki zasilacz do GTX 1080, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5

Wybór zasilacza do zestawu z tak mocną kartą graficzną nie jest łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, które w tym poradniku zostaną Wam przybliżone.

Wyliczanie mocy zasilacza

Zastanawiając się jaka moc zasilacza będzie potrzebna, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie ile energii zużywa karta graficzna wraz z procesorem. To dwa elementy, które są najbardziej prądożerne w przypadku jednostek stacjonarnych. Najmocniejsze procesory Intela w wersji i7 pobierają maksymalnie 140W pod obciążeniem (dotyczy procesorów podkręconych). Karta graficzna GTX 1080 potrzebuje do 180W energii. Łatwo więc policzyć, że konieczne będzie dostarczenie 320W do tych dwóch podzespołów. Dodatkowe komponenty wezmą jeszcze do 40W czyli zapotrzebowanie to 360W. Przelicznik jaki stosuje się, żeby obliczyć moc zasilacza to 0,6 (ta wartość to wartość niezbędnej energii). Dzielimy ilość niezbędnej energii przez współczynnik i wychodzi nam wartość 600W. Zasilacz o takiej mocy powinniśmy więc zakupić, żeby praca na nim był stabilna.

Będąc w temacie mocy zasilacza warto wspomnieć o mocy na linii 12V. To ona dostarcza prąd do karty i procesora. Z tego powodu na tej linii powinno być dostępne przynajmniej 450W energii.

Ranking top 5 zasilaczy do komputera

Jaki zasilacz wybrać?

Przede wszystkim markowy i nie najtańszy. Zasilacze 600W ze średniej i najwyższej półki cechują się dobrą ilością zabezpieczeń przeciw zbyt dużym lub zbyt małym napięciom, przeciw zwarciom, itp. Ponadto posiadają wyższe certyfikaty sprawności (mniejsza ilość energii elektrycznej jest uwalniana w postaci ciepła) co wiąże się z ekonomiczniejszym działaniem zasilacza i mniejszymi kosztami eksploatacji. Dodatkowo, droższe zasilacze często posiadają lepszej jakości wentylatory, które gwarantują lepszy komfort pracy, większą ciszę w trakcie chłodzenia urządzenia. Markowe zasilacze objęte są gwarancją, która bez problemów jest rozpatrywana. W przypadku tańszych, budżetowych modeli firm no name, bardzo trudno zorganizować naprawę gwarancyjną. W przypadku uszkodzenia elementów komputera poprzez nieprawidłowe działanie zasilacza również nie będziemy mogli liczyć na rekompensatę ze strony producenta.

Warto wiedzieć!

Moc zasilacza to ilość energii jaką jest on w stanie dostarczyć do zasilanych urządzeń. W przypadku zasilaczy no name jest ona podawana jako moc maksymalna. Oznacza to, że taki zasila z parametrem 500W dostarczy tyle energii, ale tylko chwilowo. Przy dłuższym czasie pracy na takim obciążeniu uszkodzi się.

W przypadku modeli markowych, moc jest podawana jako wartość energii przekazywanej w pracy ciągłej. Zasilacz markowy 500W może zatem bez przeszkód dostarczać do jednostki 500W energii bez ryzyka uszkodzenia.

Parametry zasilacza do karty GTX 1080

W tabeli przedstawiamy niezbędne parametry techniczne, które powinny wystąpić w zasilaczu mającym obsłużyć kartę gtx 1080.

Moc 600W
Moc na linii 12V 450W
PFC Tak – aktywne
Zabezpieczenia Przed za dużym napięciem (tak)
Przed zbyt małym napięciem (tak)
Przed zwarciem (tak)
Przeciwprzeciążeniowe (opcja)
Termiczne (opcja)
Przeciwprzepięciowe (opcja)
Odpinane kable Jako opcja
Wentylator Min. 120 mm wolnoobrotowy

Takie parametry zapewnią stabilną i komfortową pracę oraz bezpieczeństwo komponentów zainstalowanych w jednostce.

Ranking top 5 zasilaczy do komputera

Jaki zasilacz do GTX 1080, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *