Jaki zasilacz do GTX 1050 Ti, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5

Składając zestaw komputerowy trzeba połączyć ze sobą wiele różnych podzespołów, które muszą razem działać tworząc wydajną jednostkę. Z doborem procesora do płyty głównej i karty graficznej większość użytkowników nie ma większych problemów. Pojawia się on przy doborze zasilacza do odpowiedniej konfiguracji. Dzisiaj skupimy się na komputerze z procesorem i7, 8 GB pamięci RAM oraz kartą graficzną GTX 1050 TI. Jest to bardzo wydajny zestaw, który potrzebuje stabilnego zasilania odpowiedniej mocy. Jaki zasilacz wybrać do tego zestawu?

Stabilizacja ważniejsza od mocy

Wiele się mówi o tym, że moc zasilacza jest bardzo ważna. Z tego powodu niektórzy użytkownicy kupują zasilacze za duże o kilkaset wat, ale mało znanych firm. Wadą takiego rozwiązania jest brak filtrów i zabezpieczeń, które chronią poszczególne elementy komputera. Lepszym rozwiązaniem (podobny koszt) byłoby zainwestowanie w sprzęt dopasowany do komputera (odpowiednia moc) i markowy, który będzie bezpieczniejszy dla naszych podzespołów. Jaka moc zasilacza będzie potrzebna do zasilenia powyższego zestawu? Wystarczy około 400W. Zawsze należy dodać jakiś zapas więc zasilacz o mocy 500 W będzie w zupełności wystarczający do testowej jednostki.

Warto wiedzieć!

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia elektrycznego komputerów stacjonarnych jest zbyt wysokie napięcie w sieci elektrycznej, które poprzez zasilacz dociera na wrażliwe podzespoły (płyta główna, karta graficzna, procesor, pamięć RAM). Najprostszym zabezpieczeniem są listwy antyprzepięciowe z bezpiecznikami (nie przedłużacze z włącznikiem) i zasilacze z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi.

Ranking top 5 zasilaczy do komputera

Zabezpieczenia są istotne

Jak wspomnieliśmy powyżej, ważne są zabezpieczenia wmontowane w zasilacz. Dzięki nim nasze podzespoły będą bezpieczne nawet w trakcie burzy czy dużego przepięcia powstałego jak sąsiad będzie spawał na wysokim amperarzu. Wśród najczęściej spotykanych zabezpieczeń wyróżniamy:

  • Przeciwprzepięciowe (OVP)
  • Przeciwprzeciążeniowe (OPP)
  • Przed zbyt niskim napięciem (UVP)
  • Przed prądami udarowymi (SIP)
  • Przeciwzwarciowe (SCP)

Oprócz powyższych zabezpieczeń, istotna jest funkcja PFC. Warto zwrócić uwagę na zasilacze, które posiadają PFC aktywne. Pozwala to dostosować pobór mocy do aktualnych wymagań. W skrócie, im bardziej obciążony komputer, tym więcej mocy potrzebuje on wyciągnąć z sieci energetycznej. PFC umożliwia całkowitą kontrolę nad tym i reguluje dobór odpowiedniej ilości mocy według potrzeb.

Zasilacze modularne

Zasilacze modularne pojawiły się na rynku kilka lat temu. Producenci wyszli naprzeciw potrzebom użytkowników, którzy skarżyli się na zbyt dużą ilość niepotrzebnych przewodów wystających z zasilacza. Powodowały one powstawanie zakłóceń w przepływie powietrza w obudowie. Producenci postanowili stworzyć produkty, które mają możliwość odłączania poszczególnych wiązek przewodów, które akurat są zbędne w danym momencie. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób, które dbają o porządek w obudowie, starają się maksymalnie schłodzić komputer za pomocą powietrza, utrzymując jednocześnie hałas na jak najniższym poziomie.

Ranking top 5 zasilaczy do komputera


Jaki zasilacz do GTX 1050 Ti, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać? Ranking Top 5
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *