Wymiana łożyska w pralce

Samodzielna wymiana łożyska w pralce to jedna z trudniejszych napraw, do której należy podejść rozważnie i z odpowiednim zapleczem wiedzy. Często warto oddać nasze urządzenie piorące w ręce profesjonalistów, którzy za około 200- 400 złotych sami skutecznie uporają się z problemem.

Jeżeli jednak wolisz wziąć sprawy we własne ręce, tekst ten powinien pomóc Ci bezproblemowo i sprawnie wymienić łożysko w pralce. W artykule podpowiemy, jakie są objawy uszkodzonego łożyska w pralce, czym może to być spowodowane, co robić w takiej sytuacji oraz jak wymienić uszkodzone łożysko.

Objawy uszkodzonego łożyska w pralce

Zwykle pierwszymi objawami, jakie towarzyszą uszkodzonemu łożysku, jest ciche popiskiwanie dochodzące z wnętrza pralki, a dokładnie od strony koła pasowego podczas wirowania.

W przypadku, gdy łożysko dalej pracuje niewymienione, hałas może się nasilać. Możemy obserwować huczenie, zgrzytanie, może zacząć przeciekać nam woda, a w krytycznej sytuacji, gdy zbyt długo zwlekaliśmy z wymianą łożyska, może ono sprawić, że wykrzywi się nam oś bębna, spadnie pasek klinowy i zapiecze się oś silnika. Skutki te są nieodwracalne i mogą przynieść ogromne koszta napraw. Warto więc odpowiednio szybko zdobyć się na wymianę łożyska.

Czym jest to spowodowane?

Łożysko, tak jak każda inna część mechaniczna narażona na przeciążenia z pewnym czasem ulega uszkodzeniu. Łożyska w pralce są jednymi z mocniej i najczęściej eksploatowanych elementów. Ciągle pracują, bez względu na włączony program prania, czy etap w praniu odzieży. Pamiętajmy, że łożyska muszą wytrzymywać obroty, które oscylują w granicach nawet 1800 obr/min.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Oczywiście w przypadku uszkodzonego łożyska należy je wymienić i to jak najszybciej po zdiagnozowaniu, że coś z nim jest nie tak. Możemy oddać pralkę do serwisu, w którym zajmą się nią fachowcy, lub zdecydować się na samodzielną wymianę. Pamiętajmy jednak, że do wymiany łożyska należy rozebrać niemal całą pralkę. Czeka nas rozebranie na części pierwsze całego zbiornika. W zależności modelu pralki wymiana łożyska może wiązać się z ogromnymi nakładami pracy lub jedynie z dwoma- trzema godzinami. Pamiętajmy, że wąskie pralki ze względu na mało miejsca na manewrowanie narzędziami są najgorsze i najtrudniejsze w montażu i demontażu. Może okazać się, że bęben możemy zdjąć jedynie przez jego rozcięcie, a po dokonaniu wymiany jesteśmy zmuszeni do jego sklejenia.

Polecane pralki


Wymiana łożyska w pralce
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *