Weź Linuksa na jazdę próbną – live CD

LinuxdistrosZnudził Ci się Twój system Windows? Być może w ogóle masz go dość i chciałbyś spróbować czegoś całkowicie nowego. Powodów może być wiele, a rozwiązanie jest bardzo proste. Wypróbuj Linuksa!

Zwrot „wypróbuj” jest tu warty podkreślenia, gdyż okazuję się, że aby skorzystać z Linuksa nie musisz od razu pozbywać się swojego aktualnego systemu operacyjnego. Chociaż oczywiście jest to też jedna z opcji. Możesz również zainstalować z Linuksa, przy równoczesnym zachowaniu systemu Windows, jednak wymaga to trochę więcej zachodu i wiąże się z podziałem dysku na partycje. Natomiast w przypadku gdy drążony ciekawością chciałbyś się przekonać czy system Linuks jest tym czego Ci potrzeba, możesz go w łatwy sposób wypróbować przy pomocy live CD.

Jak to działa?

Linuks live CD nie wymaga instalacji – uruchamia się bezpośrednio z płyty CD/DVD i korzysta jedynie z pamięci RAM, a co za tym idzie możesz z niego swobodnie korzystać bez ingerencji w zasoby swojego komputera. Większość dostępnych wersji Linuksa można przetestować z wykorzystanie live CD. Dlatego już dziś możesz sprawdzić jak działa Ubuntu, Knoppix, czy też Debian. Wszystko co musisz zrobić to:

  • pobrać obraz płyty z rozszerzeniem .iso
  • nagrać pobrany plik na płytę,
  • umieścić nośnik danych z nagraną wersją live CD w napędzie i zrestartować komputer.

Po wykonaniu tych trzech prostych kroków, Twój komputer powinien uruchomić się z płyty, a nie z dysku twardego. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, być może odpowiednie ustawienia dotyczące rozruchu wymagają konfiguracji. Wymaga to ponownego restartu i podczas startowania systemu wybrania przycisku Delete lub ESC. Po chwili powinien pojawić się ekran ustawień BIOS. Następnie musisz odnaleźć opcje ustawień startowych (ich lokalizacja może różnić się w zależności od rodzaju BIOS, którego komputer używa). Musisz zmienić ustawienia tak aby komputer rozpoczynał rozruch od dysku CD-ROM. Potem wystarczy że wciśniesz klawisz F10, zapisując tym samym wprowadzone zmiany.

Alternatywą dla rozwiązania Live CD jest przetestowanie – jednej z najpopularniejszych wersji Linuksa – Ubuntu z poziomu przeglądarki internetowej. Ten sposób nie wymaga od nas żadnych instalacji, ani restartów, jednak póki co ogranicza się jedynie do jednej wersji.

Największą korzyścią płynącą z korzystania z Linuksa Live CD jest to, że możesz przetestować różne wersje tego systemu i wybrać tą, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie musisz martwić się, że wpłynie to jakoś na działanie Twojego komputera. Ponadto warto mieć taką płytkę w zanadrzu, gdy nasz system Windows zacznie szwankować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *