USB – standardy i przepustowość. Mini a micro USB.

Popularyzacja USB doprowadziła do powstania masy urządzeń wyposażonych w wyżej wymieniony port. Dzięki temu standardowi przesyłanie plików stało się szybsze, nasze urządzenia zyskały nowe funkcjonalności a przede wszystkim zakończył się problem różnorodności rozwiązań.

31-ICLbh60L._SY300_

Rodzaje portów USB

Nasz rynek obecnie oferuje nam 3 typu portów USB:

  • Standardowy
  • Mini
  • Micro

Na pozór prosty podział może rodzić problemy w przypadku doboru odpowiedniego sprzętu peryferyjnego. Przed wyborem warto się zastanowić czy aby na pewno będzie on kompatybilny z urządzeniami, które już posiadamy.

Szybko to znaczy?

Dzięki USB możemy szybko przenosić dane pomiędzy różnymi urządzeniami. Tutaj nasuwa się pytanie co oznacza sformułowanie „szybko”. Możemy rozróżnić 3 grupy prędkości przesyłu danych.

  • USB 1.1 urządzenia mogą pracować z prędkością do 1.5 MB/s
  • USB 2.0 (obecnie najczęściej używany) Pozwala na pracę w maksymalnej prędkości osiągającej 60 Mb/s
  • USB 3.0. Prędkość maksymalna sięga do 640 MB/s.

W najbliższym czasie do użytku ma zostac oddany  stadard 3.1, dzięki któremu szybkość  zamknie się na poziomie 10 Gbit/s. Dodatkowo do portu będzie można podłączyć wtyczkę urządzenia, które wymaga nawet 100 watów  mocy. Jest to o tyle istotne, że zastosowana metoda pozwoli na konkurowanie z kablami HDMI.

Różnica pomiędzy micro a mini USB

Aktualnie najczęściej spotykanym jest port micro USB. Oczywiście Mini USB nadal możemy spotkać na rynku elektronicznym, jednak jest on nieco mniej popularny. Tak naprawdę jedyną zauważalną różnicą obu tych rozwiązań jest kształt, wejście micro USB jest szersze oraz cechuje się bardziej jednolitą budową.

Adaptery (przejściówki)

Rynek obecnie proponuje cały wachlarz rozwiązań w kwestii, podłączenie urządzeń za pomocą magistrali dlatego też szybko możemy poradzić sobie z problemem niepasującego złącza. Na pomoc przychodzą nam adaptery, dzięki którym bez trudności możemy przekształcić micro w mini USB i odwrotnie.

Plusy:

  • możliwość obsłużenia jednym kablem wszystkich urządzeń
  • łatwość dostosowania do każdego urządzenia

Minusy:

  • konieczność przepinania adaptera w przypadku różnych portów.

 

Zapoznaj się z najlepszymi adapterami USB.

USB – standardy i przepustowość. Mini a micro USB.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *