USB od 1.1 do USB 3.1 type C – ewolucja złącz i prędkości

Przedstawiamy Wam film z prezentacją ewolucji najpopularniejszego standardu złącz i portów – USB. To przygoda od jego debiutu w wersji 1.1 po najnowszy standard 3.1 Type C. Jesteście na nią gotowi?

Nic nie jest w życiu tak pewne, jak to, że każdą wtyczkę USB będziesz wpinać trzy razy…

USB to – mówiąc fachowo – uniwersalna magistrala szeregowa. To standard, który pojawił się w roku 1998, opracowany przez takie firmy jak Microsoft, Intel, IBM, Compaq i DEC.

Funkcjonalność złącz USB jest niepodważalna – dzięki nim możemy po prostu podłączyć do komputera mnóstwo różnych urządzeń : klawiaturę, aparat fotograficzny, czy smartfon. A wszystko za pomocą tego samego złącza ;).

Na początku była to prawdziwa rewolucja, ponieważ wcześniej istniały tylko porty szeregowe i równoległe – aby cokolwiek podłączyć do komputera, trzeba było podczas manualnej instalacji wybrać rodzaj i model urządzenia.

Dzięki USB to wszystko dzieje się automatycznie – złącze wykrywa typ sprzętu, konfiguruje i w razie konieczności instaluje potrzebne sterowniki.

Każdy, kto ma choćby niewielkie pojęcie w temacie złącz USB, na pewno wie, że z biegiem lat porty USB ulegały udoskonaleniu, by dotrzymywać kroku rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zwiększającym się możliwościom sprzętu komputerowego.

Pierwsze USB w wersji 1.1 z 1998 roku umożliwiało przesyłanie danych z prędkościami do 1,5 MB/s. Kolejna wersja USB, czyli 2.0, które pojawiło się już 2 lata później, osiągała prędkość przesyłu dochodzącą do około 60 MB/s. Z kolei USB w wersji 3.0, która nam jest już trochę bliższa, osiąga prędkości rzędu 5 Gbit/s.

Co ważne, standardy USB 2.0 czy USB 3.0 nie tylko umożliwiały większą prędkość przesyłu danych ale także zachowywały wsteczną kompatybilność. Oznaczało to, że nasz dawno zapomniany 64-megabajtowy pendrive można było bez problemu podłączyć do nowiutkiego laptopa.

Nowsza wersja portu, czyli USB 3.1, pojawiła się w 2013 roku. Prędkość maksymalna tego złącza to 10 Gbit/s, czyli dwa razy więcej niż w standardzie 3.0.

Sprawdź ofertę na: USB

Polecane urządzenia USB

USB od 1.1 do USB 3.1 type C – ewolucja złącz i prędkości
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *