Tryb prywatny (incognito) jak działa? Jak włączyć? Czy jest skuteczny?

Masz coś do ukrycia? Chcesz wyszukać informacje jak skonstruować bombę, a może obejrzeć jakieś filmy…? Opcja prywatnego przeglądania wychodzi Ci naprzeciw i umożliwia korzystanie z przeglądarki bez pozostawiania śladów. Jednak zanim zaczniesz wyszukiwać kompromitujące hasła, zapoznaj się z tym artykułem i sprawdź czy na pewno nikt się o tym nie dowie.

Polecane laptopy do internetu

Tytułem wstępu… Jak włączyć tryb prywatny?

Nie każdy wie co to dokładnie i jak działa tryb prywatny, więc zacznijmy od wyjaśnienia tego pojęcia. Pozwala on na korzystanie z Internetu bez zapisywania historii odwiedzanych stron i plików cookie na naszym komputerze, a dane podawane w formularzach i informacje dotyczące pobranych plików nie są zapamiętywane.

W przeglądarce Chrome nosi nazwę trybu incognito i wita nas ikonką detektywa(?), a górny pasek okna przeglądarki jest szary lub niebieski. Nie faworyzujemy! Tryb prywatnego przeglądania jest dostępny także w pozostałych przeglądarkach. Jak zatem go włączyć? Mimo, że ma nas zamienić w niepostrzeżonych ninja Internetu i pozwolić bez śladu poruszać się po jego zasobach nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy wejść w ustawienia przeglądarki (zwykle reprezentowane ikonką koła zębatego lub „hamburgera”). Druga opcja to prawym przyciskiem myszy kliknąć na dany odnośnik i wybrać otwarcie okna w trybie prywatnym. Można też skorzystać z gotowych skrótów, które pozwolą automatycznie otworzyć nową kartę /okno w tym trybie.

  • Ctrl + Shift + n dla przeglądarek Chrome i Opera
  • Ctrl + Shift + p dla przeglądarek Mozzila Firefox i Internet Explorer

Anonim NIE-anonimowy

Korzystanie z trybu prywatnego zwykle motywowane jest chęcią bycia anonimowym w sieci. Nie bez powodu nazywany jest też często „trybem porno”…

I tu pojawia się pytanie – jaką mamy pewność, że wszelkie ślady naszych internetowych odwiedzin przepadły bezpowrotnie? Niestety, stu procentowej pewności nie możemy mieć nigdy. Korzystanie z trybu prywatnego nie uchroni nas przed przed rejestrowaniem naszego adresu IP i zapisywaniem naszej historii przeglądania w logach naszego dostawcy Internetu, czy w silniku wyszukiwarki z której korzystamy.

incognito chrome

Zwróć uwagę na informacje w ramce na obrazku powyżej: wchodząc do trybu incognito od razu jesteś informowany, że Twoje poczynania nie będą tak tajne jakbyś tego oczekiwał.

Co zatem można zrobić?

Najlepiej sprzedać komputer i przeprowadzić się do pustelni na skraju lasu… A tak na poważnie: przeglądnie prywatne, mimo swojej nazwy tylko w ograniczony sposób zapewnia nam prywatność. Owszem sprawdza się, ale raczej w przypadku, gdy chcemy ukryć naszą historię przeglądania przed osobami, które również korzystają z naszego komputera.

Jeżeli chcesz lepiej zadbać o swoją prywatność możesz skorzystać z:

  • odpowiednich pluginów takich jak np. Ghostery, Track me not, Better Privacy – zwykle mają na celu unimożliwić, aby informacje o naszych poczynaniach w Internecie trafiały do reklamodawców;
  • wyszukiwarki DuckDuckGo, która pozwala przeszukiwać sieć anonimowo, bez przechowywania informacji o użytkownikach;
  • wirtualnej sieci Tor (The Onion Router) – jej działanie polega na szyfrowaniu danych, które podaczas przesyłania są etapami rozszyfrowywane na kolejnych serwerach pośredniczących, czyli tzw tzw. „cebulowych router’ach”. Ten sposób transmisji danych zabezpiecza przed analizą ruchu sieciowego oraz zapewnia niemal całkowitą anonimowość podczas korzystania z sieci.

Podobno w Internecie można znaleźć wszystko, niestety jednak trudno szukać tu prywatności.

Tryb prywatny (incognito) jak działa? Jak włączyć? Czy jest skuteczny?
4.9 (97.14%) 7 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl