Smartwach czy smartband – co wybrać? Jaki najlepszy pulsometr?

Gadżety ubieralne, potocznie zwane wearables powoli wkradają się do naszego życia. Nie jest już to jedynie moda, a urządzenia ubieralne noszone są coraz chętniej. Rynek wearables jest ogromny i średnio zorientowanej osobie ciężko będzie wybrać odpowiedni sprzęt.

Producenci wypuszczają kolejne smart urządzenia w postępie wykładniczym. Najczęściej osoby chcące rozpocząć przygodę z technologią ubieralną stają przed dylematem co wybrać- smartwatch, czy smartband? Który z produktów najlepiej się sprawdzi jako pulsometr?

Obecnie różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami powoli się zacierają, a producenci często dostarczają na rynek produkty łączące cechy smartwatchy i smartbandów. Przed kupnem swojego pierwszego sprzętu wearables, warto zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych urządzeń oraz czym tak naprawdę różnią się między sobą.

Smartbandy

Zastosowanie i charakterystyka smartwatchy

Inteligentne zegarki zaczęły boom na technologię ubieralną. Z reguły jest to mały smartfon zakładany na nadgarstek. Główną rolą smartwatcha jest ciągłe wyświetlanie czasu, a reszta jego funkcjonalności sprawia, że wyjmowanie telefonu z kieszeni ogranicza się do minimum.

smartwach

Smartwatch dzięki małemu wyświetlaczowi może pokazywać nam wszelkie wiadomości i notyfikacje ze smartfona. Za jego pomocą możemy sterować migawką aparatu lub odtwarzaczem muzyki z telefonu. Poza tym zmierzy i zliczy wykonane kroki, spalone kalorie i przebiegnięty dystans, a jeśli ma wbudowany pulsometr- zmierzy nasz puls podczas wysiłku fizycznego oraz np. tętno podczas biegania. Większość tego typu urządzeń ma również wbudowany monitor snu z inteligentnym budzeniem.

Smartwatche ze wbudowanym GPSem posłużą jako samodzielna nawigacja, a te ze slotem na karty SIM mogą funkcjonować niezależnie od smartfona. Jeżeli sprzęt wyposażony będzie w mikrofon i głośniki, pozwoli na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych, a także na sterowanie smartwatchem, a nawet smartfonem za pomocą głosu.

Zalety smartwatchy

Zaletami smartwatchy są przede wszystkim możliwość ciągłego wyświetlania czasu oraz ekran, na którym swobodnie można czytać SMSy lub inne wiadomości tekstowe. Poza tym, w zależności od modelu, inteligentne zegarki naszpikowane są wieloma różnymi modułami komunikacyjnymi, takimi jak GPS, NFC, 3G, czy Wi-Fi.

Smartwatche mają spore możliwości personalizacji wyglądu oraz funkcjonalności, dzięki czemu łatwo ustawić je pod własne wymagania. Opaski fitness rzadko umożliwiają personalizację urządzenia.

Inteligentne zegarki sprawiają, że smartfon pojawia się w naszych rękach bardzo rzadko. Smartwatche umożliwiają prowadzenie rozmów i sterowanie wieloma funkcjami smartwatcha, a dedykowane aplikacje ciągle rozszerzają ich funkcjonalność.

Wady smartwatchy

Największą wada smartwatchy wynika z ich dużej funkcjonalności. Im bardziej smartwatch naszpikowany jest technologią, tym czas jego działania jest krótszy. Inteligentne zegarki nie grzeszą długim czasem pracy na baterii. Średnio starcza ona na 1 – 2 dni pracy.

Inteligentne czasomierze są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i z reguły posiadają mniejszą wodoodporność niż smartbandy. Jest to szczególnie uciążliwe w terenie lub podczas ciężkich treningów ze smartwatchem na nadgarstku.

Niektóre sprzęty tego typu odznaczają się sporymi rozmiarami, które skutecznie uniemożliwiają schowanie ich pod mankietem koszuli lub pod rękawem kurtki. Poza tym ważą o wiele więcej niż opaski fitness, a także mocniej się nagrzewają, co znacznie obniża komfort noszenia.

Polecane modele smartwatchy

Zastosowanie i charakterystyka smartbandów

Inteligentne opaski z reguły służą do monitorowania aktywności fizycznej użytkownika. Większość z nich nie posiada ekranu, więc komunikacja i sygnalizacja ogranicza się do wibracji lub specjalnych sekwencji migotania diod LED. Jeżeli opaska posiada wyświetlacz, to będzie to najczęściej prosty ekranik E-ink, LCD lub AMOLED, za pomocą którego można nią sterować.

Smartbandy można podzielić na talkbandy i fitness bandy. Te pierwsze wyposażone są w głośnik oraz mikrofon, dzięki którym możemy swobodnie przeprowadzać rozmowy głosowe. Fitness bandy skupiają się na lifeloggingu, czyli monitorowaniu dnia użytkownika. Tego typu opaski zbierają i wyświetlają informacje o czasie spędzonym w mediach społecznościowych, jak długo słuchaliśmy muzyki, oglądaliśmy filmy, jechaliśmy samochodem, chodziliśmy itd. Poza tym wyposażone są w funkcje śledzenia snu z inteligentnym budzeniem.

smartband

Niektóre smartbandy na rynku mogą z powodzeniem odgrywać rolę smartwatchy, tak samo, jak smartwatche mogą być wykorzystywane w formie smartbandów. Rynek jest pod tym względem mocno zróżnicowany i z pewnością każdy znajdzie sprzęt idealny dla siebie.

Zalety smartbandów

Odwrotnie do smartwatchy, smartbandy charakteryzują się długim czasem pracy na baterii sięgającym nawet tygodnia. W związku z tym nie trzeba ładować ich codziennie wieczorem, co w czasach obecnej elektroniki staje się smutną rzeczywistością.

Opaski są o wiele tańsze niż smartwatche, a przy tym funkcjonalność niektórych modeli jest zbliżona do funkcjonalności inteligentnych zegarków. Smartbandy komunikują się z użytkownikiem w bardzo dyskretny sposób. Często również ich wygląd nie zdradza, że są naszpikowaną technologią inteligentną opaską.

Inteligentne opaski nosi się o wiele wygodniej niż smartwatche, a przy tym są bardziej odporne na uszkodzenia i zalanie wodą. Ich mała waga i gabaryty sprawiają, że zapomina się o ich obecności na nadgarstku, a gabaryty umożliwiają schowanie pod mankietem.

Wady smartbandów

Często jest to brak wyświetlacza, przez co smartband nie pokaże nam ani godziny, ani daty. Poza tym ich funkcjonalność najczęściej sprowadza się do śledzenia aktywności fizycznej. Często nie zainstalujemy na nich dodatkowych aplikacji, a także nie będą mogły działać w roli naręcznej nawigacji. Dodatkowe aplikacje są jednak kwestią zastosowanego oprogramowania, które producent w każdej chwili może uaktualnić.

Pomiary smartbandów często mijają się z rzeczywistością na tyle, że prezentowane wyniki nie mieszczą się nawet w dosyć dużej skali błędu. W przypadku wielu modeli inteligentnych opasek ilość kroków lub palone kalorie są wartościami branymi „z kosmosu”, a przebiegnięty dystans zliczany jest losowo.

Smartbandy

Smartwach czy smartband – co wybrać? Jaki najlepszy pulsometr?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *