Seria Radeon R9 300 – co czeka za rogiem?

O nowych kartach graficznych AMD, które mają zostać zaprezentowane już niedługo, nie wiadomo zbyt wiele. A przynajmniej z oficjalnych źródeł. Nie oznacza to jednak, że media nie mają o czym pisać. Do Internetu trafia wiele informacji, zarówno z oficjalnych materiałów AMD pochodzących z przecieków, jak i spekulacji dziennikarzy.RADEK

Zacznijmy jednak od rzeczy podstawowych. Premiery doczekają się karty AMD Radeon R9 (390 i 380) i R7 300 (370 i 360). Najprawdopodobniej w sprzedaży pokażą się dopiero 18 czerwca. Wyjątkiem będzie flagowy produkt Radeon R9 390, który trafi do sprzedaży kilka dni później, czyli 24 czerwca. Wiadomo również, że tylko on otrzyma najnowszy procesor graficzny Fiji wykorzystujący pamięć HBM1 (pamięci warstwowe, które zastąpią wysłużone już moduły GDDR5) o pojemności 4 lub 8 GB. Ma mieć 4096 procesorów strumieniowych oraz 256 jednostek teksturujących. I to właśnie ten układ będzie bezpośrednim zagrożeniem dla GeForce’a GTX Titan X. Pozostałe mają opierać się na starszych chipach, w tym leciwym już Pitcairn. Dalsze informacje to już niestety domysły.

Zobacz także test kart serii 300 na kanale morele.tv!

Kilka dni temu pojawiło się zdjęcie z modelem AMD Radeon R7 370, który ma być o 20% wydajniejszy od karty GeForce GTX 750 Ti. Na wyjawionym slajdzie układ referencyjny dysponuje dłuższym od płytki PCB systemem chłodzenia. Niestety, R7 370 ma bazować na starszym układzie Pitcairn. Prawdopodobnie będzie dysponował 1280 procesorami strumieniowymi oraz 2 GB pamięci RAM. Świetnie natomiast brzmią informacje odnośnie ceny. Według portalu WCCF Tech za wspomniany model trzeba będzie zapłacić zaledwie 135 dolarów, choć jak na razie nie jest to potwierdzona informacja.

Jak wynika z kolejnych slajdów, wszystkie nowe układy będą wpierać Virtual Super Resolution – technologię, która umożliwia wygenerowanie grafiki o wyższej rozdzielczości (nawet 4K) niż tej wyświetlanej przez monitor. Następnie grafika zostanie przeskalowana w dół, co pozwoli uzyskać wyższą jakość obrazu: gładsze krawędzie oraz ładniejsze tekstury. Technologia VSR jest odpowiedzią na konkurencyjne rozwiązanie (DSR) wykorzystywane przez nVidię w większości dostępnych modeli.

Pozostaje na tylko czekać na oficjalną datę premiery, by przekonać się, jak tym razem AMD poradzi sobie w starciu z nVidią

Seria Radeon R9 300 – co czeka za rogiem?
Oceń post

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *