Rzutnik czy projektor – czym się różnią?

Projektor wiele imion ma. Projektor, rzutnik, aparat projekcyjny, diaskop, episkop. Jednak czy to na pewno to samo? Jaka jest prawdziwa definicja projektora? Dziś odpowiadamy na pytanie czy projektor jest rzutnikiem, czy może rzutnik projektorem i na czym polega różnica.

Rzutnik czy projektor - czym się różnią?

Ewolucja projektorów trwa nieprzerwanie już od XV. Oczywiście do czasów dzisiejszych całkowicie zmieniły waga, wymiary, a także zastosowana technologia, jednak przeznaczenie pozostało takie samo – projektor ma rzutować obraz na daną powierzchnie. Pierwsze urządzenia, które zdobyły dużą popularność, pozwalały tego dokonać wykorzystując światło, system luster oraz przezroczyste folie. Z czasem zostały niemal zupełnie wyparte przez cyfrowe projektory, które oferuj znacznie więcej możliwości.

Rzutnik i projektor to określenia często stosowane zamiennie. Więc, aby upewnić się czy jest to dobra praktyka sięgnijmy po definicje z słownik języka polskiego PWN.

  • rzutnik – aparat projekcyjny do wyświetlania przezroczy
  • projektor – przyrząd optyczny do rzutowania na ekran znacznie powiększonych obrazów

Na tej podstawie można wywnioskować, że projektor to szersze pojęcie, które w swojej definicji ujmuje także urządzenie, jakim jest rzutnik.

Mimo, że nie będzie zbrodnią, jeśli projektor nazwiemy rzutnikiem multimedialnym, zwykle używając pojęcia samego rzutnika, mamy na myśli urządzenie, które pozwala na ekranie wyświetlić statyczny tekst lub obraz. Inaczej nazywany jest grafoskopem lub rzutnikiem pisma, był kiedyś bardzo często wykorzystywany do celów dydaktycznych, m.in. wykładach, seminariach, różnego typu prelekcjach i odczytach. Układ optyczny wraz z odpowiednim źródłem światła pozwala rzutować tekst z przezroczystej folii. Mimo, że rzutniki reprezentują technologię analogową starej szkoły, nie zostały jeszcze zupełnie wyparte przez projektory cyfrowe. Przede wszystkim, dlatego, że mogą być kilkakrotnie tańsze od swoich nowoczesnych następców.

Polecane projektory

Sprawdź pełną ofertę popularnych projektorów na stronie morelenet

Rzutnik czy projektor – czym się różnią?
5 3

Gazetka Morele.net
Poznaj wyjątkowe ekspresy Nespresso, teraz w promocji do 100 złotych taniej