Recenzja Transcend SSD370 – doskonała jakość i solidne wykonanie

Choć Transcend SSD370 wykorzystuje już lekko „przestarzałe” kości MLC, to i tak warto jest się nim zainteresować, a to ze względu na solidnie wykonanie i naprawdę wysoką wydajność, którą oferuje.

Wygląd i cena

SSD370, to 2,5 calowy, gruby na 7 milimetrów i korzystający z interfejsu SATA 6 Gbps dysk SSD. Dostępny jest on w wariantach pojemnościowych od 128 GB do 1 TB. Sprzęt od Transcend korzysta z pamięci Micro MLC (Multi-Level Cell/2-bit), wykonanej w 16 nanometrowym procesie technologicznym. Jeżeli chodzi o cenę, to wersję 128 GB możemy zakupić poniżej 200 złotych, a znacznie pojemniejszy wariant 256 GB, to cena około 330 złotych, co czyni go bardzo atrakcyjnym na tle konkurencji.

Wydajność

Trzeba sobie przyznać szczerze, że nie jest jest on najszybszym dyskiem SSD, to mimo wszystko wypadł bardzo solidnie w testach. Według AS SSD sekwencje zapisu i odczytu wyglądały następująco, dla odczytu 492 MBps, a odczytu 430 MBps.

Przeprowadziliśmy też test rzeczywistego odczytu i zapisu pliku 20 GB. Transcend SSD370 odczyt zajął 46 sekundy (434 MBps), a zapis 48 sekund (416 MBps). W przypadku, gdy do czynienia miał z wieloma plikami oraz folderami, które zajmowały 20 GB, rezultaty prezentowały się następująco 84 sekundy (238 MBps dla odczytu), a dla zapisu 73 sekundy.

Jeśli będzie traktować swój dysk SSD 370 bez skrupułów i będzie na niego bardzo dużo kopiować i często odczytywać dane, to mamy do dyspozycji trzy letnią gwarancję, oraz wysoki TBW (Total Bytes Written), czyli ilość danych po których gwarancja przestaje być ważna, w przypadku wersji 512 GB, to 550 TB. Przy czym nie widziałem już dawno, aby jakikolwiek dysk SSD przestał działać zaraz po okresie gwarancyjnym, jest wręcz pewne, że poradzi on sobie znacznie dłużej.

Wnioski

SSD370, to naprawdę udany dysk SSD, który bez problemu nawiązuje walkę, a czasami nawet wygrywa pojedynki z droższymi rywali. Warto jest go rozważyć przy modernizacji komputera, ponieważ za nieduża kwotę jesteśmy w stanie w znaczący sposób poprawić jego wydajność.

Transcend SSD370

Pokaż pełną specyfikację »

Zalety:

  • wydajność,
  • niska cena

Wady:

  • jedynie trzyletnia gwarancja

Polecane zestawy komputerowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *