Raspberry Pi 2 – nowa odsłona minikomputera

Pi2ModB1GB_-comp

Minikomputer Raspberry po raz pierwszy zadebiutował trzy lata temu i okazał się wielkim sukcesem. Docelowo przeznaczony do zastosowań naukowych, znalazł szerokie grono entuzjastów i sprzedał się w ilości około 4,5 mln sztuk. Teraz na rynek trafia sześciokrotnie wydajniejsza, współpracująca z Windows 10 nowa wersja ,,Malinki”. Jedyne co na pewno pozostanie w niej bez zmian to niezwykle korzystna cena.

  Specyfikacje:
 • procesor Broadcom BCM2836 ARMv7 Cortex-A7 900MHz
 • 1 GB pamięci operacyjnej
 • cztery porty USB 2.0, RJ45, HDMI, audio
 • współpraca z Windows 10
 • kompatybilny z poprzednią wersją
 • Przyjrzyjmy się bliżej specyfikacjom Raspberry Pi 2. Główną zaletą nowego modelu jest to, że ma być zdecydowanie wydajniejszy od poprzedniej wersji. Wszystko dzięki zastosowaniu cztero rdzeniowego procesora o taktowaniu 900Mhz. W porównaniu do wcześniejszego jednordzeniowego Broadcom BCM2835 ma być aż 6-krotnie szybszy w zadaniach wielowątkowych i 1,5 raza w jednowątkowych. Kolejna zmiana dotyczy pamięci operacyjnej RAM, która zwiększyła się prawie dwukrotnie. W porównaniu gorzej wypada jedynie zużycie energii, które z 3W zmieni się na 4W.

  Microsoft przygotowuje specjalną wersję Windowsa 10 na Raspberry Pi 2
  Microsoft przygotowuje specjalną wersję Windowsa 10 na Raspberry Pi 2

  Wszystkie usprawnienia spowodowały, że projektem zainteresowała się firma Microsoft. Dzięki sześciomiesięcznej współpracy między firmami, Raspberry Pi 2 będzie można za darmo zainstalować specjalnie dostosowaną wersje Windowsa 10.

  Mimo, że twórcy Raspberry postanowili udoskonalić ogólne specyfikacje, nowa „Malinka” jest kompatybilna ze swoją poprzedniczką. Nie zmieniło się zastosowanie wielu komponentów takich jak np. wykorzystanie układu graficznego VideoCore. I co chyba najważniejsze, zmianie nie ulega także cena urządzenia, które aktualnie jest wycenione na 35USD.
  Raspberry Pi 2 – nowa odsłona minikomputera
  5 (100%) 1 vote

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *