Ranking odkurzaczy workowych, polecane odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe to wciąż najpopularniejszy typ urządzenia do sprzątania w Polsce. Czy jednak słusznie? W poniższym artykule przedstawiamy zalety odkurzaczy workowych i analizujemy ich podstawowe parametry, takie jak producent oraz moc pracy. Modele są dość zbliżone, wybór nie jest więc taki łatwy.

Ranking odkurzaczy workowych

Dlaczego warto mieć odkurzacz workowy

Sam fakt konieczności posiadania odkurzacza to oczywistość, której nie da się zakwestionować. Sprzątanie bez odkurzacza to dłuższy czas pracy przy wciąż niezadowalających efektach. Odkurzacza workowe pracują ciszej niż bezworkowe i są od nich tańsze. Ich dodatkową mocną stroną jest higieniczna wymiana worka z zawartością – przy sprzętach bezworkowych należy to bowiem robić bardzo często i każdorazowo wysypywać zebrane zanieczyszczenia do pojemnika na śmieci.

Zastosowanie odkurzacza workowego

Główną zaletą odkurzacza workowego jest lepsza filtracja powietrza dzięki użyciu worka. W zbiorniku na kurz, śmieci i brud zatrzymuje się nawet do 95% zanieczyszczeń. Podczas opróżniania worka nie ma z nimi fizycznego kontaktu, chyba, że dojdzie do zaniedbania i za późno wymieniony zbiornik zwyczajnie pęknie. Ten typ urządzeń sprzątających jest więc szczególnie przydatny do domów i mieszkań, gdzie znajdują się alergicy oraz małe dzieci, a także do biur (szczególnie tych sprzątanych w czasie pracy pracowników).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza workowego

Na etapie wyboru odkurzacza workowego należy sprawdzić popularność interesującego nas modelu i to, czy producent nie planuje wycofać go ze sprzedaży. Jeśli tak się bowiem zdarzy, prawdopodobieństwo dobrania kompatybilnego worka do odkurzacza z innej firmy jest znikome, co wiązać się będzie z koniecznością zakupu kolejnego urządzenia. Do niektórych modeli załącza się zapasowe worki. Zwróć uwagę na takie parametry, jak producent, moc silnika, klasa energetyczna, klasa skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych, klasa reemisji kurzu oraz regulacja mocy.

Producenci odkurzaczy workowych

Wśród producentów odkurzaczy workowych na szczególne wyróżnienie zasługują modele urządzeń najbardziej popularne wśród naszych klientów. Polecają oni taki firmy, jak Amica, Karcher, Rowenta, Bosch, Zelmer, Sencor, Miele, Gallet, MPM, Thomas czy Philips. Każdy znajdzie tu coś na swoje potrzeby i możliwości finansowe. Rozpiętość cenowa pomiędzy sprzętem przeróżnej klasy jest bowiem ogromna – ceny zaczynają się już od 130 złotych, a najbardziej zaawansowane technologicznie modele do odkurzania oraz prania na mokro to wydatek rzędu ponad trzech tysięcy złotych (idealne do firm sprzątających i na duże powierzchnie biurowe).

Moc silnika odkurzacza workowego

Niezależnie od mocy sprzętu jego siła ssąca spada stopniowo wraz z zapełnieniem worka w odkurzaczu, trzeba więc robić to według zaleceń producenta, a nie czekać, aż urządzenie przestanie pracować. Najwyższa możliwa moc odkurzacza workowego oznacza najlepszą efektywność jego pracy, a także niestety jego większe wymiary i pewne trudności z przechowywaniem. Niższa moc i kompaktowe wymiary polecane są do niewielkich pomieszczeń i na małe przestrzenie. Standardem jest obecnie moc odkurzacza workowego wahająca się pomiędzy 700 a 800 Wat.

Pozostałe parametry odkurzaczy workowych

Podczas wyboru odkurzacza workowego istotne są również takie parametry, jak:

  • Klasa energetyczna odkurzacza (preferowana i najpopularniejsza to klasa A).
  • Klasa skuteczności odkurzania dywanów.
  • Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych.
  • Klasa reemisji kurzu w odkurzaczu workowym.
  • Regulacja mocy odkurzacza – najwygodniejsza jest ta elektroniczna.
  • Długość kabla zasilającego.
  • Głośność pracy (obecnie w sprzedaży dostępne są tak ciche odkurzacze, że ich praca nie uniemożliwia oglądania telewizji czy jednoczesnej, cichej rozmowy).
  • Duża pojemność worka na zanieczyszczenia, bakterie i wirusy w połączeniu z najwyższej jakości filtrami powietrza typu HEPA.
  • Komplet dodatkowych akcesoriów, umożliwiających efektywne sprzątanie każdej powierzchni (szczotki, ssawki, wałki, przyssawki i inne).

Ranking odkurzaczy workowych

Ranking odkurzaczy workowych, polecane odkurzacze workowe
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *