Ranking kart graficznych 2017, jaką kartę graficzną wybrać?

Rynek kart graficznych w ostatnich latach zaprezentował wiele nowości, które powinny zainteresować każdego odbiorcę, bez względu, czy jest zawodowym graczem, casualowym użytkownikiem, czy grafikiem lub designerem. W tym rankingu przedstawimy najlepsze propozycje kart graficznych dla każdej z wymienionych grup. Napiszemy, dlaczego warto wybrać dobrą kartę do gier i dlaczego karta graficzna w przypadku grafików i zwykłych użytkowników nie jest aż tak istotna. Przedstawiamy poradnik oraz ranking kart graficznych 2017.
Ranking kart graficznych 2017

Karta graficzna do gier – dlaczego powinna być możliwie najlepsza?

Gracze to grupa, która najbardziej potrzebuje mocnych kart graficznych. Odtwarzanie i renderowanie grafiki na dużych monitorach o zaawansowanych matrycach mocno obciąża GPU, które niegdyś stawały się wąskim gardłem komputerów.

Obecnie to właśnie CPU powoli nie nadążają za mocami i wydajnościami osiąganymi przez karty graficzne.

Grafika w grach ma kolosalny wpływ na płynność gry, ilość wyświetlanych detali oraz ogólną jakość i odbiór rozgrywki. Potężne karty przydadzą się do grania w dużych rozdzielczościach UHD+, dużych ekranach i w dużej częstotliwości.

Obecnie granie w rozdzielczości 4K i 60 FPS (klatkach na sekundę) staje się standardem, za którym muszą nadążyć karty graficzne.

Obecnie gamingowe karty graficzne dążą do energooszczędności, ułatwiają strumieniowanie gier, odznaczają się potężną wydajnością i skutecznym systemem chłodzenia, który dba o kulturę pracy karty.

Graficy głównie opierają swoją pracę na mocnym podzespole i dużej ilości pamięci RAM. Karty graficzne są tematem drugorzędnym. Ich wpływ na tworzenie i obróbkę grafiki jest niewielki, ponieważ w tego typu pracy najważniejsza jest szybkość obliczeń oraz przetwarzania uzależnione od procesora i pamięci operacyjnej.

Rola karty graficznej rośnie przy użytkowaniu aplikacji 3D, gdzie występuje cieniowanie, wyświetlanie i wygładzanie tekstur. Dobra karta graficzna przyda się grafikowi również, gdy posiada on duży monitor z dobrą matrycą.

Duże monitory wyposażone w zaawansowane technologicznie matryce o wiele mocniej obciążają karty graficzne niż samo tworzenie grafiki.

Wybierając kartę graficzną dla grafików, projektantów, designerów lub innych grup zajmujących się tworzeniem grafiki, w zasadzie możemy kierować się dwoma podstawowymi parametrami – częstotliwością taktowania karty i jej pamięcią współdzieloną.

Specjalne karty dla grafików wyposażone są również w dużą ilość portów, które umożliwiają łączenie ich z wieloma monitorami.

Praca wielomonitorowa w przypadku grafików to jedna z wygodniejszych konfiguracji stanowiska pracy. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie się w jedną z tańszych kart gamingowych z maksymalnie dużą ilością pamięci VRAM, która bardzo dobrze poradzi sobie przy tworzeniu grafiki.

Karta graficzna dla casualowych odbiorców – koniecznie dedykowana?

Rozwój zintegrowanych kart graficznych w ostatnich kilku latach nabrał potężnego rozpędu.

Obecnie standardowy użytkownik, który głównie na komputerze ogląda filmy, konsumuje internetowe treści, wykonuje pracę biurową, czy uruchamia nieobciążające graficznie gry i aplikacje, całkowicie może zaufać zintegrowanym kartom graficznym.

Według firmy Intel oraz jednego z jej wiceszefów – Gregora Bryanta, przeciętni gracze, a tym bardziej przeciętni użytkownicy nie potrzebują już dedykowanych kart graficznych. Jednak granica między przeciętnym a mniej przeciętnym graczem/użytkownikiem jest mocno zatarta.

Wybór karty powinien być uzależniony przede wszystkim od osobistych preferencji oraz sposobu wykorzystywania PC’ta.

Lepsze karty graficzne z wyższej półki pozwolą sprawdzić i cieszyć się dynamicznie rozwijającą się technologią VR.

Jeżeli jesteś jej amatorem i stoisz przed zakupem karty, warto pokusić się o nieco lepszą kartę graficzną z high-endowego segmentu.

Ranking kart graficznych


Ranking kart graficznych 2017, jaką kartę graficzną wybrać?
5 (100%) 4 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *