Radeon R9 Nano specyfikacja – najwydajniejsza karta mini-ITX.

Proces miniaturyzacji zawsze niesie za sobą jakieś skutki uboczne typu słabsza wydajność. Jednak nie w tym przypadku. AMD udowodniło ze zmniejszenie karty graficznej do rozmiaru mini-ITX może dorównywać wydajnością kartą pełnowymiarowymi, a nawet być od nich wydajniejsza. To wszystko za sprawą nowego modelu Radeon R9 Nano od AMD.

Nowy model to nic innego jak młodszy brat R9 Fury X jednak bazujący na miniaturowej drukowanej płytce. Za serce tego modelu odpowiada procesor graficzny Fiji z 4096 jednostkami cieniującymi. Podczas produkcji karty zastosowano proces technologiczny o architekturze 28nm. W R9 Nano zastosowano nowość od AMD, a mianowicie mowa o nowej pamięci. Pamięć 4GB HBM z 4096 bitowym interfejsem pamięci gwarantuje trzykrotnie lepsza wydajność niż pamięci GDDR5. Jest to pierwsza na świecie karta graficzna w rozmiarze mini-ITX z pamięcią HBM. Zastosowanie pamięci o wysokiej przepustowości zapewni niewiarygodnie realistyczną grę w rozdzielczości 4K. Nowy model obsługuje API DirectX 12, Mantle, OpenGL 4.5, Vulkan oraz OpenCL 2.0.

hbm

 

Technologia AMD Eyefinity pozwala na obsługę do 6 monitorów z koncentratorem DisplayPort MST. Częstotliwość Taktowania karty wynosi do 1000 MHz oraz przepustowość 512GB/s. Ponadto posiada 4096 procesorów strumieniowych. R9 Nano została wyposażona w złącze PCI Express 3.0. Do zasilania wymagane jest tylko jedno złącze 8 wtykowe.

Eyefinity-5_tomb-raider

AMD Radeon R9 Nano wspiera wszystkie technologie od AMD: FreeSync, AMD LIQUIDVR, Virtual Super Resolution (VSR), Frame Rate Target Control (FRTC), Powertune, Zerocore power, HD3D Trueaudio oraz EyeFinity.

Podsumowując, należy pamiętać, że główną zaletą nowej Karty R9 jest kompaktowa budowa. Dzięki zastosowani procesu miniaturyzacji zmieści się ona do obudów Mini Tower oraz do komputerów SFF. Warto pamiętać, że chłodzenie wykorzystuje radiator połączony z komorą parową zintegrowany z dużym wentylatorem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają małej karty graficznej do małego komputera i zależy im na tym, aby komputer zajmował jak najmniej miejsca.

 

 

Radeon R9 Nano specyfikacja – najwydajniejsza karta mini-ITX.
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *