Przywracanie systemu Lenovo, jak przywrócić ustawienia fabryczne systemu Windows w laptopach Lenovo?

W sytuacji, w której komputer odmawia posłuszeństwa z powodu często występujących problemów z oprogramowaniem, jednym z możliwych rozwiązań jest przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Naprawa usterek w komputerze przy wykorzystaniu tej metody jest bardzo prosta i szybka, oraz możliwa do wykonania przez niemal każdego użytkownika.

Aby przywrócić system w komputerach Lenovo można posłużyć się jedną z dwóch dostępnych metod:

  1. Wykorzystując oprogramowanie dostarczone przez producenta.
  2. Wykorzystując oprogramowanie systemowe.

Przenośne komputery marki Lenovo wyposażone są w aplikację Rescue and Recovery. Jest ona stworzona po to, aby użytkownik mógł przywrócić system do wcześniejszego stanu, co może pomóc mu rozwiązać problemy z oprogramowaniem. Aby skorzystać z aplikacji należy podczas uruchamiania komputera wcisnąć klawisz ThinkVantage – niebieskie przycisk umieszczony w górnej części klawiatury. Spowoduje to uruchomienie aplikacji Rescue and Recovery oraz umożliwi wybór jednej z dostępnych w niej opcji:

  1. Rescue and Restore – przywracanie systemu z wcześniej wykonanej kopii bezpieczeństwa.
  2. Configure – konfiguracja systemu i jego ustawień.
  3. Communicate – kontakt z serwisem za pośrednictwem Internetu.
  4. Troubleshot – przeprowadzenie diagnostyki systemu.

Po wybraniu danej opcji należy postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie komputera.

Przywracanie systemu przy użyciu partycji Recovery

Obraz systemu, z którego będzie korzystać proces przywracania, znajduje się na ukrytej partycji dysku twardego. Jest ona niewidoczna dla użytkownika pod postacią plików, ale zajmuje przestrzeń na dysku, dlatego dostępne na nim miejsce może być nieco mniejsze niż jego nominalna ilość podawana przez producenta. Warto pamiętać, że przywracanie systemu usuwa wcześniej zgromadzone na dysku informacje, dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie kopii bezpieczeństwa osobistych plików, w celu ich ochrony przed całkowitym usunięciem.

Przystępując do przywracania systemu tą metodą, należy uprzednio wejść w ustawienia BIOS Setup Utility. Następnie, poprzez naciśnięcie klawisza F9 przywracamy ustawienia fabryczne BIOS Setup Utility, potwierdzamy zmiany wybierając YES, wciskamy klawisz F10, który zapisze wprowadzone ustawienia i zatwierdzamy ponownie wybierając YES. Prawidłowe wykonanie tych czynności spowoduje ponowne uruchomienie komputera.

W czasie kolejnego rozruchu urządzenia, w chwili gdy na ekranie pojawia się logo producenta, wciskamy klawisz ThinkVantage. W konsoli przywracania wybieramy opcję Full Recovery (pełne przywrócenie) i postępujemy zgodnie z kolejnymi instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

W niektórych modelach przenośnych komputerów Lenovo, w pobliżu przycisku uruchamiania urządzenia znajduje się klawisz OneKey Rescue System. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które po uruchomieniu poprzez naciśnięcie tego klawisza, wywołuje konsolę przywracania systemu Lenovo OneKey Rescue System. Pozwala ona przywrócić system do stanu fabrycznego i utworzyć kopię zapasową systemu.

Alternatywną metodą przywracania systemu w komputerach Lenovo jest użycie aplikacji Lenovo One Key Recovery, która domyślnie umieszczona jest w systemie operacyjnym Windows. Odpowiada ona za utworzenie specjalnych nośników CD/DVD, które później posłużą do uruchomienia komputera i przywrócenia systemu.

Utworzenie płyt do przywrócenia systemu wykonujemy w następujący sposób: Start → (Programy → ThinkVantage → Create Recovery Disks (lub Create Recovery Media) → Create a set of Recovery Product Disks now.

Operację można wykonać tylko raz, dlatego dopilnuj aby mieć pod ręką odpowiedni zapas płyt CD/DVD. Po wykonaniu nośników, bez względu na to czy zostały one utworzone prawidłowo czy nieprawidłowo, ukryta partycja systemowa zostanie usunięta i nie będzie już dostępna.

Przywrócenie systemu za pomocą nośnika CD/DVD rozpoczyna umieszczenie pierwszej płyty w czytniku. Po pojawieniu się odpowiedniego menu wybieramy opcję PE – Preinstallation Environment. Kolejnym krokiem jest wybór funkcji Restore System, która pojawi się w lewej części ekranu. Następnie klikamy w Restore Factory Contest oraz I don’t want to save any files. Spowoduje to przywrócenie systemu i wyczyszczenie dysku z danych.

W poszczególnych modelach komputerów marki Lenovo procedura przywracania systemu może być inicjowana poprzez wciśnięcie różnych klawiszy. Aby mieć pewność, który klawisz odpowiada za tę funkcje w Twoim modelu, sięgnij do instrukcji dostarczonej przez producenta, w której z pewnością znajdziesz taką informację.

Polecane laptopy Lenovo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *