Przesyłki dostarczane dronami

Wygląda na to, że Ali-baba idzie z duchem czasu i wymienia swoich 40 rozbójników na 40 dronów… Oczywiście to tylko żart, chociaż z elementami prawdy. Chiński koncern Alibaba rozpoczyna testowanie innowacyjnej metody dostarczania przesyłek, które będą trafiać do nadawców przy pomocy dronów.

alibaba

Testy maja trwać przez trzy dni i będą na razie ograniczone jedynie do trzech miast: Pekin, Szanghaj i Kanton. Alibaba Group – największa firma z branży e-handlu w Chinach postanowiła usprawnić system dostawy przesyłek i zaskoczyć swoich klientów zamówieniami dostarczanymi przez drony. W 2014 zastosowanie takiego rozwiązania zapowiadał Amazon, jednak skończyło się tylko na zapowiedziach. Być może testy prowadzone przez Alibabę będą kluczowym krokiem w rozwoju usług dostawczych i zostawią gigantów takich jak Google i Amazon daleko z tył.

Oczywiście nie wyobrażajmy sobie, że przez trzy dni niebo w Chinach będzie pełne czarnych kropek. Pierwsze testy mają ograniczony zakres i dotyczą grupy 450 klientów serwisu Tabao.com. Główną zaletą tego rozwiązania, jest niezwykle krótki czas realizacji. Przesyłki mają trafić do kupujących w dniu złożenia zamówienia. Testy dotyczą także konkretnego produktu – drony transportują paczki z imbirową herbatą o całkowitej wadze 340g.

Firma Alibaba testuje zastosowanie dronów do dostarczania przesyłek
Firma Alibaba testuje zastosowanie dronów do dostarczania przesyłek
Założyciel Alibaby, Jack Ma deklaruje, że do 2025r. dzięki wykorzystaniu swoich rozwiązań firma będzie miała 2 biliony klientów. Niewątpliwie, zastosowanie dronów w usługach handlowych ma niebywały potencjał, jednak wiąże się także z dużą ilością trudności, które trzeba brać pod uwagę. W dużej mierze sprowadzają się do dwóch kluczowych spraw, czyli bezpieczeństwa i ograniczeń prawnych. Co tu dużo mówić, chyba nikt nie chciałby „oberwać” dronem w głowę, nawet jeśli na pocieszenie dostałby imbirową herbatę. Jest wiele miejsc niedostępnych dla tych małych latających statków, a zastosowanie ich na ternach dużych miast może być nie lada wyzwaniem. Jednak jeżeli Alibabie uda się rozwiązać kwestie prawne, usługa ta może faktycznie stać się sukcesem na skalę światową.

Przesyłki dostarczane dronami
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *