Przeniesienie systemu z HDD na SSD – jak zrobić?

Wraz z zakupem nowego dysku SSD stajemy przed dylematem instalacji świeżego systemu oraz jego przeniesieniem.

Nie zawsze mamy ochotę instalować ponownie system operacyjny wraz z wszystkimi niezbędnymi programami oraz grami, jest to mozolne i czasochłonne. W takiej sytuacji przeniesienie całego systemu wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Przeniesienie systemu na dysk SSD

W tym celu pobieramy darmową wersję programu AOMEI Partition Assistant Home Edition. Po pobraniu i zainstalowaniu, uruchamiamy go.

Należy pamiętać, że dysk SSD na który chcemy przenieść system musi być czysty i nie zawierać żadnych danych oraz partycji. Jest to dość istotne, ponieważ Partition Assistant samodzielnie podzieli dysk SSD.

W przypadku, gdy stworzyliśmy wcześniej partycje na dysku SSD, należy ją usunąć. Wystarczy w programie, kliknąć na nią prawym przyciskiem myszki i wybrać „Usuwanie partycji„, a potem tylko zatwierdzić przyciskiem „Zastosuj„.

migracja os

Gdy dysk SSD został przez nas przygotowany, to czas najwyższy zabrać się za główne zadanie, jakim jest migracja. W Partition Assistant klikamy na menu „Kreator„, a z wysuniętego menu wybieramy „Migracja OS do SSD lub HDD„.

Wywołany kreator jest bardzo prosty w obsłudze i krok po kroku przeprowadzi nas w procesie przenoszenia systemu operacyjnego na nowy dysk.

Po kliknięciu „Następny” i wskazaniu dysku SSD na liście, będziemy musieli wpisać rozmiar partycji, która będzie przeznaczona na system. Jeżeli jednak chcemy przeznaczyć cały SSD pod OS, to nic nie zmieniamy i klikamy po prostu „Dalej” i zatwierdzamy „Zakończ„.

migracja os zastosuj

Zadanie migracji systemu zostało dodane do listy zadań do wykonania. Jeśli chcemy, aby rozpocząć jego działanie, to klikamy w górnym lewym rogu „Zastosuj„. Komputer się zrestartuje i migracja wykona się automatycznie.

Po całym procesie należy ustawić jeszcze dysk z którego będzie uruchamiał się system. Możemy to zrobić poprzez sformatowanie dysku HDD, jak również podmianie kabli.

Polecane dyski SSD

Przeniesienie systemu z HDD na SSD – jak zrobić?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *