Pralka nie pobiera wody – co robić?

Pralki to dosyć mocno narażone na uszkodzenia sprzęty AGD. Wiele pomniejszych problemów i usterek z pralkami możemy naprawić samodzielnie. Wystarczy chwila wolnego czasu, odpowiednie narzędzia, samozaparcie, a także wiedza, w jaki sposób naprawić dany element w pralce.

Polecane pralki

W tym artykule zajmiemy się opisaniem objawów niepobierania wody, opiszemy najczęstsze przyczyny niepobierania wody, a także podpowiemy, jak je naprawić.

Objawy niepobierania wody przez pralkę

Nieprawidłowe pobieranie wody lub całkowity brak pobierania wody przez pralkę ciężko zdiagnozować. Na ogół dowiadujemy się o tym dopiero po skończeniu prania, gdy detergent nie jest do końca spłukany, lub pranie jest niedoprane. Niepobieranie wody poza nieprawidłowym wypraniem odzieży, może skutkować również hałasowaniem lub dziwnymi dźwiękami, które wydostają się z wnętrza pralki.

Dlaczego pralka nie pobiera wody?

Pralka może nie pobierać wody z powodu wielu czynników. Najczęstszymi z nich jest np. zgięty wąż doprowadzający wodę, który blokuje dopływ wody do bębna. Inną przyczyną może być niedomknięcie drzwiczek pralki spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub naszym zaniedbaniem. Zwykle w nowoczesnych pralkach urządzenie nie uruchamia się w przypadku, gdy nie domkniemy drzwiczek oraz wyświetla stosowny komunikat.

Poza tak prozaicznymi czynnikami powodującymi, że urządzenie piorące nie jest w stanie prawidłowo pobrać wody do bębna z praniem, możemy wyróżnić również inne, nieco bardziej skomplikowane usterki powodujące ten stan rzeczy. W przypadku, gdy pralka nie pobiera wody, przyczyna może leżeć również w problemie z elektrozaworem lub w programatorze, który steruje elektrozaworem. Problemem może być również wiązka przewodów, którymi płynie sygnał pomiędzy tymi dwoma elementami.

Problem może leżeć również w niedrożności rury doprowadzającej wodę do pralki. Przyczyna może leżeć również w uszkodzeniu hydrostatu- elementu, który informuje pralkę o ilości wody znajdującej się w bębnie. Hydrostat określa, czy w bębnie jest odpowiednia ilość wody, a w przypadku, gdy uzna, że jest jej za dużo- automatycznie odprowadza część wody z bębna. Uszkodzenie hydrostatu powoduje, że podejmuje on nieprawidłowe decyzje, co skutkuje np. ciągłym odprowadzaniem wody.

Co zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku najprostszych usterek niepobieranie wody przez pralkę możemy naprawić w paru prostych krokach. Przy bardziej złożonych problemach, które powodują nieprawidłową prace pralki, musimy liczyć się z czasochłonną naprawą, drogimi częściami zamiennymi, czy wezwaniem fachowca.

Na początku sprawdźmy, czy wężyk doprowadzający wodę jest drożny i niezagięty. Jeżeli wina złego doprowadzania wody leży w wężyku, należy poprawić jego położenie. Jeżeli to nic nie pomoże, sprawdźmy, czy rura doprowadzająca wodę do pralki nie jest przyblokowana zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej.

Gdy problem leży w elektronice, spróbujmy zrestartować moduł programatora. Przed restartem, sprawdźmy, jak należy to zrobić. Generalnie przyjmuje się, że do zrestartowania programatora wystarczy przytrzymanie przycisku start lub anuluj na przednim panelu pralki. Może zdarzyć się jednak, że pralka będzie wymagać innej sekwencji.

Jeżeli restart programatora nie pomoże, należy dobrać się do wnętrza pralki i sprawdzić wiązki, styki oraz elektrozawór i hydrostat.

W tym celu należy zdjąć tylną osłonę pralki oraz pozdejmować elementy, które utrudniają dostęp do okablowania urządzenia. Warto przejrzeć dokładną instrukcję obsługi pralki, którą posiadamy, ponieważ ułożenie elementów elektronicznych oraz wiązek różnić się będzie w zależności od typu pralki, modelu i producenta. Posprawdzajmy styki na kostkach oraz przejrzyjmy ścieżkę przewodów w poszukiwaniu załamań, uszkodzeń izolacji, czy w przepaleń. W przypadku zaśniedzenia styków należy przeczyścić je szczoteczką do zębów, drobnym papierem ściernym lub druciakiem. Skupmy się głównie na przewodach i stykach łączących elektrozawór z modułem sterującym oraz wychodzących i dochodzących przewodach z hydrostatu.

Jeżeli w wiązkach nie znaleźliśmy problemu, winowajcą niepobierania przez pralkę wody może być już tylko elektrozawór lub hydrostat. Samodzielna naprawa tych elementów elektronicznych może okazać się ponad nasze siły. Jedyne co w miarę bezpiecznie możemy zrobić to samodzielna wymiana tych elementów. Zwykle części do naszej pralki kupimy u producenta lub autoryzowanych serwisach. Jeżeli nie czujemy się na siłach w wymianie hydrostatu lub elektrozaworu, warto skorzystać z usług fachowców.

Pralka nie pobiera wody – co robić?
4 (80%) 5 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *