Pralka nie odprowadza wody – co robić?

Pralki potrafią dać się nam we znaki. Usterek, jakich mogą nabawić się te niesamowicie przydatne urządzenia piorące, jest naprawdę wiele. Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemów to połowa sukcesu.

W tym poradniku skupimy się na nie odprowadzaniu wody przez pralkę. Napiszemy o objawach tego stanu rzeczy, określimy, czym jest to spowodowane, a także co zrobić w sytuacji, gdy pralka prawidłowo nie odprowadza wody.

Objawy nieodprowadzania wody przez pralkę

Podstawowym objawem, który świadczy o nieodprowadzaniu wody przez pralkę, jest pozostawanie dużej ilości wody wewnątrz bębna. Często również możemy spotkać się z całkowicie mokrymi ubraniami po wyjęciu ich po praniu, zupełnie tak, jakby nie działało odwirowywanie w naszej pralce.

Co ciekawe, podczas gromadzenia się zbyt dużej ilości wody i nieodpompowywania jej z bębna, funkcja wirowania nie może zostać załączona- jest to jedno z zabezpieczeń stosowanych w pralkach.

Jeżeli posiadamy nowszą pralkę, informacja o nieodprowadzaniu wody może być umieszczana na panelu pralki, jako kod błędu, migające diody lub komunikat słowny. W tym przypadku mamy ułatwione zadanie w diagnozie problemu z naszym urządzeniem. Wystarczy skonfrontować kod błędu z tabelami, które znajdziemy w Internecie.

Czym jest to spowodowane?

Nieodprowadzanie wody przez pralkę może być spowodowane uszkodzeniem lub problemami z pompą wody, lub wężem odprowadzającym. Te dwie usterki są najczęstszymi winowajcami braku odprowadzania wody lub jej zbyt małego odprowadzania.

Głównie problemy z pralkami spowodowane są przez osadzający się wewnątrz podzespołów osad z kamienia. Przy naprawie pralek początkowo należy usunąć jego nadmiar oraz inne zanieczyszczenia, które blokują drożność rur, lub uniemożliwiają prawidłową pracę pralki.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze podczas sprawdzania, czym spowodowane są problemy z pralką, należy wyłączyć ją z prądu, a następnie zacząć od sprawdzenia pompy wody. W tym celu należy zdjąć serwisową pokrywę pralki, odkręcić pokrywę pompy i zaczekać, aż cała woda spłynie. Następnie, gdy pompa wodna będzie pełna jedynie do połowy, należy powtórzyć proces do momentu, kiedy w pompie nie będzie w ogóle wody. Po usunięciu wody należy dokładnie oczyścić obudowę pompy, jej wnętrze oraz gwint z kamienia, oraz nagromadzonych w niej zanieczyszczeń. Po całej operacji należy dokręcić pokrywę pompy i zamknąć pokrywę serwisową.

Jeżeli problem z odprowadzaniem wody nie był spowodowany zanieczyszczeniami zgromadzonymi w pompie, należy sprawdzić wąż, który odprowadza wodę. Tutaj również musimy pracować przy wyłączonym zasilaniu. Rozpoczynamy od zdjęcia obejmy i delikatnego wyciągnięcia węża, oczyszczenia węża oraz syfonu, do którego został przyłączony. Następnie skręcamy z powrotem całą konstrukcję.

Ostatnim działaniem, jakie możemy wykonać przy próbie naprawy odprowadzania wody w pralce, jest przepłukanie jej wnętrza kwaskiem cytrynowym lub octem, które skutecznie rozpuszczają kamień nagromadzony wewnątrz instalacji pralki. Do bębna należy wlać litr oleju lub 5-7 torebek kwasku cytrynowego i ustawić jak najdłuższe pranie w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. Substancje powinny dokładnie przeczyścić pralkę i zwrócić jej pełną sprawnosć.

Jeżeli mimo wykonania opisywanych dwóch czynności problem z odprowadzaniem wody w pralce nie zniknął, warto skonsultować się ze specjalistą lub oddać pralkę do profesjonalnego zakładu zajmującego się ich naprawą.

Polecane pralki ładowane od frontu

Pralka nie odprowadza wody – co robić?
5 (100%) 1 vote