Poradnik jak przyspieszyć laptopa? Jakie podzespoły wymienić?

Kupując laptopa warto wziąć pod uwagę fakt, że laptopy są mniej wydajne niż komputery stacjonarne. Nowy laptop zawsze działa szybciej, ale po pewnym czasie zaczyna zwalniać. W tym poradniku dowiesz się jak przyspieszyć laptopa lub komputer PC. W naszym poradniku znają się praktyczne porady jak przyspieszyć naszego laptopa starego laptopa.

Jak przyspieszyć laptopa? Poradnik dla zielonych

Pamięć RAM – im więcej, tym lepiej.

Każdy nowy Windows posiada swoje wymagania, wiec należy się wyposażyć w odpowiednią ilość pamięci. Przed zakupem pamięci sprawdźmy, jaki typ zainstalowany posiadamy. Ponieważ do poprawnego działania wymagane są pamięci tego samego typu.

Polecana pamięć RAM

W momencie, gdy nie wiemy, jaki typ pamięci posiadamy wystarczy zainstalować program CPU-Z. W zakładce Memory dowiemy się, jaki typ pamięci mamy zainstalowany oraz ilość pamięci RAM. Dokupienie pamięci przełoży się na większa wydajność ogólną laptopa. Gdy nasz laptop posiada 2GB, warto jest dołożyć drugie 2GB. Zainstalowana pamięć pozwoli na wydajniejsze działanie programów.

Dysk SSD – szybsza praca to podstawa. Wymiana dysku z HDD na SDD to najlepszy sposób na przyspieszenie komputera. Szybkość działania widać odrazy. Uruchamianie systemy trwa teraz o połowę krócej, a nawet więcej. Wymiana dysku jest jak zmiana roweru na motocykl.

Polecane dyski SSD

 

Dyski SSD nie posiadają żadnych elementów ruchomych, przez co są bezgłośne i oporne na wstrząsy. Po kilku latach zwykły wysłużony HDD może stać się głośny. Kolejnym plusem dysków SSD jest niski pobór prądu względem standardowych dysków. Niestety za tak sporo plusów trzeba odpowiednio zapłacić. Koszt SSD 120GB to wydatek rzędu ok. 200zł. Jest to dość wysoka cena jak na 120 GB, gdy HDD kupimy za 200 zł za 1 TB.

Odinstalowanie niepotrzebnych programów.

Odinstalowanie niezbędnych programów zwolni nam przestrzeń na naszym dysku. Jest jedna złota zasada „nie używasz? Odinstaluj!”. Przepełniony laptop może być kluczowym problemem wolnej pracy laptopa. Formatowanie raz na rok nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie poprawi szybkość działania naszego laptopa.

Wyłączenie programów uruchamianych podczas startu systemu.

Niekiedy staję się tak, że podczas uruchamiania systemu uruchamiają się zbędne programy. Do tego typu programów należą różnego rodzaju odtwarzacze, komunikatory, radia internetowe itp. Są to niepotrzebne programy, które za każdym razem się uruchamiają i pracują w tle. Dla polepszenia szybkości oraz stabilności działania lepiej jest wyłączyć owe programy. Warto zwrócić uwagę, że takie programy zapychają pamięć ram i nasz komputer zacznie wolniej działać.

Wyłączenie interfejsu graficznego – Aero.

W systemie Windows 7 domyślnie jest włączony interfejs Aero. Jest to interfejs graficzny, który ma uatrakcyjnić wygląd naszego systemu. Jak to bywa z dodatkami graficznymi, z reguły spowalniają nasz komputer. Aero charakteryzuje się ładnymi animacjami oraz ładnymi kolorami, które zużywają niepotrzebną pamięć. Wyłączenie tego powoduje zwolnienie około 250 MB pamięci RAM.

Polecane laptopy

 

Jeżeli nasz laptop zaczyna już wolniej działać warto zastanowić się nad zakupem nowych podzespołów i zastosować powyższe porady. Wymiana dysku oraz dokupienie pamięci ram z pewnością przyspieszy naszego laptopa.

Poradnik jak przyspieszyć laptopa? Jakie podzespoły wymienić?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *