Podstawka chłodząca do laptopa – jaką wybrać?

Laptopy potrafią stać się tak gorące ze temperatura laptopa będzie uniemożliwiać komfortowe użytkowanie sprzętu. Wysoka temperatura może doprowadzić do niestabilności funkcjonowania, a nawet do trwałego uszkodzenia sprzętu. W przypadku korzystania z laptopa na kolanach, łóżku należy wyposażyć się w podstawkę chłodzącą. Jak wiadomo materiał z którego są wykonane spodnie lub pościel, prześcieradło nie gwarantują najlepszego odprowadzania ciepła. W tym artykule postaramy się pomóc w wyborze najlepszej podstawki chłodzącej.

f-thermaltake-podstawka-chlodzaca-pod-notebooka-massive-sp-wbudowane-glosniki-cl-n003-pl14bl-a

Zasada działania podstawki chłodzącej

Zasada działania podkładki chłodzącej jest bardzo prosta. Na obudowie umieszczony jest wiatraczek lub wiatraczki, w zależności od ceny danego modelu. Zasilane do tych wiatraczków jest dostarczane poprzez port USB. Wentylatory są tak ustawione aby zasysały zimne powietrze z spod podstawki i wiały na dolną część notebooka. Dobre podkładki potrafią obniżyć w stresie temperaturę naszego laptopa o 10°C.

Wentylatory

Jak wiadomo na skuteczność chłodzenia ma wpływ wielkość i ilość zamontowanych wentylatorów oraz prędkość obrotowa. Zbyt duża ilość wentylatorów jak i ich prędkość obrotowa może przyczynić się do generowania dużego hałasu. Więc przy wyborze należy zwrócić uwagę na średnice zamontowanych wentylatorów, ilość oraz prędkość. Często lepszym wyborem będzie jeden spory 200mm wiatrak z niską prędkością obrotową, niż kilka hałaśliwych wentylatorków. Gdy dysponujemy większym budżetem możemy zainwestować w podkładkę która posiada potencjometr do regulowania prędkości obrotowej. Przez zastosowanie takiego rozwiązania mamy możliwość indywidualnego dopasowania prędkości wiatraków.

Oprócz zastosowania podstawki chłodzącej można wymienić pastę dla lepszego efektu.

Tworzywo sztuczne czy metal?

Większość tanich podkładek wykonana jest z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie nie jest polecane dla laptopów mocno przegrzewających się. Jeśli chcemy aby podstawka zapewniała nam idealne odprowadzanie ciepła, to powinniśmy zakupić wykonaną z metalu. Podkładki aluminiowe powinny być perforowane, takie wykonanie zapewni lepszą cyrkulacje powietrza.thumb_13723_shop_product_product_gallery_big

Nóżki i regulacja kąta nachylenia

Nóżki powinny być zakończone gumą, która zapobiega przesuwaniu się laptopa na śliskich powierzchniach.  Dodatkowym udogodnieniem będzie regulacja kąta nachylania i wysokości. Zastosowanie regulowanych podkładek pozwoli nam na idealnie dopasowanie do naszych potrzeb.

Ranking 5 podstawek chłodzących do laptopów

Podstawka chłodząca do laptopa – jaką wybrać?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *