Jaki odkurzacz do domu? Jaki odkurzacz workowy, bezworkowy, automatyczny?

Jak wybrać najlepszy odkurzacz do domu? Podpowiadamy, czym się kierować, żeby podjąć najlepszą decyzję. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej wyszukiwarce na stronie naszego sklepu, zawsze odnajdziecie właściwy rodzaj odkurzacza i w wygodny sposób porównacie poszczególne parametry.

Odkurzacz workowy do domu

Odkurzacze workowe to tradycyjne modele odkurzaczy: poziome urządzenia z przymocowaną rurą metalową lub teleskopową, podłączane do gniazdka elektrycznego. W środku urządzenia znajduje się stały bądź wymienny worek z papieru lub tekstylny. Rura odkurzacza wciąga do wewnątrz wszystkie napotkane zanieczyszczenia, kurz, włosy, resztki jedzenia i zamyka je w worku bez obawy o powrót raz usuniętej treści na podłogę. Odkurzacz workowy do domu alergika powinien być wyposażony w worek jednorazowy. Gdy bowiem zbiornik na kurz się zapełni (odkurzacz to zasygnalizuje lub zwyczajnie przestanie działać), worek higienicznie wyjmuje się ze sprzętu i w całości wyrzuca. Nie ma potrzeby ryzykowania jego opróżniania i rozerwania tak, że śmieci i roztocza wypadną i znowu zaczną krążyć po pomieszczeniach. Należy wyrzucać lub opróżniać worek regularnie, ponieważ przepełniony zbiornik zmniejsza siłę ssącą odkurzacza. W efekcie zanieczyszczenia będą sprzątane wolniej bądź w ogóle.

Jaki odkurzacz do domu

Odkurzacz bezworkowy do domu

Urządzenia bezworkowe nazywane są urządzeniami cyklonowymi. Chodzi tutaj o mechanizm ich działania: system cyklonu zasysa śmieci do środka rurą, ale nie wypuszcza ich z powrotem, wydmuchując jedynie czyste powietrze. Skorzystają na tym domownicy, cierpiący na alergię. To rozwiązanie ekonomiczne oraz higieniczne: łatwo niszczące się bądź pękające w wyniku przepełnienia worki na śmieci nie są potrzebne. Należy jednak regularnie opróżniać i myć (po każdym użyciu!) wewnętrzny zbiornik na wciągnięte do odkurzacza bezworkowego odpadki i kurz. Zapewni to możliwość dłuższego korzystania z urządzenia oraz pozwoli zachować go w dobrym stanie na długie lata.

Odkurzacz bezworkowy w wersji z filtrem wodnym przyda się w mieszkaniu lub domu, gdzie dysponujemy nieco większą przestrzenią do przechowywania urządzeń tego typu. Jest on bowiem trochę większy oraz cięższy niż tradycyjny odkurzacz bezworkowy. Charakteryzuje go też niestety wyższa cena, ale efekty jego pracy są naprawdę zadowalające.

Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający)

Odkurzacze automatyczne są niezwykle wygodne i stały się szalenie modne w ostatnich latach. Występują nawet modele sterowane pilotem! Roboty sprzątające są doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych osób. Wystarczy je bowiem zaprogramować, aby same (nawet pod naszą nieobecność) rozpoczęły sprzątanie powierzchni poziomych w domu lub mieszkaniu. Rozładowana bateria skutkuje powrotem odkurzacza automatycznego do stacji dokującej.

Jak działa robot sprzątający? Najpierw ładuje się akumulator urządzenia, a następnie sprzęt, poruszając się po podłogach, dywanach lub wykładzinach, sam sprząta, wciągając napotkane zanieczyszczenia czy sierść do specjalnego pojemnika wewnątrz (trzeba go opróżniać). Może pracować dwojako: w sposób uporządkowany – poruszanie się i sprzątanie po linii prostej bądź chaotycznie – kontakt z jakąkolwiek przeszkodą skutkuje nagłą zmianą kierunku ruchu. Odkurzacze automatyczne to urządzenia bezworkowe, z niewielką siłą ssania, wspaniałe dla gadżeciarzy, chcących dodatkowo oszczędzić nieco czasu.

Odkurzacz piorący do domu

Uniwersalne odkurzacze piorące do domu to doskonały pomysł do czyszczenia zarówno na mokro, jak i na sucho (warto więc rozejrzeć się za takim właśnie modelem). Poradzi sobie z podłogami, dywanami, wykładzinami, a nawet tapicerką – polecamy go więc do mebli, które często się brudzą od spodni, a także do samochodu zamiast odkurzacza ręcznego, który oznaczałby kolejny wydatek. Domy, w których mieszkają małe dzieci, alergicy oraz zwierzęta to przestrzenie z wysokimi wymaganiami. W związku z tym trzeba zwrócić ogromną uwagę na regularne sprzątanie.

Utrzymanie codziennej higieny znacząco uprzyjemni i ułatwi odkurzacz piorący do domu. Czyszczenie na sucho odbywa się z użyciem praktycznego filtra wodnego. Pranie wewnątrz urządzenia odbywa się w następujący sposób: na wybraną powierzchnie nakłada się pianę albo parę (zależnie od konkretnego modelu). Gdy wniknie ona w głąb zabrudzeń, usuwa się ją elementem odkurzacza piorącego. Znajdują się w nim dwa oddzielne zbiorniki na wodę – czystą oraz tą brudną, do której wciągnięte zostały brud i kurz. Nie łączą się one w żaden sposób ze sobą, dzięki czemu sprzątanie mieszkania jest tak higieniczne. Utrzymaniu czystości i przedłużeniu trwałości odkurzacza sprzyja zalecane przez producentów każdorazowe opróżnianie pojemników, staranne mycie ich oraz suszenie. Zlikwiduje to ryzyko rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia wirusów i bakterii w tak sprzyjającym ich namnażanie się wilgotnym środowisku. Nie trzeba czyścić całego sprzętu, wystarczy zadbać o stan części wewnętrznych, które wchodzą w stały kontakt z chemicznymi detergentami do sprzątania oraz brudn i czystą wodą.

Ranking odkurzaczy

Jaki odkurzacz do domu? Jaki odkurzacz workowy, bezworkowy, automatyczny?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *