Oculus Rift czy HTC Vive – co wybrać?

Wirtualna rzeczywistość na dobre zadomowiła się na rynkach zagranicznych, a teraz bardzo dynamicznie zdobywa również nasz rodzimy rynek. Nowoczesna technologia umożliwiająca zatopienie się w wirtualnym świecie jest dostępna niemal na wyciągnięcie ręki, a ceny okularów VR powoli topnieją.

Wielu producentów wyczuwając doskonały biznes, zaczęło wypuszczać własne modele okularów VR, dzięki czemu rynek jest bogaty w najróżniejsze konstrukcje od wielu różnych firm. Obecnie prym wiodą niezwykle popularne gogle Oculus Rift oraz HTC Vive.

W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając swoje wymarzone okulary wirtualnej rzeczywistości, dlaczego w ogóle warto kupić taki sprzęt, jakie parametry powinny mieć dobre gogle VR, a także porównamy topowe okulary Oculus Rifti HTC Vive.

Zastosowanie okularów VR

Okulary wirtualnej rzeczywistości to najnowsza zdobycz technologiczna, która ma w zasadzie jedno, nadrzędne zastosowanie- dostarczać rozrywkę na jeszcze wyższym poziomie. Wirtualna rzeczywistość doskonale sprawdza się podczas grania w gry wideo i oglądania filmów. Co ciekawe, istnieją również prace nad przeniesieniem internetu do wirtualnej rzeczywistości, a całe przedsięwzięcie nazywa się Internetem 3D.

Oculus Rift

Gogle VR możemy parować ze smartfonem, tabletem, komputerem i telewizorem, dzięki czemu możliwości wykorzystania okularów są niemal nieograniczone. Wspólne seansy kinowe oraz gry zespołowe ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości dostarczają masę frajdy. Dzięki technologii możemy również zwiedzać obce kraje i egzotyczne miejsca praktycznie nie ruszając się z fotela.

Dlaczego warto sprawić sobie okulary VR?

Obecnie jak grzyby po deszczu powstają nowe gry tworzone wyłącznie pod gogle VR, a także konwertuje się popularne tytuły gier, czego przykładem może być Minecraft. Również coraz więcej nowych filmów posiada wsparcie dla gogli VR. Jak widać, producenci coraz chętniej korzystają z nowej technologii.

Jeżeli nie chcemy od razu wydawać paru tysięcy złotych na zestaw VR, możemy przetestować, jak działa ta technologia. Google wypuściło swój kartonowy zestaw DIY- Google Cardboard, dzięki któremu po złożeniu i włożeniu do konstrukcji smartfona, możemy cieszyć się namiastką wirtualnej rzeczywistości.

Kupując zestawy VR od Oculusa lub HTC otrzymujemy również kontrolery, które ułatwiają sterowanie podczas grania i oglądania filmów. Poza tym urządzenia są o wiele bezpieczniejsze niż kartonowe pudełko ze smartfonem, a także o wiele wygodniejsze. Prezentowany obraz prezentuje się doskonale, a wbudowane słuchawki odznaczają się najwyższą jakością dźwięku. Takie połączenie gwarantuje przeniesienie się do innej rzeczywistości.

Na co zwrócić uwagę kupując gogle VR?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwości regulacji urządzenia, w tym regulacji rozstawienia soczewek oraz możliwość korygowania wady wzroku, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z urządzenia bez okularów korekcyjnych.

Poza tym koniecznie należy zapoznać się z kompatybilnością okularów. Może zdarzyć się tak, że wybrany przez nas model nie będzie kompatybilny z posiadanym smartfonem. Poza tym należy również wziąć pod uwagę software gogli. Gogle od Samsunga do prawidłowego działania wymagają smartfonów tej samej firmy. Okulary VR oparte na systemie od Google poradzą sobie z większością smartfonów stojących na Androidzie.

Większość budżetowych gogli VR korzysta z wyświetlacza oraz zasilania smartfona. Dzięki temu jakość obrazu może pozostawiać wiele do życzenia i będzie nieporównywalnie gorsza od tej serwowanej przez Oculus Rift i HTC Vive.

Oculus Rift kontra HTC Vive

Obydwa zestawy reprezentują technologię VR w najlepszym wydaniu. Oculus Rift posiada wbudowane głośniki, natomiast HTC Vive może pochwalić się podłączanym oddzielnym systemem audio.

htc vive

Pod względem jakości obrazu oraz dźwięku obydwa urządzenia wypadają bardzo podobnie. Oculus Rift nie posiada kontrolera, przez co sterowanie odbywa się ruchami głowy oraz skupianiem wzroku na poszczególnych prezentowanych opcjach. HTC Vive w zestawie udostępnia również specjalny kontroler, który ułatwi poruszanie się po interfejsie oraz granie w gry.

Oculus Rift pracuje na samodzielnym systemie, natomiast HTC Vive opiera swoje działanie na platformie Steam. Twórcy Oculusa wydali miliony dolarów, by stworzyć pokaźną bazę gier. Vive pod tym względem jest nieco bardziej ubogi, jednak ekosystem SteamVR dynamicznie się rozwija i z czasem może prześcignąć Oculus Rifta.

Ranking 5 okularów VR

Oculus Rift czy HTC Vive – co wybrać?
4 (80%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *