Jaki naświetlacz LED wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli

Energooszczędne żarówki wyparły już całkowicie z rynku swoich tradycyjnych poprzedników. Nic dziwnego, że pojawiło się również wydajne rozwiązanie dla oświetlania dużych powierzchni, jak hale czy place. Są nim naświetlacze LED, charakteryzujące się nie tylko wspomnianą już oszczędnością energii, ale też długą żywotnością (godziny pracy diod liczy się w dziesiątkach tysięcy) i natychmiastową gotowością do pracy (z ominięciem początkowego czasu rozgrzewania). Prócz tego, o ile wybierzemy wersje wyposażoną w czujnik PIR, mogą nas ostrzec o obecności nieproszonych gości na posesji. Naświetlacze są wodoszczelne i mogą pracować w każdych warunkach atmosferycznych, a przy tym ich zakup nie nadwyręży zbytnio kieszeni nabywcy. Brzmi świetnie, wystarczy tylko posiadać podstawową wiedzę na temat parametrów technicznych, aby dobrać produkt dostosowany do potrzeb. Tu przychodzi z pomocą poniższy poradnik.

Jakie parametry naświetlacza mają znaczenie?

naświetlacz LED ranking

Kluczowe znaczenie w przypadku wyboru naświetlacza LED będą miały jego moc, ilość lumenów (wyznacznik skuteczności świetlnej urządzenia), barwa światła (należy ja dobrać do miejsca przeznaczenia) i klasa szczelności. Co się tyczy tej ostatniej, dla oświetlenia zewnętrznego szukajmy oznaczenia IP65, które gwarantuje, że naświetlacz jest odporny na pył i strugi wody, a więc wytrwa w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Moc

Parametr chętnie modyfikowany przez nieuczciwych sprzedawców celem podniesienia wyników sprzedaży. O ile w przypadku zwykłych żarówek podawana jest w watach, tak skuteczność świetlną naświetlaczy charakteryzuje ilość lumenów (lm). Średniej półki urządzenia z jednego wata wytworzą 80 lumenów, a producenci tańszych urządzeń lubią zapewniać kupujących, że produkty z ich oferty zapewniają skuteczność rzędu 100lm/W. Ta obietnica nie znajduje niestety zastosowania w praktyce (można jej wierzyć jedynie w przypadku droższego sprzętu): albo skuteczność okaże się zdecydowanie niższa, albo będzie miała wpływ na skrócenie żywotności diod LED, co podważa sens idei zakupu naświetlacza.

Moc urządzenia można porównać ze standardowym halogenem stosując uproszczony wzór, który da przybliżony wynik: pomnożyć lumeny i waty, a wynik podzielić przez 10. Będzie to co prawda liczba orientacyjna, niemniej jednak da nabywcy pewne pojęcie o parametrach produktu, w który zamierza zainwestować.

Barwa światła

Pozornie nieistotna właściwość naświetlacza, która może okazać się znacząca w praktyce. Występuje w 3 wersjach: ciepłej, neutralnej i zimnej, przy czym im chłodniejsza barwa, tym większa jest odczuwalna ilość emitowanego światła. Stąd parametr ten należy dostosować do miejsca, w którym docelowo ma znaleźć się naświetlacz.

naświetlacz LED

Barwa zimna, choć najmniej przyjemna w odbiorze, subiektywnie zapewnia najlepsze doświetlenie. Jeśli odcień nie ma znaczenia, a ważne jest dobre naświetlenie, należy szukać urządzenia emitującego światło tej barwy. Place, podjazdy, garaże, najbliższe otoczenie budynków różnego przeznaczenia – wszędzie tam zimny odcień sprawdzi się doskonale.

Barwa neutralna najmniej przekłamuje rzeczywiste kolory otoczenia i oferuje odczuwalnie więcej światła niż barwa ciepła. Nada się do oświetlania drzwi, schodów i klatek schodowych, podwórek, billboardów.

Barwa ciepła sprawdzi się tam, gdzie mniejsze znaczenie ma ilość światła niż jego odcień. Będzie więc idealna na ścieżce, tarasie, w ogrodzie, jako podświetlenie elewacji.

Czujnik ruchu

Wbudowany czujnik ruchu typu PIR (Passive Infra Red) to dobry wybór dla miejsca, które nie potrzebują nieustannego oświetlenia. Sprawdzą się w przypadku rozjaśnienia drogi do domu, otwierania drzwi, ostrzegą również przed podejrzaną aktywnością w miejscu, które nadzorują. Punkt świetlny włącza się bowiem dopiero, gdy obiekt lub osoba przetnie wiązkę podczerwieni – motyw znany z filmów szpiegowskich. Zamontowany w naświetlaczu czujnik można wyregulować wedle własnych potrzeb i ustawić jego zasięg i czułość oraz czas świecenia po włączeniu.

Ranking 5 najlepszych naświetlaczy LED


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *