NAS co to jest,  jak działa i do czego służy? – Freshwiki

Obecnie coraz większym problemem staje się rozproszenie danych i plików na przenośnych źródłach pamięci. Większość naszych komputerów czy laptopów ma niewielkie zasoby pamięci, więc szybko pojawia się konieczność dokupienia zewnętrznych dysków. Trudność tę rozwiązuję NAS, czyli – mówiąc w skrócie – twoja prywatna chmura do przechowywania i udostępniania danych. Zobacz, czym jest NAS, jak działa i do czego służy.

 

NAS – co to jest?

 

Co to jest NAS? Nazwa to skrót od Network Attached Storage, czyli dysku sieciowego. Nas jest małym, przenośnym, energooszczędnym komputerem, który powstał po to, żebyś mógł wygodnie i w bezpieczny sposób przechowywać pliki. To nie jest zwykły dysk zewnętrzny. Urządzenie może zdecydowanie więcej!

 

NAS – do czego służy?

 

Komu przyda się NAS? W zasadzie każdemu. Każdy bowiem musi przechowywać mnóstwo plików na swoim urządzeniu, także takich, które powinny mieć co najmniej jedną kopię zapasową: powstająca książka, projekty graficzne na zamówienie, prace naukowe, umowy i tak dalej. Do czego służy NAS? Zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni do wygodnego magazynowania danych, a przy tym kosztuje tyle, co wykupienie trzyletniego abonamentu usług takich jak Dropbox. Co więcej NAS pozwala na zintegrowanie urządzeń działających na różnych systemach. Jeśli potrzebujesz dysku, z którym mógłbyś się łączyć z laptopa z system IOS, tableta z Windowsem i smartphona z Androidem – NAS ci w tym pomoże.

 

NAS – jak działa?

 

Warto zainwestować zwłaszcza w NAS Synology o pojemności 1 TB, ponieważ daje on zdecydowanie więcej możliwości niż tylko przechowywanie i udostępnianie plików. To małe urządzenie, które zwykle stawiamy w kącie obok routera może pełnić rolę twojego osobistego asystenta w administrowaniu siecią. Pobierze za ciebie odcinek ulubionego serialu, gdy tylko się pojawi, automatycznie utworzy kopię zapasową danych na wybranym dysku, zsynchronizuje twoje pliki z takimi usługami, jak Google Drive, OneDrive, Cloud Station, Cloud Sync czy Dropbox, a to i tak niepełna lista jego możliwości. To mało wybredne urządzenie, które może udostępnić dane każdemu użytkownikowi mającemu uprawnienia do połączenia się z NAS-em. Obsługuje takie protokoły sieciowe, jak: HTTP, HTTPS, FTP, NFS, AFP, NTP, SNMP, SSH, Telnet CFIS/SMB.

Jak działa NAS? Po poprawnym zainstalowaniu i skonfigurowaniu NAS będzie cicho pracował w tle, zużywając ok 14 W energii. Dzięki obsłudze wielu rozmaitych aplikacji może wykonywać za ciebie szereg automatycznych czynności. Wystarczy, że mu je zlecisz. Wachlarz aplikacji dostępnych na NAS-y już jest duży, a ciągle jest rozbudowywany. Od antywirusów, przez Joomla, Perl, phpBB aż po Pythona. NAS możesz wykorzystywać nie tylko w sieci domowej, ale także jako platformę dla sklepu internetowego czy serwer FTP. Ponadto NAS możesz skonfigurować tak, żeby nikomu nie dawał dostępu do wybranych przez ciebie plików. Możesz utworzyć grupy użytkowników korzystających z NAS, a także udostępniać określone dane. Wszystko jest bardzo proste i znacznie ułatwia codzienną pracę.

Polecane serwery plików NAS


NAS co to jest,  jak działa i do czego służy? – Freshwiki
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *