Najważniejsze funkcje Android N.

Google zaskoczyło wszystkich publikując pierwsza wersję deweloperską Android N bez żadnych komunikatów, tak jakby po cichu. Poprzednia wersja, czyli Marshmallow został ogłoszony na konferencji Google I/O 18 z dużym przytupem, w przypadku nowej wersji odbyło się to zdecydowanie skromniej.

Szczęśliwcami, którzy mogą przetestować wersję preview są posiadacze takich urządzeń, jak: Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player oraz Pixel C.

Poniżej zebraliśmy i opisaliśmy najważniejsze funkcje, które znalazły się w wersji deweloperskiej oprogramowania.

Dzielenie ekranów

Jedną z największych nowości w wersji N jest zwiększenie wielozadaniowości urządzeń, poprzez możliwość wyświetlania dwóch aplikacji na tym samym ekranie obok siebie. Podobnie tak, jak to było w przypadku Samsunga Galaxy Note, teraz jednak będzie to wbudowana funkcjonalność.

Multi Window

Co ciekawe możliwe jest przeniesie elementu z jednej aplikacji do drugiej. Czyli na przykład, przeglądasz zdjęcia w albumie i chcesz je udostepnić na Facebooku czy Instagramie, to wystarczy że przeciągniesz je z jednego okna do drugiego.

Odświeżony panel powiadomień

Android N powiadomienia

Kolejną bardzo przydatną funkcją, którą przyniesie ze sobą Android N, będzie możliwość bezpośredniej odpowiedzi w oknie powiadomień, bez włączenia aplikacji. Dodatkowo, osoby cierpiące z powodu masy wyskakujących powiadomień, powinny się ucieszyć, że teraz będą one grupowane w tematyczne stosy, które rozsuną się po naciśnięciu.

Tryb nocny powraca

Funkcja ta była jedynie przez chwilę, a dokładnie można było z niej skorzystać w
wersji preview Marshmallow, znikła jednak w ostatecznej wersji oprogramowania. Teraz wraca wraz z kilkoma usprawnieniami.

Użytkownik będzie mógł aktywować tryb nocny automatycznie o wyznaczonej godzinie lub lokalizacji, gdy jest on aktywny jasność ekranu się zmniejsza. Oczywiście, to nie jedyna funkcja tego trybu, będzie on wyposażony w wiele innych funkcji, które pojawią sie wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Ulepszony tryb drzemki (Doze)

Tryb ten ma zmniejszyć zużycie baterii i tym samym wydłużyć czas działania urządzenia. Kiedy ekran jest wygaszony powiadomienia będą przychodzić wyłącznie od tych kluczowych aplikacji. Google usprawniło także działanie aplikacji w tle, zużywają one teraz mniej baterii.

Data Saver

Całkowicie nowa funkcja, której zadaniem będzie zmniejszenie zużycia danych transferowych, w szczególności przydatne jeśli zbliżamy się do końca pakietu danych.

Oczywiście nie są to wszystkie nowości, które znajdują się w Android N, ale wymieniliśmy te według nas najważniejsze. Do premiery pełnej wersji oprogramowania upłynie jeszcze sporo czasu, a zmian będzie jeszcze więcej.

Polecane smartfony Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *