Najtańsza klawiatura mechaniczna – jaką wybrać? Ranking 5 modeli.

Jeśli poszukujemy klawiatury dobrej jakości: wytrzymałej oraz wygodnej – naszą uwagę powinny zwrócić urządzenia wyposażone w mechaniczne przełączniki. Dobra klawiatura mechaniczna stanowi jednak niemały wydatek. W artykule skupimy się na najtańszych klawiaturach mechanicznych, sprawdzimy, na jakie parametry możemy liczyć oraz dowiemy się, czy warto zainwestować w taką propozycję.

Tania klawiatura mechaniczna

Klawiatura wyposażona w przełączniki mechaniczne od dawna jest kojarzona ze sprzętem z górnej półki. Świetne parametry i wysoka wytrzymałość gwarantują wspaniałe doznania i ergonomię pracy. Jakie parametry charakteryzują najtańsze klawiatury mechaniczne?

Przełączniki

W klawiaturach mechanicznych możemy znaleźć kilka rodzajów przełączników. Najtańsze propozycje rzadko wyposażone są w niemieckie Cherry MX. Najczęściej będą to chińskie odpowiedniki – nieco tańsze, ale zbliżone wytrzymałościowo Kailh. W niektórych tańszych modelach producenci stosują mało znane przyciski mechaniczne Greetech.

Od dawna rynek był zdominowany przez niemieckie przełączniki, które do tej pory stanowią najlepsze, hi – endowe przełączniki. Jakiś czas temu na rynku zaczęły pojawiać się chińskie Kailh-e. Produkowane są one przez firmę Kaihua, która specjalizuje się w produkowaniu przełączników i istnieje na rynku elektroniki od 25 lat. Trwałość takich przełączników nie odbiega znacząco od konkretnych modeli niemieckiej firmy. Dlatego kupując klawiaturę mechaniczną, można wybrać ze spokojem chiński odpowiednik, którego jakość będzie podobna do najlepszych na rynku Cherry MX.

Jakie rodzaje Kailh?

Podobnie jak Cherry MX, chińskie przełączniki kategoryzowane są kolorami. Kailh Red będzie więc odpowiednikiem Cherry MX Red itd. Ogólnie rzecz biorąc, każdy Kailh będący odpowiednikiem Cherry MX będzie działał od niego nieco ciężej, a więc będzie miał minimalnie większą siłę nacisku potrzebną do aktywacji klawisza. Jeśli chodzi o wrażenia słuchowe, to chiński przełącznik działa nieco ciszej od Cherry MX. W przypadku wytrzymałości noty katalogowe podają podobne wyniki oscylujące w granicach 50 mln uderzeń. Niestety, jeśli chodzi o Kailh-e, klawiatury tego typu nie są na tyle długo na rynku, aby móc sprawdzić w praktyce czy żywotność jest taka, jak deklaruje producent.

Wśród nich znajdziemy takie przełączniki jak Kailh Red, Brown oraz Blue. Kailh Red potrzebuje do aktywacji siły nacisku wynoszącej 50 g (5 g więcej od Cherry MX Red). Jest to również przełącznik liniowy odpowiedni bardziej dla graczy komputerowych, aniżeli osób, które zawodowo zajmują się pisaniem. Kailh Brown do aktywacji potrzebuje już nieco więcej siły – 55 g. Jest to przełącznik, którego działaniem będą zadowoleni zarówno gracze, jak i pisarze. Oprócz tego przełącznik ten należy do grupy dotykowych. Ostatnim z prezentowanych jest Kailh Blue. Podobnie jak Cherry MX Blue, ten rodzaj przełącznika należy do grupy dotykowo – dźwiękowej i przeznaczony jest dla osób, które używają klawiatury do pisania. Aktywacja odbywa się przy nacisku wynoszącym 60 g.

najtańsza klawiatura mechaniczna ranking

Wybierając tańszą klawiaturę mechaniczną, należy więc dobrać ją do potrzeb. Pisarze będą zadowoleni z przełączników Blue, gracze natomiast z Red-ów. W przypadku, gdy szukamy czegoś pomiędzy, powinniśmy zwrócić uwagę na przełączniki typu Brown.

Materiał wykonania

Najczęściej tańsze klawiatury mechaniczne wykonane są z twardego tworzywa sztucznego – ABS. Można również znaleźć klawiatury z metalowymi elementami wzmacniającymi. W tej półce cenowej nie należy się nastawiać na w pełni wykonaną z metalu konstrukcję. Każda klawiatura mechaniczna różni się od siebie znacząco kształtem.

Możemy spotkać się z klasycznymi, kompaktowymi klawiaturami nieróżniącymi się znacznie od tradycyjnych membranowych propozycji. Co nie znaczy, że w tej półce cenowej nie natrafimy na fikuśne i agresywne klawiatury przypominające najlepsze produkcje skierowane dla graczy.

Antighosting

System umożliwiający wciśnięcie wielu klawiszy naraz, bez zablokowania klawiatury. Przydatny jest on ogromnie w grach, gdzie jednoczesne naciśnięcie kilku klawiszy następuje bardzo często. W standardowych klawiaturach istnieje możliwość jednoczesnego naciśnięcia maksymalnie trzech klawiszy. W przypadku klawiatur mechanicznych wysoki komfort uzyskuje się, gdy antyghosting wspiera naciśnięcie minimum 5 klawiszy.

Ranking najtańszych klawiatur mechanicznych

MiejsceZdjęcieNazwa
1.Sharkoon Skiller Mech SGK1Sharkoon Skiller Mech SGK1
2.Aerocool THUNDERX3 TK40Aerocool THUNDERX3 TK40
3.MODECOM Volcano LanpartyMODECOM Volcano Lanparty

Dodatkowe cechy

W najtańszych klawiaturach mechanicznych znajdziemy również wiele cech, które są wykorzystywane w wielu droższych produkcjach. Standardem w tej chwili jest system podświetlenia klawiatury, dzięki któremu uzyskamy komfort użytkowania w nocy. Często producenci oferują kilka kolorów podświetlenia oraz możliwość regulacji natężenia światła. Oprócz tego w klawiaturach tych znajdziemy dodatkowe klawisze wspierające multimedia oraz programowalne klawisze makro.

Czy warto?

Jeżeli tylko dysponujemy budżetem w wysokości od 200 zł do 300 zł, warto jest wybrać klawiaturę mechaniczną. Jest to cena, którą należy zapłacić za jedne z najtańszych propozycji tego typu. Przy wyborze warto jest zwrócić uwagę na rodzaj przełączników, a więc dobrać je do potrzeb i osobistych preferencji. Ponadto inne cechy takie, jak wielkość, waga czy ilość przycisków programowalnych również powinny być rozpatrzone.

Klawiatura mechaniczna, nawet ta najtańsza będzie solidnym sprzętem, który będzie działał przez lata. Decydując się na klawiaturę, która ma posłużyć dłuższy czas, warto wybrać właśnie klawiaturę mechaniczną, niekoniecznie decydując się na droższe propozycję. Takie urządzenie będzie o wiele lepsze od tradycyjnej klawiatury membranowej, a o jakości i wygodzie płynącej z użytkowania dowiemy się już po krótkiej chwili pracy. Najtańsze klawiatury mechaniczne oparte zarówno o przełączniki Kailh, jak również Cherry MX znajdziemy u takich producentów, jak: A4Tech, Zalman, Qpad, Razer czy Tesoro.

Polecane najtańsze klawiatury mechaniczne

Najtańsza klawiatura mechaniczna – jaką wybrać? Ranking 5 modeli.
3 (60%) 3 votes