Mysz komputerowa jaką technologię wybrać, żeby być zadowolonym?

Dla wielu myszka to nieodłączny element komputera pozwalający na pracę z nim. Jednak rozwój technologiczny sprawił, że obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje tych urządzeń. Przede wszystkim, występują myszy przewodowe i bezprzewodowe. Które z tych rozwiązań wybrać, aby cieszyć się wygodą i efektywnością pracy?

Zastosowanie

Mysz, niezależnie czy przewodowa, czy bezprzewodowa, służy do wydawania komend komputerowi, uzyskiwania dostępu i możliwości modyfikacji dokumentów, kreowania grafiki oraz poruszania się w wirtualnym świecie. Praktycznie, bez jej udziału (lub jej substytutu) nie jest możliwa praca z komputerem, gdyż brakuje przekaźnika żądań użytkownika. Jest więc niezbędna, niezależnie od rodzaju informatycznej aktywności. Stąd też myszy są ciągle ulepszane przez producentów tak, aby jak najlepiej odpowiadały profilowi potrzeb osób z nich korzystających. Jak było powiedziane wcześniej, podstawowy podział tych urządzeń pozwala wyróżnić myszy przewodowe i te bez kabla.

Co oczywiste, każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety. Myszy bezprzewodowe nie są np. ograniczone długością kabla, który wyznacza niejako strefę, w której można pracować z urządzeniem. W tym przypadku można używać myszy w dowolnej przestrzeni bez konieczności myślenia o plączącym się przewodzie. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że bezprzewodowy przekaźnik potrzebuje innego, stałego źródła zasilania. Można więc kupować baterie lub pamiętać o regularnym ładowaniu myszy. To, jak szybko będzie zużywała energię zależy od czasu i intensywności jej pracy, a także od jakości wybranego modelu. Produkty renomowanych marek są w większości energooszczędne, więc zmienianie baterii nie jest tak uciążliwe. W przypadku tańszych wersji może być to kłopotliwy obowiązek. Jednak, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że niezależnie od półki cenowej, myszy bezprzewodowej mogą się zdarzyć niespodziewane przerwy w działaniu z powodu braku energii. Jest to duży minus, ponieważ jeśli w takiej sytuacji nie mamy pod ręką ładowarki lub nowych baterii to o pracy na komputerze możemy zapomnieć. Może mieć to przykre konsekwencje, szczególnie jeśli tego typu awaria zdarzy się podczas wypełniania służbowych obowiązków. Mysz przewodowa nie generuje takiego ryzyka. Dzięki kablowi ma bowiem stałe źródło zasilania i użytkownik nie musi troszczyć się o jego uzupełnianie. Dodatkowo jest także bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwiej konfiguruje się z komputerem czy laptopem. Wystarczy ją podłączyć i działa (myszy bezprzewodowe zwykle potrzebują specjalnych sterowników, żeby zgrać swoje działanie z PC). Za defekt można uznać, że korzystający z myszy jest jednak zmuszony do pracy stacjonarnej, gdyż kable ograniczają jego mobilność.

Ranking 5 myszy bezprzewodowych

Dla kogo, jaka mysz

Dla osób zajmujących się grafiką komputerową, tworzeniem precyzyjnych szkiców i planów poręczniejsza i wygodniejsza może się okazać mysz bezprzewodowa, gdyż nic nie ogranicza pola pracy, a dodatkowo sprzęt ten ma wbudowany system optyczny pozwalający na precyzyjne komponowanie elementów. Z kolei graczom polecane są myszki tradycyjne, ponieważ są lżejsze od tych bez kabla, lepiej leżą w dłoni (to atut szczególnie przy grach zręcznościowych), a co najważniejsze, stałe zasilanie eliminuje zagrożenie, że sprzęt zawiesi się w trakcie rozgrywki. To rozwiązanie polecane jest z tego samego powodu pracownikom biurowym, dla których istotna jest efektywność i komfort pracy. Tym, dla których ważna jest mobilność, dużo pracują w podróżach, w trybie niestacjonarnym, na laptopach i tabletach znacznie lepiej służyć będzie mysz bezprzewodowa, która nie generuje żadnych ograniczeń. Bez względu na specyfikę wybranego modelu, warto zwrócić uwagę, że współczesne myszy produkowane są w trzech kształtach (palm grip, claw grip oraz fingertip grip) i profilowane pod różnym kątem, tak aby każdy mógł dobrać najlepsze dla niego ułożenie dłoni i nacisk. Warto zerknąć na ten parametr, szczególnie jeśli ma się w planach długotrwałą pracę z myszką. Odpowiednia pozycja dłoni nie tylko ułatwi wykonywanie projektów, ale sprawi także, że palce nie będą tak narażone na zwyrodnienia.

Razer Mamba

Koszt

Różnice cenowe między oboma rozwiązaniami nie są zatrważające. Średniej klasy mysz bezprzewodową można kupić już w granicach 40 – 80 PLN (np. Nenovo N1901,Microsoft 3600, HP X 3000), ale modele na wyższym poziomie to już wydatek rzędu 400 – 800 PLN (Logitech  MX Master czy Razer Mamba). Wybierając tradycyjną mysz przewodową trzeba się liczyć z wydatkiem na identycznym poziomie. Do tańszym modeli należą np. myszy z serii produkowanej przez Tracer, czy A 4, natomiast sprzęt Razer czy Logitech to już większy wydatek. Przy czym trzeba stwierdzić, że propozycje te technicznie zadowolą nawet graczy, a więc koszt jest współmierny do użyteczności i satysfakcji.

Jak widać, przy wyborze myszy nie należy kierować się kryteriami finansowymi, a szukać takiego rozwiązania, które odpowiada profilowi pracy, jaką będzie wykonywało się ze sprzętem oraz indywidualnym preferencjom użytkownika. Tylko takie podejście gwarantuje, że decyzja będzie trafna.

Ranking 5 myszy przewodowych

Mysz komputerowa jaką technologię wybrać, żeby być zadowolonym?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *