MSI GL62 czy MSI GL72?

Co to jest MSI?

MSI, czyli Micro-Star International to tajwańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Nowej Tajpej na Tajwanie. Slogan firmy z 2017 brzmiał: „True gaming. Some are PC, we are true gaming“. Firma przede wszystkim dostarcza komputery, powiązane produkty i usługi, w tym laptopy, komputery stacjonarne, komputery typu All-in-one, komputery przemysłowe, jak i urządzenia peryferyjne do komputerów PC. Jest sponsorem wielu wydarzeń czy zespołów e-sportowych oraz gospodarzem międzynarodowej imprezy MSI Masters Gaming Arena. W tym artykule porównamy dwa modele laptopów dla graczy: MSI GL62 oraz MSI GL72.

 

Porównanie techniczne

Zaczynamy od procesora. W obu modelach jest to Intel Core i7-6700HQ. Karta graficzna również jest taka sama – Nvida Geforce GTX 960 (2048 MB) wraz z jednostką zintegrowaną. Co do pamięci RAM, jest to w obu modelach DDR4-2133, maksymalnie 32 GB. Komputery różnią się matrycą – GL62 jest 15-calowy, a GL72 – 17-calowy. W przypadku dysku twardego, oba modele oferują dysk do 1 TB HDD, a z kolei GL72 oferuje ilość dysku SSD do 512 GB, a GL62 – do 256 GB. A więc jest to pierwsza, istotna różnica – na GL72 zmieścimy do dwóch razy więcej danych niż na GL62. Złącza komputerowe w GL62 to 3xUSB 3.0, 1 USB 2.0, 1 HDMI, 1 Display Port, gniazdo audio, gniazdo mikrofonu, czytnik kart SD. W Gl72: 1 USB 3.1, 2xUSB 3.0, 1 USB 2.0 1 HDMI, 1 Display Port, RJ-45, czytnik kart pamięci. Co do wymiarów, GL72 jest naturalnie większy, ze względu na większą matrycę. Różnica występuje także w głośnikach: w GL62 są to głośniki stereofoniczne w technologii Audio Boost, a w GL72 – 4 głośniki HD Audio. GL72 może więc gwarantować nam lepsze udźwiękowienie gier czy muzyki. Akumulatory są takie same, litowo-jonowe, jednakże w GL72 akumulator ma nieco większą moc – 43 Wh w porównaniu do 41,4 Wh w GL62. Co do dodatków, w GL62 są to kamera 720p, podświetlana klawiatura, napęd DVD-Super Multi DL, a w GL72 kamera 720p, podświetlana klawiatura, napęd DVD-Super Multi DL, czyli właściwie jedno i to samo. Jeśli chodzi natomiast o zastosowane technologie, w GL62 są to Nvidia Optimus, SLI, Enhanced Intel SpeedStep, Hyper Threading, OS Guard, Turbo Boost 2.0, WiDi, a w GL72 CUDA, Nvidia Optimus, SLI, Enhanced Intel SpeedStep, Hyper Threading, Turbo Boost 2.0, WiDi. Tak więc warto pamiętać, że GL72 oferuje dużo więcej miejsca na dysku, jak i lepszy dźwięk oraz większą matrycę – warto więc rozważyć zakup właśnie jego.

 

Obudowy
W kwestii GL62 droższe wersje laptopa są wyposażone w obudowę z elementami aluminiowymi, natomiast te tańsze wyprodukowane są tylko z tworzyw sztucznych. Ogólnie rzecz ujmując, obudowę GL62 należy ocenić dość przyzwoicie. Jest dość sztywna oraz odporna na wygięcia. Laptop nie należy do lekkich – 2,3 kg – ale jest to jego gamingowa natura. Osobną uwagę z pewnością należy poświęcić na podświetlaną klawiaturę, która została zaprojektowana specjalnie dla graczy. Do tego w zestawie mamy także całkiem dobry zestaw różnych złączy. Jeśli chodzi o GL72, jet on wykonany w całości z aluminium – jest to na pewno zdecydowanie na plus dla tego komputera. Jest oczywiście cięższy od GL62 – waży 2,8 kg, ale z uwagi na jego większy monitor na pewno nie ma się co dziwić. Wadą tego produktu jest matowa  powłoka laptopa, nieodporna na zabrudzenia, przykładowo odciski palców czy też kurz. Co do zestawu zamontowanych łączy, jest on na pewno przyzwoity. 4 porty USB (w tym jeden z funkcją ładowania), złącze HDMI, Display Port oraz czytnik kart pamięci dla graczy powinny być w pełni wystarczające.

Ceny

Zamieszczona w artykule specyfikacja techniczna GL62 to koszt nieduży, bo około nieco ponad 3500 złotych. Słabsze wersje konfiguracji mieszczą się natomiast w kwocie ok. 2700 złotych. Opisywana z kolei w artykule konfiguracja MSI GL72 kosztuje około 4 tys. złotych. W przypadku, gdy użytkownik zdecyduje się na nieco gorsze parametry techniczne, koszt komputera waha się od 3000 do 3600 złotych. Jak widać, komputery te nie należą do super drogich, a są równie wydajne, co sprzęty innych producentów. Warto więc rozważyć kupno laptopa gamingowego firmy MSI.

MSI GL62 czy MSI GL72?
5 (100%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *