Monitor LED czy LCD? Który wybrać, jaki lepszy?

Obecnie królującymi na rynku technologiami, w których wykonuje się monitory, są LCD i LED Na rynku zdecydowanie większą część stanowią monitory LCD, jednak technologia LED coraz częściej gości pod polskimi strzechami.

Ranking top monitorów LCD

MiejsceZdjęcieNazwaW sklepie
1.BenQ ZOWIE XL2411 BenQ ZOWIE XL2411Zobacz cenę
2.Asus VG248QEAsus VG248QE
Zobacz cenę
3.LG 24GM77-BLG 24GM77-B Zobacz cenę
4.iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSUiiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSUZobacz cenę
5.AOC G2460FQAOC G2460FQ Zobacz cenę

W artykule porównamy ze sobą te dwa rodzaje matryc – monitory LCD, czyli CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps) oraz LED (Light Emitting Diode). LEDy dzielą się również na matryce Edge LED, czyli takie, w których ekran podświetlany jest poprzez umieszczone na krawędziach matrycy diody.

Wyświetlanie koloru czarnego

Kolor czarny był piętą achillesową monitorów i telewizorów. Matryce LCD oferują o wiele gorszy kontrast, nasycenie i głębię czerni. Spowodowane jest to koniecznością przepływu światła w każdym punkcie ekranu, co siłą rzeczy zmniejsza możliwości odwzorowania koloru czarnego.

Inaczej sprawa ma się w przypadku monitorów LED, które podczas pracy mogą mieć zapalone lub zgaszone diody. Wobec tego w monitorach tego typu o wiele łatwiej uzyskać prawidłowy kontrast i większą głębię koloru czarnego.

Paleta barw

Inne kolory prezentowane są na monitorach LCD i LED w bardzo zbliżony sposób. Znaczą różnicę odczujemy głównie w przypadku monitorów LED Direct, jednak jest to obecnie jeszcze mało rozpowszechnione rozwiązanie.

Paleta barw i jej odwzorowanie wynika z technologii zawartej w monitorach, a typ matrycy nie jest tu głównym czynnikiem.

Energooszczędność

Monitor LED czy LCD

Oczywiście monitory LED jako nowsza i bardziej ergonomiczna technologia zużywają mniej energii elektrycznej. Sam fakt braku konieczności pracy diod w przypadku wyświetlania koloru czarnego znacząco wpływa na ograniczenie zużywania energii elektrycznej.

Gabaryty

Matryce LED również pod względem gabarytów wygrywają z monitorami LCD. Dzięki ograniczeniu ilości diod oraz umieszczaniu ich na krawędziach monitora możliwe jest stworzenie cieńszej i chudszej konstrukcji. W przypadku monitorów LED Direct LED różnica w gabarytach będzie zdecydowanie mniej widoczna, ponieważ diody są umieszczane za ekranem.

Żywotność

Monitory LED są również o wiele trwalsze. Oferują one bezawaryjną pracę nawet przez 5-krotnie dłuższy okres. Ekrany LCD zużywają się po około 100 tysiącach godzin, są również bardziej podatne na nabywanie uszkodzeń podczas ich użytkowania.

Kąty widzenia

Tutaj nie zauważymy niemal żadnej różnicy. Zarówno technologia LED, jak i LCD jest w stanie zaoferować nam kąty widzenia w okolicach 150 stopni w poziomie i pionie. Wszystko zależy tu od konkretnego modelu i zastosowanej w nim technologii, która determinuje komfort oglądania treści z różnych punktów obserwacyjnych.

Kwoty zakupu

O ile kilka lat temu mogliśmy obserwować wyraźną przepaść między monitorami LED i LCD w kwestii ich cen, obecnie różnica ta ulega znacznemu topnieniu. Dobry monitor LED i LCD kupimy już za około 250 złotych – wszystko zależy od jego wymiarów i wspieranych przez niego technologii.

Podsumowanie

Jeżeli stoimy przed zakupem nowego monitora i szukamy przyszłościowego rozwiązania, monitory LED zdają się o wiele lepszym wyborem. Pod niemal każdym względem przeganiają monitory LCD, a ich cena nie jest o wiele wyższa, dzięki czemu pozostają w zasięgu każdego.

Polecane monitory


Monitor LED czy LCD? Który wybrać, jaki lepszy?
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *