Monitor AOC Q2790PQU/BT – Czy warto go kupić? Recenzja

Choć zalicza się go do kategorii urządzeń biznesowych, monitor AOC Q2790pQU/BT można z powodzeniem używać także w domu. Jest to bowiem sprzęt uniwersalny, który zachwyca wszechstronnością. W jakich warunkach sprawdza się najlepiej? Czy to dobry wybór?

Podstawowe parametry techniczne

Monitor AOC Q2790pQU/BT to model powstały z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Oferuje dobrą jakość obrazu, a przy tym nie rujnuje firmowych finansów. Nic więc dziwnego, że sięgają po niego także osoby prywatne, które chcą dobrze wyposażyć swe domowe stanowisko nauki, pracy i rozrywki. Parametry monitora AOC Q2790pQU/BT prezentują się następująco:

 • przeznaczenie: do biura i domu
 • przekątna ekranu: 27 cali
 • rozdzielczość: QHD (2560×1440)
 • typ matrycy: IPS
 • rodzaj podświetlenia: W-LED
 • dodatkowe usprawnienia: możliwość regulacji kąta obrotu, kąta pochylenia i wysokości, Flicker Free, Low Blue Light
 • pobór mocy: 25 W.

Na podkreślenie zasługuje przede wszystkim matryca IPS. To ona zapewnia głębię kolorów, optymalną ostrość obrazu oraz precyzyjne odwzorowanie szczegółów – wszystko w wysokiej rozdzielczości QHD (2560×1440). Na tym jednak nie kończą się zalety monitora AOC Q2790pQU/BT.

Sprzęt zapewnia bowiem 100-procentowe pokrycie palety barwnej sRGB i 90-procentowe pokrycie NTSC. Co to jednak w praktyce oznacza? Przede wszystkim lepszy balans bieli i wierniejsze odwzorowanie kolorów niż w przypadku monitorów pozbawionych powyższych rozwiązań. Pochwalić warto również rozbudowany system ustawień obrazu, dzięki czemu użytkownik może z łatwością go dostosować do indywidualnych upodobań oraz rodzaju czynności, którą wykonuje przy pomocy komputera.

Monitor AOC 27 Q2790pQU/BT został wyposażony w podświetlenie W-LED – White Light Emitting Diode. Oznacza to, że wykorzystywane diody podświetlające są białe. Rozwiązanie to nie tylko pozytywnie wpływa na jakość obrazu, ale również pozwala obniżyć poziom poboru energii.

Technologie w służbie zdrowiu oczu

Spędzanie wielu godzin przed ekranem monitora wpływa negatywnie na zdrowie oczu. Często pojawia się świąd, pieczenie i łzawienie, co sygnalizuje podrażnienie narządu wzroku. Żeby ograniczyć szkodliwość długotrwałego wpatrywania się w wyświetlacz, producenci sprzętów elektronicznych stosują różne metody. Nie inaczej jest w przypadku marki AOC. W monitorze AOC Q2790pQU/BT firma wykorzystała następujące technologie chroniące wzrok:

 • Flicker Free – pozwala ona na redukcję efektu migotania, który jest niezwykle męczący dla oczu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przez producenta regulacji jasności ekranu w systemie DC,
 • Low Blue Light – redukuje ona szkodliwą dla oczu długość fal światła niebieskiego.

Technologie w służbie środowisku

Marka AOC coraz większą wagę przywiązuje również do kwestii dbałości o środowisko naturalne. Przejawem tego jest m.in. zastosowanie w monitorze AOC Q2790pQU/BT materiałów, które można poddać recyklingowi. Producent zadbał także o to, aby model zużywał jak najmniej energii – 25 W. Co więcej, sprzęt jest wręcz naszpikowany technologiami, których zadaniem jest dodatkowe ograniczenie zużycia prądu. Wśród najważniejszych funkcji służących temu celowi wymienić można:

  • OffTimer – po określonym czasie spoczynku wyłącza ona całkowicie monitor,
  • EcoMode – to tryb, który automatycznie dostosowuje jasność ekranu do rodzaju wyświetlanych treści. Do wyboru są opcje: tekst, Internet, gra, film oraz sport. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii.

Dostępne złącza

Monitor AOC Q2790pQU/BT został wyposażony w złącza podstawowe, takie jak wejście HDMI, DisplayPort i VGA, oraz porty USB 3.0, co pozwala na łatwe podłączenie zróżnicowanych urządzeń peryferyjnych. To zaś sprawia, że jest to sprzęt wszechstronny, który można wykorzystać na wiele sposobów. Nie dziwi zatem fakt, że tak chętnie sięgają po niego pracownicy biurowi.

Żeby użytkownik mógł w łatwiejszy sposób zarządzać kablami, złącza HDMI, DisplayPort oraz VGA umieszczono prostopadle względem blatu biurka. Rozwiązanie to okazuje się być szczególnie praktyczne, jeżeli zdecydujemy się na montaż sprzętu tuż przy ścianie przy pomocy uchwytu VESA.

W monitorze AOC Q2790pQU/BT nie mogło również zabraknąć gniazda Kensington Lock. Pozwala ono zamontować linkę zabezpieczającą sprzęt przed kradzieżą.

Dodatkowo monitor może się pochwalić wejściem słuchawkowym. Ma również wbudowane głośniki. Na uwagę zasługuje także praktyczna podstawa, która pozwala dostosować użytkownikowi położenie monitora do jego indywidualnych preferencji i potrzeb. Sprzęt można:

   • pochylić – od 5 do 25 st.,
   • odchylić – 165/165 st.,
   • obrócić – o 90 st.

Użytkownik ma również możliwość wyregulowania wysokości sprzętu w zakresie 130 mm. Dostosowanie monitora do miejsca pracy nigdy nie było prostsze! Dzięki takiej konstrukcji urządzenie nie tylko pozwala odpowiednio zagospodarować przestrzeń, ale i zwiększa komfort pracy i produktywność użytkownika.

Nowoczesny design

Monitorowi AOC Q2790pQU/BT nie można również odmówić atrakcyjności wizualnej. To stylowo zaprojektowany, nowoczesny sprzęt, który będzie się dobrze prezentować zarówno w biurze, jak i w domu. Minimalistyczne wzornictwo sprawia bowiem, że pasuje on do różnych wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały one urządzone.
Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku estetyka wykonania. Producent zadbał bowiem o każdy szczegół, a do produkcji wykorzystał materiały najwyższej jakości, co nie pozostało bez wpływu na atrakcyjny wygląd urządzenia.

Warte podkreślenia są również wąskie ramki sprzętu. Nie tylko sprawiają one, że model dobrze się prezentuje, ale również ułatwiają tworzenie konfiguracji wielomonitorowych, a te przydają się nie tylko miłośnikom grania w gry komputerowe, ale i pracownikom biurowym.

Podsumowując, monitor AOC Q2790pQU/BT cieszy się sporą popularnością wśród klientów biznesowych. Jest niezawodny i oferuje dobrą jakość obrazu. To uniwersalny sprzęt, do którego można podłączyć wiele urządzeń peryferyjnych, dodatkowo rozszerzając możliwości urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *