Mikrofon do kamery – jaki wybrać? który najlepszy?

Mikrofon do kamery umożliwia nagrywanie filmów o bardzo dobrej jakości dźwięku. Przewyższa ona znacznie jakość dźwięków nagrywanych przez mikrofon wbudowany w kamerę. W zależności od celów, do jakich ma służyć taki mikrofon należy wybrać jeden z wielu rodzajów. Producenci dostosowali konkretne typy tych urządzeń, w zależności od przeznaczenia i rodzajów filmów, jakie użytkownicy chcą nagrywać.

Bezprzewodowy, czy z kablem?

Należy zastanowić się, który typ mikrofonu będzie wygodniejszy. Jeśli zależy nam na lepszej jakości oraz nagrywamy filmy bardziej statyczne, to lepszym wyjściem będzie mikrofon na kabel. Bezprzewodowe urządzenia cechują się nieco gorszą jakością rejestrowania dźwięku, jednak nie są ograniczone przestrzennie.

Czułość

To, jak bardzo czuły ma być mikrofon zależy od rodzaju filmów, które chcemy nagrywać. Bardzo czuły mikrofon będzie złym pomysłem w przypadku rejestrowania dźwięków na otwartej przestrzeni, ale okaże się niezawodny w pomieszczeniach wyciszonych. Nie tylko bardzo dokładnie nagra dźwięki o różnej częstotliwości, ale również zarejestruje wszystkie zmiany tonów i barw dźwięków. Jeśli zamierza się nagrywać filmy plenerowe, warto zakupić nakładkę na mikrofon. Nakładka piankowa poradzi sobie z szumami, aczkolwiek dużo lepszą redukcję szumów oraz odgłosów przyrody, takich jak dźwięk wiatru, zapewni nakładka włochata.

mikrofon do kamery

Rodzaje mikrofonów ze względu na ich właściwości

 1. Kierunkowy
  Ten rodzaj mikrofonu nagrywa metodą selekcji. Dzięki temu, nagrywanie nawet w przestrzeniach otwartych nie powoduje rejestrowania dźwięków niechcianych, czyli szumów, a odgłosy tła są bardzo tłumione przez dźwięk główny, który zależy od ukierunkowania odbioru dźwięku.
 2. Wszechkierunkowy(Dookólny).
  Nagrywa dźwięki bez względu na kierunek źródła dźwięku. W równym stopniu i z tą samą czułością zarejestruje dźwięk wydobywający się sprzed mikrofonu, jak i z boku.
 3. Pojemnościowy.
  Potrzebuje zasilania. Najczęściej są to baterie, jednak możliwe jest również poprzez podłączenie do kamery. Jest to najpopularniejszy rodzaj mikrofonów. Ma on dwie podstawowe odmiany:

  wielkomembranowe: są bardzo czułe, są w stanie uchwycić wszystkie szumy, dlatego poleca się je przy rejestrowaniu dźwięków studyjnych, czy w pomieszczeniach wyciszonych.
  małomembranowe: rejestrują dźwięki o dużym zasięgu.

 4. Dynamiczny
  Nie potrzebuje zasilania, jest przeznaczony do rejestrowania dźwięków w różnych warunkach pogodowych. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku nagrywania w plenerze. Ma bardzo solidną budowę, dzięki czemu jest odporny na urazy mechaniczne, wilgoć, czy wysokie temperatury. Nie jest on jednak przeznaczony do nagrywania muzyki, ponieważ nie jest czuły na barwy głosu, czy różne częstotliwości dźwięku.

Rodzaje mikrofonów w zależności od ich usytuowania

 1. Na klips(krawatowy)
  Jest odpowiedni do tworzenia filmów monologowych, w których wypowiada się jedna osoba. Łatwo go zamontować, wystarczy przyczepić go do ubrania osoby, która będzie się wypowiadała. W przypadku większej ilości osób występujących w filmie, wymagany będzie zakup kilku takich urządzeń. Ten mikrofon umożliwia bardzo dobrą jakość oraz natężenie, ze względu na bliskość źródła dźwięku. Niestety, ma ograniczony zasięg i łatwo jest zaburzyć dźwięk przez przypadkowe otarcie o niego ubraniem. Przy wyborze tego urządzenia warto zastanowić się nad modelem bezprzewodowym. Umożliwia on nagrywanie z przemieszczaniem się, czy na zewnątrz, gdzie szumy i dźwięki otoczenia będą bardzo ciche.
 2. Mocowany na kamerze, stopce, lub tyczce.
  Rejestruje dźwięk z obszaru, na który jest zwrócony. To bardzo wygodny typ mikrofonu w sytuacjach, gdy nagrywanych jest kilka osób.

Zapoznaj się z najlepszymi mikrofonami.

Mikrofon do kamery – jaki wybrać? który najlepszy?
3 (60%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *