Microsoft Office 2013 czy 2016 – którą wersję wybrać?

Pakiety Office to praktycznie nieodłączne narzędzie pracy każdego użytkownika komputera i nie dotyczy to jedynie osób wykonujących prace biurowe, ale także użytkowników domowych. Nawet zapalonemu graczowi, dla którego PC jest faktycznie konsolą do prowadzenia rozgrywek zdarza się stworzyć wykres czy napisać podanie. Stąd warto wybrać pakiet, który najlepiej będzie odpowiadał indywidualnym oczekiwaniom i będzie stanowił właściwą bazę do pracy. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się Office 2013 i Office 2016. Który z nich wybrać, aby nie żałować decyzji?

Charakterystyka

Trzeba powiedzieć jasno, że oba pakiety mają jednakowe przeznaczenie, a więc także jednakowe zastosowanie, a różnice między nimi sprowadzają się do niuansów technicznych. Oba produkty są bowiem stworzone przez Microsoft jako niezbędniki biurowe wyposażone w programy pozwalające tworzyć i edytować rozmaite dokumenty tekstowe, notatki, prezentacje, wykresy, modele graficzne, tabele czy arkusze kalkulacyjne. Oczywiście, powstałe w tych aplikacjach dane można zapisywać w chmurze, na dowolnym nośniku pamięci lub dzielić się nimi drogą internetową. Warto jeszcze raz podkreślić, że wspomniane wyżej pakiety dzięki swojemu jednakowemu przeznaczeniu nie różnią się zasadniczo. Wśród ekspertów panuje nawet opinia, że w przypadku produktu, jakim jest Office 2016 można mówić, że jest on efektem drobnego retuszu, aktualizacji wersji z 2013 roku i wypuszczenie go na rynek pod nazwą nowego pakietu jest jedynie zabiegiem marketingowym. Takie stanowisko zdaje się potwierdzać fakt, że posiadacze Office 2013 w ramach usługi Office 365 mają możliwość pobrania nowej wersji bez dodatkowych opłat.

office

Zmiany w pakietach

Jak zostało już powiedziane, zmiany w najnowszej wersji produktu od Microsoft nie są kompleksowe. Wobec rozwiązań znanych z Office 2013 pakiet 2016 ma ulepszoną funkcję sygnalizowania kolorem, z jakiego programu się korzysta, co w praktyce oznacza, że każda aplikacja wyposażona jest w panel o odpowiedniej barwie. Znacznie bardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest usprawnienie systemu pozwalającego na grupową pracę nad dokumentami, bez względu na to, z jakiego urządzenia i oprogramowania korzystają współpracownicy. Dodatkowo, jeśli używają oni pakietu Office, to oprócz możliwości wspólnego opracowywania projektu w czasie rzeczywistym, istnieje też opcja udostępniania im powstającego dokumentu na każdym etapie jego tworzenia. Usprawniono także dostęp do historii tworzonych plików, tak że ich edycja, śledzenie zmian czy porównywanie istniejących wersji nie nastręcza specjalnych problemów. Jednocześnie w aplikacji OneNote nie nastąpiła żadna rewolucja, gdyż możliwość udostępniania notesów pojawiała się już we wcześniejszych wersjach pakietów biurowych Microsoft. Natomiast godnym zauważenia novum jest funkcja „Powiedz mi”, która pozwala na łatwe wyszukiwanie konkretnych funkcji systemowych oferowanych w pakiecie. Jest to narzędzie, które z powodzeniem pozwala zorientować się w zawartości produktu bez wielogodzinnego błądzenia po menu. W Office 2016 wprowadzono również opcję błyskawicznego wyszukiwania zdjęć w usłudze OneDrive, a w programie Outlook zastosowano polecenia zaawansowanej archiwizacji danych, usuwania zbędnych elementów oraz tworzenia jednej lokalizacji związanej z wykonywaniem zadań w grupie. Dodatkowo, w programach Word, PowerPoint, Excel wprowadzono możliwość zamieszczania w plikach odręcznych notatek, rysunków, wykresów czy podkreśleń robionych bezpośrednio palcem, piórem lub rysikiem. Wspomniane aplikacje oraz Outlook i OneNote są wyposażone również w czarny motyw, który pozwala uzyskać maksymalny kontrast podczas pracy z aplikacjami.

Warto zmieniać „stary” Office na pakiet z 2016?

To pytanie, na które każdy użytkownik pakietów biurowych musi odpowiedzieć sobie sam, znając zakres własnych potrzeb i stopień wykorzystania możliwości technicznych dawanych przez Microsoft. Jeśli ktoś korzysta z tych funkcji sporadycznie, a jego stopień zaawansowania w obsłudze narzędzi biurowych jest podstawowy to kuszenie się o wprowadzanie informatycznych nowinek może być problematyczne. Jeśli z kolei chce się być na bieżąco z rozwiązaniami mogącymi ułatwić pracę, a w szczególności współpracę grupową, zna się specyfikę Office i umie się zastosować w praktyce wprowadzone ulepszenia to zmiana jest jak najbardziej polecana. Informatyka ma bowiem to do siebie, że warto być z nią na bieżąco. Pozostawanie w tyle w tym zakresie bardzo często przekreśla szansę na rozwój, a ten jest zbyt cenny, żeby z niego dobrowolnie rezygnować.

Polecane pakiety Microsoft Office


Microsoft Office 2013 czy 2016 – którą wersję wybrać?
4.7 (93.33%) 3 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *