LTE a 4G – jak działa, czym jest LTE Advanced?

Podawane przez poszczególnych operatorów maksymalne prędkości transferu danych bywają złudne i nie warto im ufać. Zakładają one bowiem naprawdę idealne i niczym nie zaburzone warunki komunikacyjne. W praktyce zasięg w sieci LTE w granicach naszego kraju jest jednak w większości przypadków lepszy niż w ramach sieci 3G. Jak zatem mają się do siebie LTE i 4G?

Czym jest LTE

Technologie transferu danych umożliwiły nam niesamowitą mobilność i rosnący komfort za sprawą otwarcia drzwi do świata smartfonów. Testy technologii LTE rozpoczęły się w Polsce w 2010 roku, a w 2012 udało się osiągnąć pionierską prędkość 150 Mbps na paśmie 1800 MHz.

Long Term Evolution (LTE) jest nowym standardem przesyłu danych w obrębie telefonii komórkowej. Pojęcia tego używa się od 2008 roku, kiedy to zaczęto testy w celu skutecznego opracowania sieci najnowszej generacji. Technologia ta powstała jednak początkowo z myślą nie o smartfonach, a o modemach internetowych LTE. Aby z powodzeniem skorzystać z sieci, konieczne jest użycie dostosowanego sprzętu. Nie uda się to bez smartfona, tabletu, laptopa, modemu bądź routera funkcjonującego w LTE.

Routery LTE dominują obecnie w internecie stacjonarnym i nie nadają się (tak jak 2 lub 3G) do rozmów telefonicznych. W razie potrzeby obsługa połączeń głosowych w komórkach wymaga ręcznego przełączenia się na sieć poprzedniej generacji.

LTE a 4G

Co osiągnięto dzięki LTE

LTE miało zastąpić sieć trzeciej generacji, a operatorzy kuszą potencjalnych klientów, używając tego określenia zamiennie z 4G. Pełnoprawnymi synonimami LTE i 4G zostaną dopiero, gdy operatorzy zdołają osiągnąć prędkość 1Gb/s. Istniejące struktury sieci uniemożliwiają jednak przyspieszenie LTE i żadne usprawnienia nie poskutkują – wymagana jest bowiem zmiana całej sieci.

LTE stało się szybkim internetem mobilnym oraz stacjonarnym. Umożliwiło zwiększenie prędkości transferu danych, redukcję wszelkich opóźnień oraz znaczne uproszczenie infrastruktury. LTE jest dodatkowo świetnym internetem domowym, zwłaszcza tam, gdzie nie da się podłączyć żadnej szybkiej sieci kablowej. Zawsze warto jednak sprawdzić u operatora, czy uda się to w danej lokalizacji i ile anten będzie potrzebnych (być może również druga). Jakich jeszcze parametrów technicznych potrzebuje sieć LTE do pełnej wydajności:

  • działania na pasmach 5-40 MHz,
  • oparcia o komunikację pakietów IP,
  • przepustowości powyżej 100 Mb/s,
  • kompatybilności ze standardami wszystkich sieci bezprzewodowych.

Czym jest LTE-Advanced

Kolejna wersja technologii LTE, określana mianem LTE-Advanced, w pełni zasłuży na nazywanie jej technologią 4G. Jej przepustowość będzie wynosić 500 Mb/s podczas wysyłania danych i 1 Gb/s podczas ich odbierania. Zasięg powinien obejmować obszar do jednego kilometra, maksymalna szerokość pasma – powyżej 70 MHz, a pojemność będzie nawet trzy razy przekraczać tą ze starszych wersji LTE. Osiągnięciu prędkości maksymalnych przesyłu i pobierania danych sprzyja małe obciążenie sieci, pasmo, a także niewielka odległość od nadajników, wzmacniająca siłę sygnału. Teoria głosi, że na chwilę obecną w naszym kraju uzyskuje się średnie prędkości jedynie do 150 Mb/s.

Czy zatem jest LTE jest siecią 4G

Po raz kolejny warto podkreślić, że pojęć 4G i sieć LTE nie da się utożsamiać i stosować zamiennie. Sieć LTE jest bowiem zbiorem reguł, narzucanym sieci komórkowej do prawidłowego funkcjonowania jako sieć 4G. Standardy LTE narzucają sieci LTE określony sposób i zasady działania, choć teoretycznie to sieci 4G zapewniają najwyższe prędkości przesyłu i odbierania danych.

Na dłuższą metę sieć LTE może być jedyną właściwą opcją dla sieci telefonii komórkowej czwartej generacji o dużym zasięgu. Nawet mimo tego, że na samym początku nie spełniała definicji sieci czwartej generacji.

Przed wyborem sieci 4G zastanów się, czy operator faktycznie jest w stanie zapewnić obiecywane, wysokie prędkości na każdym, pożądanym obszarze geograficznym, na którym najczęściej przebywasz. Jeśli nie, doskonale sprawdzi się solidny smartfon o dobrych parametrach, obsługujący sieć 3G.

Polecane modemy LTE

LTE a 4G – jak działa, czym jest LTE Advanced?
5 (100%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *