Listwa zasilająca – jaką wybrać?

Każdy z Was, kompletując swój zestaw komputerowy, zwraca szczególną uwagę na inny element – dla jednych najważniejsza będzie wydajna karta graficzna, dla innych procesor, znajdą się też tacy, którzy długo dumać będą nad wyborem płyty głównej. Ale jest jedna rzecz, z pozoru bardzo nieistotna, którą równie ostrożnie powinien wybierać każdy z Was – teraz zerknijcie w okolice gniazdka, do którego podłączone są Wasze komputery: zakładam, że posiadacie jakąś listwę zasilającą. A czy jest to listwa przeciwprzepięciowa, czy tylko filtrująca? Jak je rozróżnić i dlaczego jest to takie ważne – o tym opowiem Wam w dzisiejszym poradniku.

Ilość urządzeń przy biurku, które musimy nieraz jednocześnie podpiąć do prądu, skutkuje zwykle tym, że większość osób decyduje się na kupno listwy zasilającej, chociażby ze względu na zwiększenie powierzchni do podpięcia kolejnych wtyczek. Ale znacznie ważniejszym powodem, dla którego powinniśmy wyposażyć się w taką listwę, jest kwestia bezpieczeństwa sprzętu, na którym pracujemy – w tym przypadku mam na myśli, oczywiście, komputer. Ochrona dotyczy przede wszystkim skoków napięcia, które mogą okazać się zabójcze dla naszych urządzeń elektrycznych.

Rodzaje listw

Rozglądając się w sklepach za wspomnianymi listwami, możemy spotkać się z różnymi ich nazwami, np. listwa antyprzepięciowa, listwa przepięciowa, listwa zabezpieczająco-filtrująca lub listwa zabezpieczająca. Zasadniczo jednak musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej różnicy pomiędzy dwoma głównymi typami listw: listwami filtrującymi a listwami antyprzepięciowymi.

Podstawowa różnica polega na tym, że listwy filtrujące praktycznie w żadnym stopniu nie stanowią ochrony dla naszego komputera – ich zadaniem jest odcięcie dopływu prądu tylko w przypadku wadliwego działania któregoś z urządzeń podłączonych do listwy.

Natomiast listwy antyprzepięciowe eliminują szumy elektryczne i tzw. szpilki, czyli chwilowe, ograniczone skoki napięcia spowodowane np. podłączeniem wiertarki lub innego urządzenia o dużym poborze energii.


Zanim jednak wyposażymy się w taką listwę – zaczynamy od sprawdzenia naszego gniazdka – nawet najlepsza listwa w niczym nie pomoże, jeżeli uziemienie w gniazdku nie działa prawidłowo! Czyli przede wszystkim potrzebujemy gniazdko z bolcem! (chłopaki nie płaczą – bolec 😀 )

Listwa antyprzepięciowa – na co zwrócić uwagę?

Skoro już wiemy, jaki rodzaj listwy potrzebujemy, teraz pojawia się pytanie, na co w takim razie zwracać uwagę, przy wyborze konkretnej listwy antyprzepięciowej? Jest kilka podstawowych parametrów, na które powinniśmy spojrzeć podczas zakupu.

Absorpcja energii

Oprócz kwestii oczywistych, takich jak ilość gniazd czy długość kabla, jednym z bardzo ważnych parametrów jest absorpcja energii. Wartość ta określa, ile energii listwa

jest w stanie przechwycić bez uszczerbku dla podłączonych urządzeń. Im wyższa wartość, tym lepiej i przyjmuje się, że nie warto kupować listw o absorpcji energii niższej niż 400 Dżuli.

Czas reakcji

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest czas reakcji listwy – określa on, ile czasu potrzebuje listwa, by w razie konieczności odciąć płynący prąd. Maksymalnie dopuszcza się tutaj wartość 25 nanosekund.

Maksymalny prąd impulsu

Cecha określana jako maksymalny prąd impulsu to kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę – decyduje ona, o jakim natężeniu prąd może płynąć w listwie. I tutaj znów

 • im wyższa wartość, tym lepiej. Najlepsze listwy cechuje ta wartość na poziomie 90 kiloAmperów.

Maksymalne obciążenie dla listwy

Wybierając listwę zasilającą warto przyjrzeć się wartościom dla maksymalnego obciążenia listwy – odgrywają one ogromne znaczenie w sytuacji, gdy do listwy podłączamy kilka prądożernych urządzeń takich jak, np. telewizor, konsola do gier, kino domowe. Im wyższa wartość tego parametru, tym mocniejsze urządzenie można podpiąć do listwy bez obaw przed przeciążeniem.

W sprzedaży znajdują się także listwy wyposażone w różnego rodzaju filtry zabezpieczające, np.

  • filtr RFI/EMI, który tłumi zakłócenia spowodowane przez fale radiowe i elektromagnetyczne,

  • filtr telefoniczny

  • czy filtr sieci LAN

Poza tym dostępne są także inne funkcje/dodatki w takich listwach, np.

  • tryb energooszczędny, dzięki któremu listwa odłącza urządzenia znajdujące się w trybie czuwania

  • funkcja Children Protect, która uniemożliwia dzieciom włożenie palca lub przedmiotów do gniazdka

  • uchwyt do powieszenia w ścianie oraz pilot do włączania i wyłączania listwy – to chyba już taka wersja dla bardzo leniwych 😉

Wybór jest naprawdę ogromny – ważne, żebyście pamiętali o tym, jak istotnym elementem jest dobra listwa przeciwprzepięciowa i żebyście wiedzieli, jak uniknąć pomyłki przy jej zakupie. Mam nadzieję, że dzisiejszy poradnik Wam w tym pomoże – na końcu filmu znajdziecie krótkie podsumowanie oraz kilka najczęściej wybieranych i najlepszych listw przeciwprzepięciowych. A ja Wam dziękuję za dziś i do zobaczenia w kolejnym odcinku 🙂

Rekomendowane listwy zasilające

Listwa zasilająca – jaką wybrać?
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *