Laptop do muzyki – jak wybrać laptop muzyczny do słuchania i nagrywania muzyki?

Laptopy muzyczne zostały stworzone z myślą o osobach, które uwielbiają muzykę, chcą ją tworzyć, lub jej słuchać. Wybór tego urządzenia jest trafny w przypadku amatorskich obróbek muzycznych, ale także w profesjonalnym, czy zawodowym zamiarem wykorzystania takiego laptopa.

Dla kogo?

Laptopy muzyczne przeznaczone są dla osób, które chcą nagrywać oraz obrabiać materiały audio. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na podzespoły oraz konkretne cechy urządzenia, ponieważ komputer, który bardzo dobrze sprawdzi się w miksowaniu utworów muzycznych, niekoniecznie będzie tak samo dobry przy nagrywaniu, czy słuchaniu muzyki. Istotne jest, aby laptop miał odpowiednią ilość wejść, aby użytkownik mógł podłączać do niego inne urządzenia potrzebne do pracy nad materiałami dźwiękowymi.

Co jest najważniejsze?

Karta dźwiękowa

Żeby laptop potrafił dobrze przetwarzać oraz odtwarzać muzykę potrzebna jest dobra karta dźwiękowa. Wiele komputerów muzycznych jest wyposażonych w karty spełniające oczekiwania osób amatorsko zajmujących się muzyką, lecz tylko te z wyższej półki cenowej są dostosowane do wymagań osób profesjonalnie podchodzących do dźwięku. Jeśli w komputerze, który się wybierze, karta dźwiękowa nie spełnia oczekiwanych wymagań, lub w przypadku, gdy droższe laptopy zawierają niepotrzebne funkcjonalności, to warto zastanowić się nad inwestycją w zewnętrzną kartę dźwiękową. Oto kilka parametrów, które są szczególnie istotne:

  • poziom szumów(noise level): poziom tego współczynnika powinien być jak najniższy(<-90dBA). Wtedy ma się pewność dobrej jakości odtwarzanego audio, które nie może być zakłócane przez słyszalny szum.
  • zakres dynamiki dźwięku: im wyższy, tym lepsza jakość dźwięku. Ten współczynnik określa różnicę między najgłośniejszym, a najniższym sygnałem dźwiękowym.
  • separacja kanałów: aby nie powstawały przesłuchy dźwięków między kanałami, ważny jest by crosstalk był na jak najniższym poziomie(<-90dB).
  • zniekształcenia: o ich poziomie świadczą współczynniki THD oraz IMD, powinny być jak najniższe.

Głośniki

Ważna jest ich ilość oraz jakość. Oczywiście, dobrym rozwiązaniem jest zakup głośników zewnętrznych, jednak wielu producentów wzbogaca laptopy muzyczne o dodatkowe(więcej niż 2)głośniki. Ważnym elementem polepszającym jakość słyszanego dźwięku poprzez wzbogacenie go o basy jest subwoofer. W nowszych i droższych urządzeniach należy do standardowego wyposażenia.

Mikrofon

Zazwyczaj mikrofony wbudowane w komputer są o wiele gorsze, niż zewnętrzne. Jeśli zależy nam na profesjonalnym nagrywaniu głosu, czy muzyki, warto pomyśleć o dokupieniu mikrofonu zewnętrznego. Jednak, wiele programów do obróbki muzyki umożliwia redukcję szumów, lub poprawę jakości audio, więc jeśli zakupi się laptop muzyczny wyposażony w dobry, aczkolwiek nie najwyższej jakości mikrofon, to łatwo jest zmienić nagranie.

Procesor

Gdy ważna jest obróbka materiałów dźwiękowych, to procesor musi być w stanie sprawnie i szybko przetwarzać zmiany w audio. Gdy będzie on słabszy, to dość często obciążany będzie spowalniał wiele procesów.

Pamięć

Istotne jest, aby urządzenie posiadało wystarczającą pamięć RAM oraz wielkość dysku. Dzięki temu możliwe będzie przechowywanie dużej ilości plików dźwiękowych.

Zapoznaj się z najlepszymi laptopami.

Laptop do muzyki – jak wybrać laptop muzyczny do słuchania i nagrywania muzyki?
3 2