Korzystasz z nielegalnego oprogramowania? Wiele tracisz

Choć wydaje się, że skala piractwa na naszym rynku maleje, wciąż jest ona bardzo wysoka, co odbija się zarówno na producentach, jak i na samych odbiorcach. Korzystają oni bowiem z wersji programów, które są po prostu wadliwe.

Osoby decydujące się na pirackie wersje systemów operacyjnych, programów edukacyjnych, antywirusowych czy też biurowych nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, iż w ten sposób nie tylko narażają się na konsekwencje natury prawnej. Wersje nielegalne są bowiem często pozbawione wielu przydatnych opcji, a także różnego rodzaju zabezpieczeń, które chronią nasze komputery.

Wszystko to sprawia, że szkodzimy przede wszystkim sobie, ponieważ zamykamy sobie dostęp do wielu korzyści wynikających z posiadania oryginałów.

Legalne się opłaca

Żaden program ani system nie jest doskonały w dniu premiery. Zawsze pojawią się mniejsze lub większe błędy, które wymagają naprawy poprzez tak zwane łatki, a więc aktualizacje zmieniające ich strukturę. Największą zaletą legalnego oprogramowania jest nieograniczony dostęp do tego typu aktualizacji, które w większości przypadków są darmowe. Co więcej, zazwyczaj nie musimy robić nic, aby kolejne poprawki zostały zainstalowane – nasz udział ogranicza się do potwierdzenia zgody lub kliknięcia jednej opcji.

Oczywiście wspomniane aktualizacje nie muszą być związane wyłącznie z naprawą wadliwych rozwiązań. Systemy operacyjne i specjalistyczne programy są rozwijane na bieżąco, dzięki czemu co jakiś czas zyskujemy dostęp do nowych funkcjonalności, pewnych uproszczeń czy chociażby do wszelkiej maści dodatków, dzięki którym komfort naszej pracy bądź zabawy jest wyższy.

Dysponując oprogramowaniem nielegalnym, jesteśmy pozbawieni wszystkich wymienionych poprawek. W sieci co prawda czasem pojawiają się nowe wersje posiadające niektóre udoskonalenia, jednak najczęściej dzieje się to ze sporym opóźnieniem, a same programy nie zawsze są kompletne.

Warto dbać o bezpieczeństwo

Brak dostępu do aktualizacji przekłada się nie tylko na obniżenie komfortu korzystania z wszelkich funkcjonalności programu. Wpływa ono również na bezpieczeństwo nasze, a także użytkowanego komputera. Dlaczego?

Jak wspomnieliśmy, wiele wypuszczanych łatek skupia się na kwestiach związanych z zabezpieczeniami systemowymi. Mają one chronić nas przed wszelkiej maści wirusami, a także atakami hakerskimi. Bez nich jesteśmy wystawieni na zagrożenie, które jest realne. Efektem działania osób trzecich, a także szkodliwego oprogramowania może okazać się zainfekowanie systemu, spowolnienie działania komputera, notorycznie wyskakujące reklamy lub nieodpowiednie treści, a nawet wykradnięcie danych osobowych, zdjęć, plików oraz haseł do kont, na przykład bankowych.

Groźnych konsekwencji jest naprawdę mnóstwo, dlatego powinniśmy dwa razy się zastanowić, zanim na swoim komputerze zainstalujemy oprogramowanie z nielegalnego źródła.

Pomocna dłoń

Wielu producentów buduje zaufanie u swoich klientów za sprawą profesjonalnej, zawsze dostępnej pomocy technicznej, która jest w stanie wesprzeć nas w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów lub wątpliwości wynikających z działania programu.

Dysponując wersją oryginalną, możemy z niej skorzystać zawsze, czego oczywiście nie można powiedzieć o oprogramowaniu nielegalnym. W ten sposób jesteśmy skazani wyłącznie na siebie lub na poszukiwanie niezbędnych rozwiązań w sieci. Dużo łatwiej jest odwiedzić internetową stronę producenta lub wysłać wiadomość e-mail z zapytaniem, prawda?

Wygoda i korzyści finansowe

Wiele mówi się o tym, iż czynnikiem pchającym użytkowników w stronę nielegalnych kopii różnego rodzaju programów są ich ceny, które osiągają wręcz niebotyczne wartości.

Jak się jednak okazuje, wysokie koszty zakupu nie zawsze są regułą. Wielu producentów oferuje bowiem sporo atrakcyjnych zniżek, które kierowane są zwłaszcza do osób kupujących kolejne wersje konkretnego programu. To sama sytuacja ma miejsce również wtedy, gdy decydujemy się na zakup pakietu wybranych rozwiązań. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także mając w pamięci wszelkie wspomniane wyżej zalety legalnego oprogramowania, można śmiało stwierdzić, że oficjalne wersje są po prostu opłacalne.

Nie  należy zapominać również o szeroko pojętej wygodzie. Dysponując programem oryginalnym, nie musimy martwić się, czy na pewno zostanie on uruchomiony i czy będzie działał w taki sposób, jak wskazuje jego specyfikacja. Mnóstwo usterek i wad pojawiających się w „piratach” nie występuje w wersjach legalnych.

Nielegalne oprogramowanie jest niezwykle kłopotliwe. Zamyka nam ono dostęp do wszelkich aktualizacji, łatek zabezpieczających, pomocy technicznej, a nawet do niektórych funkcjonalności, z których skorzystać mogą wyłącznie posiadacze programów oryginalnych. Wszystko to sprawia, że piractwo nie popłaca – nie tylko z powodów prawnych.

Korzystasz z nielegalnego oprogramowania? Wiele tracisz
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *