Konsola Ataribox, specyfikacja, cena, dane techniczne

W czasach kiedy francuska firma Atari przeżywała swoje spokojne lata, z pewnością zaskoczy nagła niespodziewana informacja, którą obiegł świat podczas jednych z największych targów gier komputerowych E3. W czerwcu tego roku przedstawiciel firmy, Feargal Mac Conuladh, podzielił się informacją, która spowoduje zdecydowany wielki powrót firmy na rynek. Wszystko za sprawą nadchodzącej konsoli Ataribox. Zapowiedziana została w czerwcu, a miesiąc później zaprezentowano jej wygląd.

Konsola Ataribox co o niej wiemy?

Ataribox specyfikacja

Konsola ma zawierać w sobie nowoczesną klasykę. Głównym celem producentów stanie się stworzenie czegoś nowego, co jednocześnie wpisze się w dziedzictwo firmy, a z drugiej strony okaże się atrakcyjne dla nowych, jak i starych użytkowników. Dlatego stworzone zostaną specjalne edycje z różnymi konfiguracjami dotyczącymi pamięci. Dostępna będzie na przykład Wood Edition wyposażona w drewniany przedni panel podobnie jak oryginał. Druga wersja jest bardziej futurystyczna, gdyż zamiast drewnianego panelu pojawi się plastikowy.

 

Jak podaje Conuladh, jeszcze jesienią tego roku rozpocznie się crowdfundingowa kampania w serwisie Indiegogo. Producent podkreśla, że nie będzie miała charakteru jedynie finansowego, ale także zaangażuje społeczność fanów i przyczyni się do oceny zapotrzebowania. Natomiast oficjalna premiera konsoli odbędzie się na wiosnę 2018 roku, zaś cena oscylować będzie w granicach 249-299 dolarów. Nie znana jest jak dotąd kwota podana w euro, a tym bardziej złotych.

 

Nowoczesna klasyka odnosi się także do samego urządzenia. Konsola Atari wyposażona zostanie w procesor AMD oraz układ graficzny z rodziny Radeon. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w PS4 czy Xbox One. Systemem operacyjnym zostanie zmodyfikowany Linux z własnym interfejsem, który dopasowany będzie do obsługi na telewizorze. Możliwe, że stanie się to podobne do StamOS. Wszystkie inspiracje są zaczerpnięte z poprzednika, Atari 2600. Nowa konsola od Atari będzie miała możliwość obsługiwania karty SD. Obudowa z kolei wyposażona zostanie w wejście na kabel HDMI, pot Ethernet, a także cztery porty USB. Nie wiadomo jednak czy oznacza to zdolność do obsługiwania czterech kontrolerów.

 

Choć konsola ma być całkiem sprawnym urządzeniem, raczej niemożliwe wydaje się jej konkurowanie z najnowszymi konsolami pod względem wydajności sprzętowej. Produkt ma umożliwiać odtwarzanie większości dobrze znanych 8-bitowych klasyków. Zdecydowanie ucieszy to wszystkich fanów retro. Dodatkowo producent zapowiada, że nowa konsola poradzi sobie z uruchomieniem kilku niezależnych tytułów takich jak Terraria czy Minecraft. Wydajność urządzenia ma oscylować na granicy mocno przeciętnego komputera ale bez podania konkretnej specyfikacji ciężko na chwilę obecną to stwierdzić. Możemy zapomnieć o graficznych wodotryskach czy tytułach AAA. Na starcie użytkownicy mają otrzymać dostęp do dużej biblioteki starszych lecz kultowych gier. Producent podaje też informację odnośnie bieżącego zapotrzebowania. Nie wiadomo jednak czego będzie dotyczyć. Być może użytkownicy będą mieli możliwość grania w Civillization III, North & South czy Rollercoaster Tycoon.

 

Udostępnione w sieci materiały informują, że urządzenie pozwoli użytkownikom nie tylko na granie. Możliwe stanie się streamowanie, słuchanie muzyki czy przeglądanie zasobów sieci. Ataribox ma się stać wielką platformą otwartą dla deweloperów, w której nie tylko będą powstawały gry ale liczne treści. Będzie to ogromne centrum rozrywki, gdzie możliwe będzie korzystanie z wielu aplikacji, które pozwolą nam między innymi na oglądanie filmów.

Polecane konsole


Konsola Ataribox, specyfikacja, cena, dane techniczne
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *