Koniec smartfonów i telewizorów Sony?

Sony bierze pod uwagę zaprzestanie produkcji smartfonów i telewizorów. Taką informację przekazał prezes Kazuo Hirai, prezentując plan biznesowy na kolejne 3 lata.

Nowa strategia Sony opierać się będzie na produkcji konsol z serii PlayStation, gier, filmów oraz czujników obrazu. Te ostatnie produkowane są głównie dla Apple, jednego z głównych konkurentów Sony na rynku inteligentnych telefonów.

Plan biznesowy przedstawiony podczas ostatniej konferencji z inwestorami zakłada udzielenie większej autonomii poszczególnym działom firmy. Jednocześnie Hirai nie wykluczył „poszukiwania sposobów na wycofanie się” z produkcji telewizorów i telefonów.

Czy nadchodzi koniec telewizorów Bravia?
Czy nadchodzi koniec telewizorów od Sony?

Jeszcze w zeszłym roku prezes Sony twierdził, że dział produkcji telewizorów jest najważniejszą częścią firmy, pomimo niemal 8 miliardów strat, jakie przyniósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dopuszczenie przez prezesa możliwości wycofania się ze sprzedaży odbiorników jest najśmielszym oficjalnym stwierdzeniem Sony.

1_HDR-AS200V_NFC_WW_BTL_OOH_Web_ExpJAN2017

Pomimo produkcji wysokiej jakości smartfonów, Sony wciąż przegrywa sprzedażowo z branżowymi potentatami; Samsungiem i Apple oraz oferującymi znacznie tańsze rozwiązania firmami z Chin. Zamiast nawiązywać nierówną walkę, japońska korporacja postanowiła skupić się na produkcji i wsparciu dla niezwykle dochodowych konsol PlayStation oraz usługach, jak np. strumieniowaniu multimediów.

Odważne posunięcia pod dowództwem Kizuo Hirai i Kenichiro Joshidy, jak choćby niedawne porzucenie marki laptopów VAIO, zwiększyły zaufanie inwestorów do marki i spowodowały wzrost akcji Sony o ponad 80 procent w ciągu ostatniego roku. Tylko czy po kolejnych cięciach zwykły konsument pozna swoją ulubioną firmę?

 

Oceń ten post