Klawiatura dla gracza CS:GO – czy warto zainwestować?

Spora część społeczeństwa uważa, że wydawanie zawrotnych sum na klawiaturę nie ma większego sensu. Wychodzą z założenia ze klawiatura z marketu za 10 zł sprawdzają się tak samo jak te z wyższej półki. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Klawiatura mechaniczna czy klasyczna do CS:GO?

Klawisze – wyskalowanie, rozmieszczenie i profil.

 • Przy wyborze klawiatury do CS:GO powinniśmy kierować się komfortem użytkowania. Klawisze powinny być optymalnie rozmieszczone i odpowiednio wyskalowane, co nie jest zastosowane w marketowych odpowiednikach.
 • W marketowych klawiaturach wszystkie klawisze są ściśnięte. Zbyt mały lewy shift i wąska spacja mogą być bardzo uciążliwe podczas rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive.
 • Kolejnym aspektem jest wybór wysokości. To jest jedynie kwestia przyzwyczajenia, nie ma konkretnie sprecyzowanego jaka wysokość do konkretnej gry.

klawiatura do CS GO

Rodzaj zastosowanych przełączników – stykowe i mechaniczne.

 • Najbardziej popularne są klawiatury stykowe. Ruch klawisza powoduje bezpośrednie zwarcie w układzie. W przypadku intensywnego korzystania po 1-5 mln wciśnięć mogą się pojawić problemy z zwieraniem.
 • Drugim typem są przyciski mechaniczne. Są mniej popularne z powodu swojej wyższej ceny. Tutaj mamy z dużo większą trwałością , około 20-50mln i więcej wciśnięć. Są dość głośne w porównaniu z klawiaturami stykowymi.

Dodatkowe przyciski i podświetlenie .

 • Klawiatury dla graczy posiada kilka lub kilkanaście przycisków programowalnych do których można przypisać różne funkcje lub kombinacje przycisków.
 • Przyjęło że za minimum 5-10 przycisków makro. Z większą ilością poradzą sobie jedynie miłośnicy MMO, RPG i RTS , gdy fani wyścigów raczej ich nie wykorzystają. W Counter Strike: Global Offensive można przyciski wykorzystać do natychmiastowego kupowania rożnych konfiguracji broni.
 • Należy pamiętać aby tak wybrać klawiaturę aby bez odrywania rąk był łatwy dostęp do przycisków.
 • Dla nocnych marków dużym ułatwieniem będzie podświetlenie. Producenci coraz częściej stosują kolorowe podświetlenia klawiszy. Firma Razer pozamiatała konkurencje stosując w modelu BlackWidow Chroma podświetlenie 16.8 milionami kolorów oraz podświetlane sekcje klawiszy na inny kolor.

Przydatne funkcje , czas reakcji i odbijanie klawiszy

 • Anti-Ghosting funkcja zapobiegająca blokowaniu się urządzenia, przy wciśnięciu wielu przycisków naraz. Ta funkcja przypadnie do gusty fanom MMO.
 • N-Key Rollover funkcja pozwalająca wcisnąć naraz wszystkie przyciski. Jedynie przy zastosowaniu złącza PS/2. Przejściówka PS/2 > USB niestety nie działa.
 • Top’owe klawiatury posiadają próbkowanie 1000Hz. W doświadczenia wiem że czas reakcji w jest minimalnie większy. Na dłuższy czas reakcji wpływa odbicie klawisza.
 • Próbkowanie nie występuje w sprzęcie korzystającym z interfejsu PS/2. Jak kilka zdań wyżej przejściówka w tym wypadku też nie zadziała.

Jako ciekawostkę podam kilka modeli używanych przez pro graczy w CS:GO.

Klawiatura Logitech G710+ – używana przez: n0thing, Semphis, shroud
Klawiatura ASUS Echelon – używana przez: flamie, dosia, AdreN
Klawiatura Razer BlackWidow – używana przez: ScreaM, shoxie

Ranking 5 klawiatur do CS:GO

Klawiatura dla gracza CS:GO – czy warto zainwestować?
4.5 (90%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *