Klawiatura dla dzieci. Jaką wybrać?

W dobie ogromnej ilości peryferiów do komputerów stacjonarnych, producenci nie zapomnieli o najmłodszych użytkownikach. Jeżeli chcemy maksymalnie ułatwić dziecku korzystanie z komputera i oswajać go z elektroniką użytkową, warto zadbać o odpowiednią wygodę malucha.

W artykule skupimy się na temacie klawiatur dla dzieci. Napiszemy, dlaczego warto wybrać dedykowaną dzieciom klawiaturę, jakie może być zastosowanie tego typu klawiatur, a także, na co zwracać uwagę wybierając klawiaturę dla dzieci i jakimi parametrami powinna się odznaczać.

Dlaczego warto wybrać klawiaturę dla dzieci?

Dzieci zaczynają na dobre oswajać się z komputerami w wieku od 5 lat. Najszybsza i najbardziej intensywna nauka obsługi komputera przypada na wiek od 6 do 7 lat. Wtedy też wypracowują się u dzieci odpowiednie nawyki i zachowania, które później mogą rzutować na sposób obsługi komputerów.

Warto od samego początku zadbać o najmłodszych i sprawić im urządzenia peryferyjne dostosowane do ich fizjonomii- małych rączek, mniejszego rozstawu palców, czy mniejszej siły i precyzji. Z tych powodów powstały właśnie klawiatury dedykowane dzieciom.

Tego typu klawiatury ułatwiają maluchom pisanie, wspierają proces edukacji zarówno pisania na klawiaturze, jak i rozróżniania znaków. Poza tym nawet w niewielkim stopniu wspierają zachowywanie prawidłowej pozycji ciała.

Zastosowanie klawiatury dla dzieci

klawiatura dla dzieci

Klawiatury dla dzieci odznaczają się zwykle zachęcającym, kolorowym designem, który cieszy oczy maluchów. Poza tym z reguły są to klawiatury nożycowe lub membranowe o małym skoku klawiszy. Dzięki temu dziecko nie musi siłować się przy wpisywaniu znaków, a proces pisania na tego typu klawiaturach odbywa się gładko i przyjemnie.

Klawiatury dla dzieci są również mniejsze, dzięki czemu maluch łatwiej ogarnia całość. Mniejszy rozstaw między klawiszami oraz odpowiednio odchudzone gabaryty klawiatur pozwalają na większą swobodę działania.

Istnieje kilka rodzajów klawiatur, które z powodzeniem możemy sprawić dzieciom. Dobrym pomysłem są klawiatury podświetlane lub takie, które iluminują przy wykryciu małego natężenia światła w pomieszczeniu.

Możemy również sprawić maluchom klawiatury sylikonowe, które możemy dowolnie gnieść, rolować i bez obawy pić i jeść nad nimi. Okruchy oraz ewentualny napój, którym przez przypadek zalejemy sprzęt, nie spowoduje uszkodzeń. Tego typu klawiatury są całkowicie wodoodporne.

Na co zwracać uwagę wybierając klawiaturę dla dzieci?

Wybierając klawiaturę, warto zwrócić uwagę na sposób komunikowania się jej z komputerem. Jest to jedna z podstawowych cech, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy kupowaniu klawiatury dla dziecka.

Możemy wyróżnić klawiatury przewodowe oraz bezprzewodowe. Rozwiązanie przewodowe doskonale nadaje się w przypadku, gdy dziecko będzie wpisywać znaki wyłącznie przy biurku. Przewodowe klawiatury są bardziej komfortowe w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają okresowego ładowania lub wymieniania baterii.

W bezprzewodowych klawiaturach komunikacja może odbywać się za pomocą podczerwieni, modułu Bluetooth, Wi-Fi lub fal radiowych. Moduł Bluetooth, Wi-Fi oraz fale radiowe są jednymi z lepszych rozwiązań. Bezprzewodowe klawiatury umożliwiają „wklepywanie” znaków niemal z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, jednak z reguły oferują nieco wolniejszą transmisję sygnału (co w zastosowaniach dziecięcych nie powinno mieć żadnego znaczenia).

Parametry klawiatur dla dzieci

Do najistotniejszych parametrów klawiatur dla dzieci możemy zaliczyć: profil klawiszy, długość przewodu, wysokość klawiatury.

Profil klawiszy

Im klawisze posiadają mniejszy profil, czyli mniejszy skok, tym klawiatura lepiej nadaje się do pisania dokumentów, im klawisze posiadają większy profil, tym klawiatura bardziej nadaje się do grania.

Wybierając sprzęt dla dziecka, warto kupić klawiaturę, której skok klawiszy jest umiarkowany. Pozwoli to na bardziej uniwersalne dopasowanie urządzenia. Warto sprawdzić również, czy klawisze chodzą płynnie i jaka siła potrzebna jest do ich wciśnięcia.

Długość przewodu

Długość przewodu w przypadku klawiatur bezprzewodowych warunkuje nam, czy będziemy mogli komfortowo umieścić klawiaturę na blacie, lub specjalnej wysuwanej półeczce w biurku. Kupno klawiatury ze zbyt długim kablem spowoduje, że jego nadmiar będzie nieestetycznie wisiał pod biurkiem. Zwykle 2 metry przewodu są całkowicie wystarczające w przypadku klawiatur dla dzieci.

Wysokość klawiatury

Klawiatury dedykowane dla dzieci powinny być stosunkowo płaskie. Zbyt wysoka klawiatura obniży komfort pisania, a także sprawi, że nadgarstki będą znajdować się w niewygodnej pozycji, która może powodować zwyrodnienia lub naciągnięcia. Wybranie klawiatury o odpowiedniej wysokości dla dzieci to klucz do ich wygody.

Polecane klawiatury dla dzieci

Klawiatura dla dzieci. Jaką wybrać?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *