Klasy energetyczne odkurzaczy – co oznaczają?

Obecnie wraz z nowymi dyrektywami Unijnymi moc odkurzacza oraz jego siła ssąca przestają być najważniejszymi parametrami. Co zatem jest decydującym czynnikiem warunkującym klasę odkurzacza, a tym samym jego cenę? Klasa efektywności (nie tylko energetycznej).

W tekście wyjaśnimy, co oznaczają klasy energetyczne odkurzaczy i etykiety klas energetycznych umieszczanych na tych urządzeniach. Poza tym określimy, czym różnią się poszczególne klasy energetyczne, a także, podpowiemy, czy faktycznie warto wybierać odkurzacze o najwyższych klasach energetycznych.

Co oznaczają klasy energetyczne odkurzaczy?

Klasy energetyczne odkurzaczy, o których dowiadujemy się za pomocą specjalnych etykiet znajdujących się na urządzeniach i opakowaniach pozwalają konsumentom lepiej zrozumieć wydajność oraz efektywność energetyczną urządzeń odkurzających.

Na etykietach znajdują się najważniejsze parametry odkurzaczy, w tym te, które w sumie składają się na klasę efektywności energetycznej. Na etykietach znajdują się między innymi kolorowe paski informujące o efektywności sprzętu. Obecnie wyróżniamy klasy energetyczne odkurzaczy od A do G, przy czym najpopularniejszymi na rynku są urządzenia o klasie A, B i C. Po prawej strony etykiety znajduje się strzałka informująca o klasie energetycznej urządzenia.

Jak wspomnieliśmy, na klasę energetyczną odkurzaczy składają się inne parametry sprzętu. Do najważniejszych z nich zaliczamy roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz, które podawane jest w kWh dzielonych na roczny okres użytkowania. Ten parametr obliczany jest przez producenta, biorąc pod uwagę 50-krotnego użycia odkurzacza do sprzątnięcia powierzchni 87 m2.

Na klasę efektywności energetycznej wpływa również skuteczność odkurzania. Skuteczność odkurzania dzielona jest na efektywność radzenia sobie odkurzacza ze zbieraniem kurzu z podłóg twardych oraz z dywanów. Klasa skuteczności odkurzania mierzona jest przez wskaźnik zbierania kurzu (DPU).

Jakie są różnice w klasach energetycznych odkurzaczy?

klasy energetyczne

Różnice w klasach energetycznych odkurzaczy informują nas o energooszczędności sprzętu oraz jego wydajności energetycznej. Oznacza to, że urządzenie z wyższej klasy energetycznej może skuteczniej radzić sobie z kurzem i sprawniej wykonywać swoją pracę, przy jednoczesnym zmniejszonym poborze mocy w stosunku do odkurzaczy z niższych klas energetycznych.

Klasy energetyczne podawane są w oparciu o współczynnik AE (KwH/rok). Aby zakwalifikować się do klasy energetycznej A, odkurzacz musiał posiadać współczynnik AE poniżej 28 kWh/rok (od 1 września 2017 roku współczynnik AE od 22 do 28 kWh). Aby zakwalifikować odkurzacz do klasy energetycznej B, sprzęt powinien posiadać współczynnik AE większy od 28 i mniejszy lub równy 34 kWh, natomiast dla klasy C od współczynnik AE musi oscylować w granicach od 34 do 40 kWh.

Czy warto wybierać najwyższe klasy energetyczne odkurzaczy?

Wybierając odkurzacz przykładowo o mocy 700 W, zamiast 1400 W, współczynnik AE, czyli roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz będzie różnić się o niecałe 25 kWh (przy odkurzaniu powierzchni 87 m2 raz na tydzień). Roczna różnica 25 kWh powoduje, że przez rok zaoszczędzimy na odkurzaczu o połowę mniejszej mocy około 15 złotych. Oszczędności będą wzrastać wraz z częstotliwością odkurzania oraz latami wykorzystywania odkurzacza.

Często jednak wybór najwyższej klasy energetycznej odkurzacza staje się nieopłacalny, zwłaszcza że średnio korzystamy z odkurzaczy około 3 – 5 lat, a ceny pomiędzy poszczególnymi klasami powodują, że musimy poczekać kilka lat, zanim faktycznie inwestycja się zwróci.

Polecane energooszczędne odkurzacze


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *